Hruška "Mramor": charakteristika triedy a agrotechnológie pestovania

Rôzne "Marble" hrušky je jedným z najpopulárnejších v našom páse. To má vysoké výnosy, výnosy šťavnaté ovocie, toľko záhradkárov chcú pestovať strom v ich záhradách. Riziko tohto podniku je veľké - strom sa nelíši najmä v zime otužilosť, ale s opatrnou starostlivosťou, bude podnik veľký úspech.

Charakteristické odrody hrušky "Mramor"

Odroda bola vyšľachtená v ZSSR v roku 1965 na zonálnej experimentálnej záhradníckej stanici. Jeho predkovia boli odrody "Forest Beauty" a "Beer winter Michurina". Charakteristika zimné otužilosť hruška "Mramor" nie je príjemné. Strom nie vždy toleruje mrazy. Jarné mrazy sú pre neho obzvlášť nebezpečné, keď všetky kvety môžu zmrznúť.

Rastie až do výšky štyroch metrov a vytvára širokú stredne hrubú pyramídovú korunu. Nové výhonky majú farbu červenohnedej kôry, ale tvoria sa neaktívne. Dospelé vetvy sú silné, takmer zvislé. Plody prinášajú iba vetvy vo veku dvoch alebo troch rokov. Kôra na strome je šedozelená.

Kmeň stromu je pokrytý malou, sotva viditeľnou šošovkou. Pobočky pokrývajú hnedú, trojuholníkovú, mierne ohnutú stranu obličiek. Z nich kvitnú zelené listy vajcovité. Sú stredne veľké, nenatreté stopky, zaoblená základňa a jemne ozubené hrany.

Kvety hrušky v tvare misky, biele, dvojité, s priemerom najviac 3 cm. Kvetina je tvorená mierne uzavretými lístkami, v ktorých sú paralelné piesty s prašníkmi. Jedno kvetenstvo neobsahuje viac ako osem kvetov. Vyzerajú skôr ako iné odrody.

Plody rastú stredne veľké a vážia približne 170 g správnej formy. Koža je hrubá, hladká, dužina je hrubozrnná biela, niekedy krémová. Šupka je zlatozelená s mramorovým červenohnedým červenaním, pre ktoré dostala svoje meno. Hruška je udržiavaná na priemernej veľkosti silného ovocného kmeňa, semená svetlohnedej farby sú obsiahnuté v komorách strednej veľkosti.

Viete? Hruška "Mramor" patrí do stravy diabetikov, rovnako ako v strave pre ľudí, ktorí sú zamerané na chudnutie. Šťavnatá a voňavá buničina napriek sladkosti nespôsobuje chuť k jedlu. Ale sladkosť dáva fruktózu, ktorá zlepšuje pankreas, osviežuje a tonizuje telo.

Opeľovanie hrušky "Mramor" nevyžaduje ďalšie činnosti - je dokonale opelené. Odporúča sa zasadiť ju vedľa odrôd "Lada", "Tatyana", "Chizhovskaya", ktoré sú opeľovače pre neho s vysokou zimou odolnosť a vytrvalostné vlastnosti. Rôzne "mramor" hrušky je tiež opeľovač pre nich.

Výhody a nevýhody odrôd

Hruška má vynikajúcu chuť, vysokú prezentáciu, vlastnú plodnosť a dobrú prenosnosť. Výhody hrušky "Mramor" sú tiež v chemickom zložení ovocia. 100 g buničiny obsahuje 6,5 mg vitamínu C. Pozostáva z 9% cukru a 0,1% kyseliny, čo poskytuje plody s vysokou sladkosťou. Ale so všetkými jeho výhodami, odroda má rad nevýhod. Má teda priemernú odolnosť voči mrazu, je obzvlášť citlivý na náhle zmeny teploty. Keď jarné mrazy padajú, kvety padajú, pravdepodobnosť neskoršieho pádu ovocia je tiež vysoká. Iný strom netoleruje sucho a hynie.

Vlastnosti výsadby odrôd hrušky "Marble"

Napriek nízkej mrazuvzdornosti je odroda považovaná za nenáročnú. Ako dobre bude strom rásť a rásť bude závisieť na správnom mieste pre výsadbu, dodržiavanie poľnohospodárskych postupov, zdravý a trvanlivý výsadbový materiál.

Ako si vybrať stromček

  • Odporúča sa kúpiť semenáčiky v špeciálnom obchode, ale bude lepšie ich kontaktovať v ovocnej škôlke. Takže viac dôvery kúpiť zdravý a životaschopný materiál. Výber sadeníc hrušky "Mramor" by sa mal vykonávať v súlade s nasledujúcimi pravidlami: t
  • Sadenice by nemali byť staršie ako dva roky, inak budú vo vývoji zaostávať. Čím staršia rastlina, tým väčšia je jej koreňová sústava, ale pri kopaní dospelá rastlina stráca veľkú časť v porovnaní s mladým. A čím menšie sú korene, tým horšia je výživa sadenice.
  • Venujte pozornosť koreňom, ktoré by nemali mať poškodenie, ale mali by byť dobre vyvinuté a zdravé. Hlavné korene by mali byť aspoň tri dĺžky najmenej 25 cm, odporúča sa vziať stromček s zemitým hrudníkom, ktorý chráni mladé korene. Okrem toho sa v tomto stave sadenice môžu vysádzať počas celého vegetačného obdobia.
  • Ak si vezmete dvojročný závod, vyberte si ten, ktorého korunu tvoria aspoň tri vetvy. Pre ročné sadenice nie je tento stav kritický.
  • Uistite sa, že kôra nemá žiadne poškodenie, praskliny a je hladká.

Kedy zasadiť

Spravidla "Mramor" hruška zasadená na jar po poslednom mraze. Pamätajte, že rastlina je na ne veľmi citlivá. Z hľadiska času pristátia pripadá na prvú dekádu mája. Je dôležité, aby sa často a hojne zalievali mladé stromy.

Prípustné pristátie hrušky "Mramor" a na jeseň. V tomto prípade je potrebné zvoliť si čas mesiac pred stanovením nízkej teploty a začať studený vietor. Spravidla sa rastliny vysádzajú v prvej polovici októbra. Do tejto doby, pôda nemá čas vychladnúť, a korene rýchlo zakoreniť a rastú silnejšie.

Ako si vybrať a pripraviť miesto pre hrušku

Každá hruška (nielen táto odroda) je veľmi náročná na osvetlenie. Preto je pre výsadbu sadeníc potrebné zvoliť najviac osvetlenú plochu s minimálnym zatienením. V chladnom období, strom netoleruje silný vietor, takže ak máte plot na mieste, je lepšie zasadiť hrušku bližšie k nemu, asi 3-4 metrov.

Je to dôležité! Strom miluje vlhkosť, ale netoleruje stojatú vodu! Dávajte pozor, aby voda po hojnom zalievaní nestačila.

Výber miesta na pristátie, venujte pozornosť úrovni výskytu podzemných vôd. Nemala by byť bližšie ako 2,5 metra od povrchu. Vedľa sadeníc by mala byť vykopaná špeciálna priekopa, ktorá bude slúžiť ako drenážny systém pri zalievaní hrušky. Ak existuje pravdepodobnosť stagnácie vody na mieste, je lepšie predvídať odvodnenie rastlín, a ešte lepšie - zasadiť ho na umelý kopec.

Pôda pre hrušku je vybraná hlinitá, výživná a voľná. Potom so správnou starostlivosťou získate bohatú úrodu. Bažinatá, ílovitá a piesčitá pôda je vopred odvodnená av lete je potrebné aplikovať humus, kompost alebo rašelinu ako hnojivo.

Postup postupného pristátia

Po starostlivosti o všetky prípravné fázy môžete začať sadiť sadenice. Nasleduje tento algoritmus:

1. Dobré varenie. Mal by byť vykopaný za týždeň alebo dva pred výsadbou. V priemere pre sadenice nie staršie ako dva roky, mala by byť asi 60 cm v priemere a 80 cm do hĺbky. Ale vo všeobecnosti sú odrazené veľkosťou zemitého kómy s koreňmi.

Je to dôležité! Pri formovaní studní na výsadbu je pôda vykopaná vo vrstvách, pričom vrstvy sa ukladajú do samostatných pilót. To je dôležité pre ďalšie hnojenie.

2. Uvedenie hnojiva. Vrchná vrstva by mala obsahovať minerálne a organické hnojivá. V prvom prípade vezmite 150 g popola a superfosfátu, ako aj 40 g draslíka. V druhej - 7 - 10 kg humusu. Ak sa pôda musí vypustiť, zmes dna orechov, 300 g vápenca a malých plechoviek sa naleje do dna jamy v strede. 3. Podpora pre stromček. Mierne stranou od stredu diery, výška nie je menšia ako 130 cm a priemer asi 5 cm, potom je k nej viazaná sadenice, ktorá ju chráni pred silnými nárazmi vetra. 4. Pripravte semenáčik. Pred pristátím ho znova skontrolujte. Ak sa zistí vážne poškodenie, najmä na koreňoch rastliny, rozrežte ich ostrým nástrojom. Ak korene mali čas vyschnúť, pred výsadbou, sú ponorené asi 5 až 8 minút vo vode zmiešanej s ílom. Z sadenice, ktorá má otvorený koreňový systém, je potrebné odstrániť asi 80% listov.

5. Výsadba sadeníc. Rastlina je umiestnená uprostred diery a posypaná predhnojenou pôdou. Keď sa zem vyleje, sadenice sa mierne pretrepe a zdvihne. Uistite sa, že koreňový krk je umiestnený 3 - 5 cm nad zemou.

Viete? Ak sa vám zasadiť niekoľko sadeníc alebo skupiny, premýšľajte vopred, ako budú umiestnené na mieste. Vzdialenosť stromov by mala byť najmenej 4 metre, ak sú stromy strednej výšky. Pre energický, táto vzdialenosť je už 6 metrov. Medzi stromami je povolené pestovať kríky alebo zeleninu.

6. Vytvorte otvor. Keď je jamka úplne naplnená, je zhutnená, sadenice je viazaná na prednastavený kolík a okolo rastliny je vytvorená zavlažovacia drážka s motykou.

7. Správne zavlažovanie, mulčovanie. Po vysadení do vytvorenej drážky je potrebné naliať aspoň dve nádoby s vodou. Keď sa absorbuje do zeme, je mulched s padlým lístím, pilinami, slamou. Keď jarná výsadba hojné zalievanie by malo pokračovať mesiac s frekvenciou niekoľkokrát týždenne.

Funkcia starostlivosť o odrody hrušky "Marble"

Ak chcete získať bohatú úrodu s vysokou chuťou, budete potrebovať čas na vykonávanie činností na starostlivosť o rastlinu. Vedú medzi nimi zalievanie, prerezávanie a hnojenie.

Ako vykonávať zavlažovanie

Táto odroda hrušky netoleruje sucho. Akonáhle strom nemá vodu, vyhodí nezrelé plody, znižuje výnos. Zároveň nie je menej citlivý na nadbytok vlhkosti. Preto je potrebné myslieť na zalievanie hrušiek vopred.

Ideálny spôsob zavlažovania je kropenie, keď voda zavlažuje zem okolo stromu ako dážď. Proces by mal trvať najmenej 1,5 hodiny. Ak na stavenisku nie je žiadna studňa alebo vodovod, je okolo stromu ťahaná priekopa, ktorá nie je menšia ako 15 cm, kde sa naleje voda.

Intenzívne zalievanie rastliny vyžaduje jar a leto. V tomto prípade závisí čas a množstvo vody od poveternostných podmienok. Ak sú zrazeniny normálne, zavlažovanie sa uskutočňuje rýchlosťou 2 až 3 nádob na meter štvorcový. Pri zníženom množstve zrážok by sa malo množstvo vody zdvojnásobiť.

Kvôli lepšiemu odstráneniu vlhkosti a rozvodu vzduchu po zavlažovaní a daždi je potrebné uvoľniť pôdu okolo kruhu. Prvýkrát je asi 15 cm a potom 10 cm.

Kedy a ako kŕmiť

Hruškové hnojivo "Mramor" zaujíma významné miesto v pestovaní ovocného stromu. Tento postup aktivuje rast výhonkov, ktorých množstvo a kvalita závisí od výťažku.

K tejto otázke však treba pristupovať opatrne. V rôznych obdobiach vegetačného obdobia strom vyžaduje rôzne druhy hnojív a frekvenciu ich aplikácie. Riešenie týchto problémov ovplyvňuje aj pôda, na ktorej rastie hruška.

Počas obdobia kvitnutia by mal byť strom podoprený dusíkatými hnojivami. Napríklad močovina v množstve 100 g na 5 litrov vody. V prvom mesiaci leta sa používa karbamid (50 g na rovnaké množstvo vody) av druhom mesiaci síran draselný (100 g na rovnaké množstvo vody). 10 dní po odkvitnutí sa strom môže postriekať 1% roztokom močoviny a potom opäť po dvoch týždňoch.

Po fruktifikácii sa aplikujú organické hnojivá: 2 kg hnoja, 5 kg kompostu alebo kilogram vtáčieho trusu na meter štvorcový, ktoré sa vykopali s pristvolnym pôdou. Odporúča sa používať aj fosfátové hnojivá. Ich počet závisí od veku stromu. Mladé rastliny do 12 rokov dostanú 6 g draslíka a 4 g fosforu, dávka pre rastliny do 20 rokov sa zvýši o 2 g. Staršie stromy staršie ako 20 rokov budú vyžadovať 12 g draslíka a 6 g fosforu.

Viete? Podľa vzhľadu rastliny je možné určiť, ktorý obväz strom teraz vyžaduje. Takže, s nedostatkom fosforu listy nevyvíjajú normálne, a nižšie výhonky pádu. Škvrny na listoch naznačujú nedostatok vápnika a ich hnedá farba a skorý spád vykazujú nedostatok draslíka. Ak hrušky dozrievajú zle - ste prehnaný s dusíkom, a ak listy na strome sú svetlo zelené a malé - je mi to ľúto.

Na jeseň sa odporúča používať návnadu obsahujúcu dusík, ale len počas septembra. V opačnom prípade sa strom nebude pripravovať na mrazy, čo, ako si pamätáme, je preň deštruktívne.

Mladé stromy mladšie ako päť rokov sa kŕmia, aplikujúc hnojivo okolo obvodu projekcie koruny. Rozsah ich zavedenia pre dospelých stromov siaha do 5 metrov.

Kedy a ako robiť prerezávanie

Prerezávanie hrušky "Mramor" sa vykonáva na stimuláciu tvorby nových púčikov. Trávia ho každý rok na jar. Začať postup odstránením suchých vetiev, potom odstrániť niektoré staré vetvy a až potom, že mladé výhonky sú znížiť o štvrtinu. Dospelé vetvy sú narezané pílou a mladé sú skrátené nožnicami. Každý z plátkov by sa mal vyčistiť ostrým nožom a ošetriť olejovou farbou alebo záhradným ihriskom.

Podmienky dozrievania a skladovania hrušky "Mramor"

Prvá výsadba stromu tejto odrody sa začína iba 6 - 7 rokov po výsadbe. Úroda hrušky sa koná koncom augusta - začiatkom septembra. Ale môžete odstrániť plody a nezrelé - nebudú strácať svoj vkus a môžu ležať asi mesiac. Spracované fungicídmi do 60 dní. Ak však starostlivosť o strom nie je v poriadku, hrušky môžu spadnúť.

Množstvo úrody tiež priamo závisí od toho, koľko záhradník dodržal pravidlá poľnohospodárskej technológie. Ak boli všetky činnosti vykonané správne, z jedného hektára možno odstrániť približne 230 centov ovocia.

Viete? Rekordný zber tejto odrody bol zastrelený v meste Rossosh v regióne Voronezh. Potom sa z hektára odstránilo 420 hektárov.

Hrubá šupka ovocia im poskytuje dlhodobé zachovanie komerčného vzhľadu. Nie sú žiadne problémy s prepravou plodín.

Príprava hrušky "Mramor" na zimu

Mladý strom môže zomrieť aj pri teplote 8 ° C. Preto sa odporúča chrániť koreňový systém krycími materiálmi. Ak hruška rastie v chladnom podnebí, potom by sa takéto ochranné opatrenia mali stať pravidlom počas celého života stromu. Začiatok prípravy na zimu je nevyhnutný od konca septembra. Pôda okolo kmeňa je vykopaná, napojená a pokrytá drvenou kôrou stromov, konským hnojom alebo zmesou humusu a rašeliny. Vrstva ochranného materiálu musí byť najmenej 20 cm. Takáto ochranná vrstva zachráni strom nielen v zime pred mrazom, ale aj na jar z burín. V zime stojí za to hodiť viac snehu okolo kmeňa.

Môžete použiť páskovanie kufra do výšky 80 cm, na to je vhodný akýkoľvek materiál, ktorý umožňuje prechádzať vzduch. Na tieto účely najčastejšie používajú ihly, plstené krytiny, rákosie. Ale vhodné a noviny, vlnitej lepenky, bavlnenej tkaniny, plastové pletivo.

Odolnosť odrôd hrušky "Mramor" na choroby a škodcov

Predpokladá sa, že táto odroda hrušky odolná voči hubovým chorobám. Ale stále sa odporúča pravidelne kontrolovať kmeň a korunu - na strome sa môžu objaviť ďalšie choroby alebo škodcovia sa môžu usadiť.

Medzi najčastejšie ochorenia patrí hrdza, cytosporóza a rakovina čiernej. Plesňové ochorenie hrdze ovplyvňuje svetlooranžové listy, ktoré rýchlo odpadávajú. Postupom času, a ide do ovocia. Môžete s ním bojovať ošetrením stromu prípravkom „Hom“ vo výške 80 g na vedro vody (asi 4 litre roztoku budú potrebné na jeden strom). Všetky postihnuté listy a hrušky sa musia pozberať a spáliť. Pre účely profylaxie sa odporúča postriekať strom pred vegetačným obdobím a po páde listov tekutinou Bordeaux.

Kmeň stonky alebo cytosporóza sa vyskytuje hlavne v dôsledku porušenia poľnohospodárskej technológie alebo v dôsledku mrazu alebo spálenia slnkom. Prejavil sa v podobe tmavočervených škvŕn na kôre. Takéto plochy sa narežú ostrým nožom, upravia sa roztokom síranu meďnatého: 300 g vápna a síranu meďnatého sa zriedi v vedre s vodou. Na jeden strom dosť 3 litre roztoku. Aby sa zabránilo chorobe, je potrebné monitorovať integritu kôry, bieliť kmene na jeseň, odstrániť suché vetvy.

Čierna rakovina sa najprv javí ako tmavé škvrny na kôre s jasne hnedým okrajom po obvode. Rastú rýchlo a stmavnú. V priebehu času sa na ovocí objavujú jasne červené škvrny. Plody dozrievajú a sú suché a sprchované. Keď sa zistí ochorenie, škvrny sa vystrihnú ostrým nástrojom a rezy sa ošetria záhradnou smolou alebo 1% síranom meďnatým.

Je to dôležité! Keď sa na jednom strome zistí choroba alebo škodca, je potrebné vykonať terapeutické opatrenia na všetkých okolitých rastlinách. To je jediný spôsob, ako dosiahnuť pozitívny účinok.

Nemenej dôležitá je ochrana hrušiek "Mramor" pred škodcami. Najčastejšie na ňom žijú roztoče hrušky, hrušky a hloh. O kliešte povedzte malé opuchy na listoch. Hmyz sa usadzuje zo svojej spodnej časti, nasáva šťavy, pretože listy sa zdeformujú a odpadávajú. Môžete s ním bojovať s drogami "Envidor" alebo "Vertimek". V nádobe s vodou zriedenej 5 ml lieku. Výsledný roztok sa nastrieka na stromy rýchlosťou 3 litre na rastlinu.

Hruška je motýľ. Nebezpečenstvo predstavujú jeho húsenice, ktoré sa vyliahnu z vajec položených na ovocí a jesť. Борьба с ней представляет целый комплекс мероприятий. До цветения и после него дерево обрабатывают раствором "Агравертина" из расчета 5 мл на 1,5 л воды.20 dní po odkvitnutí použite "Kinmiks" a mesiac po odkvitnutí - "Iskra".

Ak sa listy na hruške začal krútiť, s najväčšou pravdepodobnosťou hloh napadol strom. Na boj proti nemu použite "Entobakterin", riedenie 50 g lieku v 10 litroch vody. Na jeden strom použite 3 litre roztoku. Preventívne opatrenia proti škodcom sú málo. Na jeseň je potrebné zbierať a spaľovať opadané listy.

Hruška "Marble" - skutočný nález pre gurmánov. Voňavé a delikátne ovocie sú skladované dlhú dobu, takmer bez straty prezentácie. Samotný ovocný strom je však jemný, netoleruje silný vietor a mráz. Vyžaduje špeciálnu pôdu, dostatok svetla, dobrú drenáž a dostatok vody. Je dôležité zabezpečiť, aby vlhkosť nestagovala a strom nezomrel. Škodcovia a choroby ho tiež ohrozujú. Ale ak budete dodržiavať všetky pravidlá poľnohospodárskej technológie, dostanete bohatú úrodu šťavnatých hrušiek.

Loading...