Opis niektorých odrôd yoshta

Nie každý záhradník pozná meno "yoshta". V poslednej dobe sa čoraz viac a viac milovníkov záhradných plodov v našich zemepisných šírkach zaujíma o tento hybridný ker, hoci samotný hybrid bol vyšľachtený už v 80. rokoch. Je príťažlivá, pretože plodina sa môže po dlhšiu dobu zberať po častiach - plody dozrievajú nerovnomerne. Zároveň je potešením ich pozbierať - vetvy krovia sú bez tŕňov, čo sa nedá povedať o predchodcoch kríka. Yoshta je zmes egrešov a čiernych ríbezlí, takže absorbuje mnohé z ich vlastností.

Popis Yoshta

Pozrime sa bližšie na vlastnosti a výhody hybridného ker. Vyrastá do výšky jedného a pol metra, ktorej sú jeho predkovia zbavení. Aj v porovnaní s nimi má odolnejšie barany a vetvy. Na jar mladých výhonkov z koreňov nestačí, takže často nie je potrebné znížiť kríky. Kultúra je vysoko mrazuvzdorná, takže v severných zemepisných šírkach je veľmi dobrá. A najlepšie na tom je, že získala imunitu voči chorobám a škodcom, ktorí si vybrali ríbezle a egreše.

Viete? Prvé pokusy na krížení týchto dvoch kultúr začali pred viac ako sto rokmi. Oni boli väčšinou neúspešné: kvety nedali vaječník. A až v 80-tych rokoch sa nemeckému chovateľovi R. Bauerovi podarilo priniesť prvý rodiaci hybrid. On tiež dal mu meno Iosta, pričom prvé tri písmená od mena kríky - to je to, čo Yoshta je. Potom jeho krajan X. Muravski choval odrody Jochemin, Jokhne, Moreau. Po nich sa nové hybridy začali prijímať v iných krajinách sveta.
Rastlina sa vyznačuje tmavozelenými listami, ktoré nezodpovedajú charakteristickej aróme ríbezlí. Kvitne svetlé kvety s ľahkou vôňou, ktorá môže byť samoopelená. Je však lepšie ju zasadiť v blízkosti angreštu alebo ríbezlí, aby opeľovanie hmyzom. Kefy, ktoré prinášajú ovocie, rastú a nedávajú viac ako päť plodov. Lpia na stonke a zrelé nerovnomerne.

Viete? Nízky výnos - jedinou nevýhodou ker. Z tohto dôvodu sa nepestuje v priemyselnom meradle a pestuje väčšinou amatérskych záhradkárov. Odporúča sa tiež používať ker ako živý plot. Kríky s mocnými konármi rastú aj pri najskromnejšej starostlivosti, takmer nie sú choré a neatraktívne pre škodcov.

Bobule Yoshta majú hustú čiernu farbu pleti s jemným fialovým kvetom. Dokonca aj na jednej strane môže pestovať ovocie rôznych veľkostí. Keď sú úplne zrelé, dávajte sladkokyslú chuť so slabou arómou muscat. Šťavnaté bobule sú bohaté na vitamíny, rôzne liečivé vlastnosti. Prvé plody možno očakávať v druhom roku po vysadení kríka na trvalé miesto. Potom yoshta bude produkovať plodiny každý rok. Od tretieho alebo štvrtého roka dosiahne maximálnu produktivitu.

Odrody Yoshta

Ďalej popisujeme najbežnejšie odrody kríkov, ktoré sú dobre zavedené v strednom pruhu. Čím viac je však na juhu, tým viac bude yoshta niesť ovocie a šťavnatejšie budú jej plody.

Je to dôležité! Krov vysadený v otvorenom, plochom, dobre osvetlenom mieste. Ak chcete získať dobrú úrodu, mala by byť vysadená na kultivovaných a dobre oplodnených pôdach, najmä obohatených draslíkom. Pôda je pripravená ako pod ríbezľou a vedľa nej sú vysadené ríbezľové kríky alebo angreštové kríky. Tým sa zlepší výkon opeľovania.

EMB

Britská odroda yoshta má výšku Bush nie viac ako 1,7 metra a šírku asi 1,8 metra. Semi-hladký ker vo veľkosti a tvare listov, farba kôry, veľkosť obličiek je podobná ríbezle. Farba listov z angreštu. Kvitne asi dva týždne od polovice apríla a po opeľovaní dáva chutné a veľké bobule do 5 gramov. Tvar a textúra pripomínajú viac egrešov ako ríbezle. Žatva je bohatá, ale dozrieva približne dva mesiace.

Je to dôležité! Aby sa vytvoril dobrý nutričný režim pôdy, aby sa zabránilo rastu burín a odparovaniu vlhkosti, pôda pod korunou a okolo kmeňa sa mulčuje. Na tento účel sa používa humus alebo rašelina. Každá dospelá rastlina bude potrebovať asi 20 kg mulča. Každý rok to vyžaduje asi 5 kg organických hnojív, 40 g superfosfátu, 20 g síranu draselného na meter štvorcový. Od štvrtého roka môžete mierne zvýšiť množstvo síranu draselného a organických látok. Krmte kríky na princípe pestovania ríbezlí.

Odroda je odolná voči antracnose, múčnatke a môže byť mierne ovplyvnená roztočom obličiek. Vyznačuje sa vysokou odolnosťou voči suchu, ktorá je oveľa vyššia ako odolnosť čiernych ríbezlí.

Yohini

Jedna z prvých hybridných odrôd yoshta. Líši sa vo vysokom raste, na dva metre, a veľmi sladké okrúhle bobule. Kôra má podobnú farbu ako ríbezľová kôra, ale listy sú stále podobné rybízu a egrešu. Nemajú zápach a zostávajú na kríži dlhú dobu. Yoshta kvety tejto odrody sú väčšie ako tie rodičovské, biele vo farbe, zhromaždené tri v kefke. Okrúhle bobule majú sladkú, sladkú chuť. Z každého kríka možno odstrániť až 10 kg, čo sa pre yoshtu považuje za vysoký výťažok.

koruna

Táto yoshta je švajčiarska odroda. Bush rastie rovno, dosahuje meter a pol v priemere. Púčiky kvetenstvo sú husté, ale nie viac ako päť plodov sú viazané na ne. Veľkosť ovocia nie je príliš veľká, často malá, niekedy stredná. Bobule sú hladké, čierne, podobne ako ríbezle. Jediným nepopierateľným mínusom odrody je, že plody zrelé sa prakticky nerozpadajú a pevne sa držia na stonke. V tejto triede koruna vyčerpáva svoje výhody. Odroda je nízko výnosná, nie viac ako 3 kg plodín sa môže odstrániť z jedného kríka.

Viete? Kroviny sú bohaté na vitamíny P, C, antokyány. Je žiaduce jesť surové, ale môžete variť z nich džem, želé, kompóty, džemy. Plody yoshta krone a iných odrôd sa používajú na liečebné účely: na zlepšenie krvného obehu, prevenciu gastrointestinálnych ochorení, odstránenie ťažkých kovov z tela, rádioaktívnych látok.

Rekst

Odroda je chovaná ruskými chovateľmi, preto je mrazuvzdorná, odolná voči roztočom obličiek, antracnose a múčnatke. Odroda dáva silné výhonky. Vyrastajú do jedného a pol metra, narastajú rovno. Čierne bobule oválneho tvaru s hmotnosťou dosahujú maximálne 3 gramy. Chuť je vysoko cenená. Výťažok yoshta rekst je relatívne vysoký - v priemere o niečo viac ako 5 kg, ale môžete ho odstrániť z jedného kríka a dvakrát viac plodov.

Moreau

Odroda sa vyznačuje takmer čiernymi bobuľami, ktoré majú sladkokyslú chuť a intenzívnu chuť muškátu. Na vrchole sa vzťahuje na kožu mierne fialový odtieň. Veľkosť ovocia je veľká, takmer dosahuje veľkosť čerešní. Majú silný ovocný stonok, nerozpadajú sa, keď sú zrelé. Bush yoshty táto odroda dosahuje výšku 2,5 metra, priemer je relatívne malý. Úžasný hybridný yoshta je dnes amatérskym záhradkárom málo známy. Ale tí, ktorí ju už na svojich stránkach pestovali, boli spokojní. Vysadené v južných oblastiach krajiny, rastlina produkuje chutné šťavnaté bobule, podobne ako angrešt a ríbezle. Na severe, tým nižší je výnos ker. Ale on sám sa úspešne používa na miestach ako hustý a rozľahlý živý plot.

Loading...