Zoznam trvalých kvetov kvitnúcich od skorej jari do neskorej jesene

Vytrvalé kvety v záhrade majú jasné výhody v porovnaní s letničkami: nemusíte každý rok zasadiť, majú vysoký dekoratívny efekt a nakoniec výber správnych rastlín, môžete dosiahnuť nielen dokonalé farebné spektrum, ale aj konštantné kvitnutie vo vašej záhrade od začiatku jari do neskoro na jeseň.

Pri zostavovaní kvetinovej kompozície, okrem načasovania kvitnutia, musíte tiež vziať do úvahy veľkosť rastlín, štruktúru a farbu ich kvetenstvo.

Viete? Vytrvalé záhradné kvety sa vyznačujú výškou - krátkou (až 50 cm), stredne vysokou (50 - 80 cm) a vysokou (od 80 cm a viac); podľa typu koreňa - hľuzovitého, rhizomatózneho, bulbous, bulbotuber.

Trvalky kvitnúce na jar

Jarné kvety v krajine patria k nízko rastúcim okrasným rastlinám, kvitnú v malých kvetoch (častejšie majú pastelové farby). Načasovanie a trvanie kvitnutia veľmi závisí od poveternostných podmienok (skoré alebo neskoré jarné, teplé alebo chladné počasie).

Adonis

Adonis (lat. Adonis) - má asi 45 druhov jednoročných a viacročných rastlín. Aktívne používané v parku a záhradné umenie z XVII storočia. Kvitne v druhej polovici jari. Stonky sú jednoduché alebo rozvetvené. Kvetenstvo je jednoduchý kôš. Kvety sú jasne žlté (tam sú červené) s lesklými okvetnými lístkami, jeden (až 8 vonkajších tepals).

Zima-mrazuvzdorná rastlina, dobre rastie na otvorených, osvetlených miestach (je povolené mierne zatienenie). Výhodná pôda je ľahká, vlhká, s organickou hmotou a vápnom. Adonis nemá rád transplantácie (ak je to potrebné, transplantácia s kusom zeme).

V kultúre najčastejšie adonis trvalky:

 • adonis fluffy (A. Villosa) - kvitne v máji, má dospievajúce stonky, dosahuje výšku 30 cm;

 • Jarná adonis (A. Vernalis) alebo Adonis - kvitne koncom apríla - začiatkom mája, jedinými liečivými druhmi adonis (často používanými ako súčasť srdcových liekov);
 • Adonis Amur (A. Amurensis) - charakterizovaný skorým kvitnutím, holými stonkami, listami s dlhými stopkami. Japonskí chovatelia vytvorili niekoľko hybridov (hinomoto - oranžové odtiene, benten - biele okvetné lístky, ramoza - hnedá s červenou, atď.).
Je to dôležité! Adonis je uvedený v Červenej knihe a je chránený zákonom. Korene Adonis sú jedovaté (treba zvážiť, keď sa používajú v liečbe). Toxicita chráni rastlinu pred škodcami.

hyacint

Orientálny hyacint (Hyacinthus orientalis) slúžil ako základ pre viac ako 400 dekoratívnych odrôd hacintu.

Hyacinty sú cibuľovité, po odkvitnutí zaschne zelený kmeň. Kvety na tenkom stopke zbierané vo forme kefy. Sú jednoduché, froté a mnohokveté.

Hyacinty uprednostňujú osvetlené, dokonca (s miernym sklonom), chránené pred veternými oblasťami, s ľahkými úrodnými pôdami. Hladina podzemnej vody je minimálne 50 cm, hoci hyacinty v otvorenom teréne nie sú prakticky náchylné k škodcom a chorobám, starostlivosť by mala byť konštantná (uvoľnite pôdu 2-3 krát, 3 krát pred kvitnutím, počas pučania a po ukončení kvitnutia - na hnojenie). pravidelne zavlažované). Jednoduché hyacinty sa líšia farbou a sú rozdelené do 6 skupín:

 • biele ("Argentína", "Carnegie", "L'inosans" atď.);

 • ružová ("Pink Pearl", "Fondant", "Anna Marie", atď.);

 • červená ("Generale Pelissie", "La Victoire" atď.);

 • modrá (Miozotis, Maria, King Oz Blues, atď.);

 • fialová / fialová ("Ametyst", "Bismarck", "Lord Balfour");

 • žltá / oranžová ("Yellow Hummer", "Orange Bowen").

Viete? Už viac ako 16 rokov trval výber jediného čierneho hyacintu - Midnight Mystique. Prvýkrát bola v roku 2005 predstavená nová odroda Thompson Morgan.

Medzi hyacinty froté, najznámejší sú princ Arthur, Madame Sophie, Groevostrust, Edison, San Flower a ďalšie; z mnohých kvetov - "Pink Pink Festival", "White White Festival", "Blue Blue Festival").

šafran

Krokusy (Crocus) - poddimenzované trvalky, kvitnúce na jar a na jeseň (odrody šafran šafran a krásny šafran), hľuzy-cibuľovité rastliny (asi 80 druhov), s bazálnymi listami. Jarný šafran (C. vernus) - jeden z progenitorov pestovaných odrôd. Od konca 19. storočia bolo vyšľachtených viac ako 50 dekoratívnych odrôd. Tieto rastliny sú dobré medu rastlín. Bloom v marci a apríli. Šafran je ľudstvu známy už tisíce rokov, pretože z neho sa získava najdrahšie korenie - šafran. Krokusy milujú veľa slnka, ľahkú úrodnú pôdu. Rastlina sa nebojí vetra. Najviac dekoratívne vyzerá v skupinách niekoľkých desiatok až stoviek kvetov.

Je to dôležité! Kým krokus opustí úplne uschne, nemôžu byť narezané (alebo pokosené), pretože sú koreňmi, ktoré akumulujú živiny pre budúcu sezónu.
Medzi najobľúbenejšie odrody patria fialovo-biele Vanguard, Purpureus grandiflorus, fialová fialová Ruby Gaint, žltá kráľovná Blues, biela Jeanne d'Arc atď.

narcis

Narcis (Narcissus) - z gréckej "narky" - "opojný zápach." Bulbous z čeľade Amaryllis, ktorá zahŕňa viac ako 40 druhov, stovky odrôd a hybridov.

Všetky narcisy majú rovné stopky bez listov, veľké vzpriamené (visiace) jedno- alebo dvojfarebné kvety. Listy - tenké bazálne. Bloom v marci a apríli.

Viete? Prvá začala pestovať narcisy Peržanov. V perzských textoch narcis zosobňoval oči milovaného. V starovekej gréckej mytológii je mýtus o pôvode kvetu - mladý muž Narcissus sa zamiloval do svojho vlastného odrazu a zomrel na neopätovanú lásku. V mieste jeho smrti kvitli nádherné kvety smrti. Víťazi získali narcisy v starom Ríme.
Klasifikácia narcisov je dosť komplikovaná a môžu byť:

 • tubular - pomenovaný kvôli prvenchik vo forme trubice. Výška rastie od 15 do 45 cm ("Mount Hood", "King Alfred", "Liliput" a ďalšie (farby biela, žltá a biela, žltá);

 • hrubý-korunovaný - prvenchik má veľkosť asi tretinu dĺžky okvetných lístkov. Výška - 60 cm ("Salome", "Carlton", atď.) (Žltá, dvojfarebná s oranžovou korunkou a bielymi farbami);

 • malá koruna - malý šálka čaju. Výška - až 45 cm, kvitne v máji. Farbenie je dvojfarebné, korunka je oranžová ("Barret Browning").

 • froté - bez trubice, listy v blízkosti záhonu sú usporiadané v niekoľkých kruhoch ("Acropolis", "Tahiti", "Rip van Winkle" atď.);

 • triandrusaceae - názov pochádza z Narcissus Triandusa. Kvetenstvo sa skladá z niekoľkých vädnutých kvetov. Výška - 30 cm ("Liberty Bells", "Ice Wings", "Havera");

 • cyclameniform - z narcisu Cyclomenus. Kvitne skoro. Tvar kvetu pripomína cyklámen. Výška - do 20 cm Najznámejšia - "Jack Snip", "Beryl", "Dzhetfay" atď.

 • Zhonklevidnymi - z Narcissus Jonquil. Kvitne od apríla. Majú tenké listy, jemné kvety v racemes. Výška - 20-30 cm Slávne odrody - "Belle Song", "Baby Moon" atď.

 • tacetoid - 4-6 kvetov rastie na jednom stopke. Výška - 45 cm Ľahko znášajte poklesy teploty. Známy - "Grand Solay d'Or", "Geranium", "Gregford" a ďalšie.

 • poetické - tradičné farby, kvitnú po všetkých narcisoch. Výška - 50 cm Známa - "Červený Rím", "Aktae", "Sarchedon" atď.

 • Split-corded - hybridná forma s červenou korunou a trojfarebným sfarbením. Výška - 50 cm ("Pink Vander", "Waldrom", "Cassata", "Orangerie");

 • Nové odrody sú predovšetkým orchidey narcisov - koruna s hlbokými zárezmi má ohnuté laloky.

tulipán

Tulipán (Tulipa) - cibuľová bylina. Žiarovka má ploché dno a ostrý vrch. Na stonke - 12 oválnych listov. Výška stonky sa môže pohybovať od 15 do 70 cm, kvet sa skladá zo šiestich okvetných lístkov. Pigmentácia - monofónna, zmiešaná alebo dvojfarebná. Tulipány sú trvalé kvety pre letné domy, ktoré milujú slnečné oblasti (bez prievanu), neutrálne úrodné pôdy a vlhkosť.

V čase kvitnutia tulipánov vylučujú:

 • skoré kvitnutie (začínajúce kvitnúť v marci) - jednoduché tulipány (obľúbené odrody - "Duc van Toll" (červená s okrajom), "Candy Prince" (fialová) a froté (priemer froté kvetov - od 8 do 10 cm. Obľúbené odrody - Monte Carlo "(žltá)," Abba "(červená, kvety po dobu 15 dní, najmenší z tulipánov, dosahujúci výšku iba 10 cm);

 • Mid-kvitnúce (apríl-začiatok mája) - Triumph bachaloid tulipány ("Blenda Flame"; Darwinovské hybridy ("červenajúce sa Apeldoorn" oranžové odtiene);

 • neskoré kvitnutie (kvitnú na začiatku júna) - jednoduché tulipány z najrôznejších farieb, stopka - 75 cm. lilian kvety ("balada"); lemované ("Hughes Ten Bosch"); zelené kvety (kvôli zelenkastej farbe okvetných lístkov. Známy "China Town" - biela a zelená misa s ružovými tónmi); papagáj (vzhľadom na nazelenalé škvrny na svetlých a pestrofarebných okvetných lístkoch, najmä predstavovaný obľúbenou odrodou "Erikot Perrot" - korálové a smotanové tóny); froté tulipány (pionovité, monochromatické a dvojfarebné).

Okrem toho existujú tri ďalšie triedy:

 • Kaufman (kvitne v marci, výška do 32 cm, tvar pohárov, farebný monochromatický a dvojfarebný);

 • Foster (má veľké kvety (18 cm) na krátkych stonkách, kvitnúce začiatkom apríla);

 • Greig (so vzormi tmavočervenej farby na listoch).

Je to dôležité! Po období kvitnutia, keď stonky bude scvrkávať a žlto na 2/3 dielu, odporúča sa vykopať žiarovky tulipánov. Sušené, ošetrené fungicídom a skladované v suchých a vetraných miestnostiach pri teplotách od +17 do +20 ° C °C, V tomto prípade budú kvety zdravé a silné.

Trvalky kvitnúce celé leto

Kvitnúce trvalky po celé leto je najväčšou skupinou svetlom milujúcich druhov kvetov, ktoré sa vyznačujú rôznymi odrodami a trvaním kvitnutia.

sirôtky

Macešky (50 druhov) - vytrvalé rastliny, ktoré sa vyznačujú bohatým kvitnutím. Výška - 15-30 cm, kvety rôznych farieb. Dva najslávnejšie typy macešky sa nazývajú "trikolóra fialová" (Viola tricolor) a "Vitola Vitacle" (Víola wittrokiana), ktorá má väčšie kvety. Slnečnica miluje kvety, vlhké hliny. Potrebuje časté kŕmenie (superfosfát). Doba kvitnutia môžete predĺžiť odstránením sejačiek.

Existujú tieto odrody:

 • malé kvety (3-4 cm) ("Sneh Maiden", "Blue Boy", "Červená čiapočka");

 • veľké kvety (do 6 cm) ("Zimné Slnko", "Nebeská Kráľovná", "Ľadový Kráľ", "Jupiter");

 • obr (7-8 cm), reprezentovaný odrodami "Blue", "White", "Golden yellow".

Viete? V stredoveku verili: aby sme navždy dosiahli lásku, stačí namazať očné viečka spiacej osoby šťavou tejto rastliny a čakať na jej prebudenie. V Európe si milovaní navzájom dávali pančuchy. V Anglicku, s pomocou tejto kvety, plachý mládež vysvetlil svoje pocity: jednoducho museli poslať miláčik kvet s vaším menom.

Astilbe

Astilbe (Astilbe) je vytrvalá bylina medzi všetkými druhmi (asi 30), z ktorých sa pestuje iba 10 druhov. Kvitnutie začína v júni a júli. Stonky sú rovné (výška je od 8 do 200 cm), listy sú bazálne zelené alebo červeno-zelenej farby (vonkajšia časť rastliny odumiera na zimu). Kvety s kvetenicami-panicles s malými kvetmi (farby - ružová, biela, červená, lila). Miluje tienisté miesta, úrodnú a voľnú pôdu, časté zavlažovanie.

Populárne odrody astilbe:

 • hybrid astilbe "Arends" (A. x arendsii) - kvitne od júla do augusta, dosahuje výšku 60-100 cm a vyznačuje sa tenkým stonkom s zubatými listami. Zafarbenie kvetov Astilba sa líši v závislosti od odrôd - „Bressingham Beauty“ (ružová), „Fire“ (červená), „Germany“ (biela), „Federsi“ (mäkká ružová), atď.

 • David (A. Davadii) - kvitne začiatkom júla, kvety sú červené;

 • Thunberg (A. Thunbergii) - kvitne začiatkom júla, kvety sú ružovo-červené;

 • Japonský (A. Japonica) - kvet v máji až júni, výška - 3-40 cm, kvety sú biele a ružové. Na jeho základe bolo vyšľachtených až tucet ďalších odrôd (Montgomery, Koblenz, Lara, atď., S kvitnutím v júni až júli);

 • Číňania (A. Chinensis) - kvitnú v júli až auguste, kvety sú fialové, biele, ružové.

Astrantia je veľká

Astrantia (Astrāntia), zvezdovka - trvalky kerov. Najväčšia popularita v kultúre sa stala veľkým (A. major). Vyznačuje sa neokázalosťou, rastie na všetkých pôdach (čím lepšia je pôda - tým sviežejší je krík). Kvitne celé leto, zatiaľ čo je dobrá rastlina medu. Odolné voči zimám a chladu. Odoláva suchu. Nepotrebuje transplantácie. Odolný voči chorobám a škodcom. Najobľúbenejšie odrody:

 • "Hadspen Blood" (kvety v máji - auguste, výška 75-80 cm, miluje svetlý tieň);

 • "Moulin Rouge" (kvety čerešňovej farby od júna do augusta (v tieni farba vybledne).

sporivosť

Armeria (Armeria) - kvitne od mája do septembra, výška je od 15 do 60 cm, počet bazálnych listov tvorí zhluky (vankúše), má hladký rovný kmeň. Kvety puky malých kvetov (červená, ružová, biela a fialová). Toleruje sucho, pričom je chladno-odolná rastlina, ktorá nemá rád príliš veľa vody. Obľúbené typy:

 • Pobrežná armáda (A. Maritima) - výška - 20 cm, fialové kvetenstvo ("Düsseldorf Stolz", "Bladstone", "Rose Compact");

 • Alpské Armeria (A. Alpina) - výška - 10 cm Kvitne v júni ("Alba", "Rosa", "Laushana");

 • Pseudo Armeria (Armeria pseudarmeria) - rastie s rozetami listov, kvetenstvo je guľovité, malé biele kvety. Slávne odrody - "Joystick White", "Bis Ruby").

Anglické ruže

Anglické ruže - najprv získané krížením starých odrôd ruží (Damascus, francúzsky, Bourbon) s hybridným čajom na konci dvadsiateho storočia. Tvar kvetov - pohárovitá, silná ružová aróma, rôzne odtiene a odolnosť voči chorobám - boli podľa chuti záhradkárov. Kvety Anglické ruže v záhrade - dlho kvitnúce. Kvitnutie začína veľmi skoro a pokračuje až do samotných mrazov. Líšia sa veľkosťou (zakrpatené, stredné, vysoké), v kríku (lezenie, prostaty), atď. Tiež existuje široká paleta odrôd - biela, smotanová, marhuľová, medená, červená, karmínová, žltá a iné.

 • "Abraham Derby Austin" (marhuľová ruža s 10 cm kvetom);

 • "Suzanne Williams Ellis" (biela ruža s vôňou ružového oleja);

 • "William Shakespeare" (hustá červená ruža, charakterizovaná dlhým kvitnutím);

 • "Charlotte" (hustá kvetina, pripomínajúca skutočné zlato vo farbe. Má vôňu čajovej ruže).

nevädza

Cornflowers (Centauréa) - bylinné stredné trvalky (emitujú približne 500 druhov). Medzi vlastnosti týchto rastlín emitujú vzpriamené stonky, listy, usporiadané v postupnom poradí, kvetenstvo - vo forme koša. Chrpy milujú slnko a zároveň hovoria o mrazuvzdorných rastlinách. Bloom od júna do septembra v ružovej, modrej, bielej, červenej a fialovej kvety. Vytrvalé chrpy sú nenáročné, prakticky nie sú choré. Žiť až 7-10 rokov. Najobľúbenejšie typy chrpy:

 • lúka (C. Jacea) - kvety od júla do mrazu, kvety - jasne fialové kvetenstvo (do 4 cm v priemere), rovné fialové výhonky, výška - 30-80 cm;

 • podbelenny (C. Dealbata) - kvitne až do septembra, majú svetlé ružové kvety, okrasné listy, stonky sú rovné a rozvetvené. Vzťahuje sa na rastliny odolné voči chladu. Slávne odrody: "John Curtis", "Stembergie";

 • hora (C. Montana) - kvety v júli až septembri s modrofialovými kvetmi, výška až 60 cm ("Alba", "Rose", "Grandiflora").

mečík

Gladiolus, meč (z latiny. Gladius - meč) je cibuľovitá trvalka. Gladioli milujú úrodnú pôdu s dobrou drenážou a dostatočným slnečným svitom. Výška - od 30 cm do 1,5 m. Na stonke sa nachádza kvetenstvo 15-22 kvetov. V čase kvitnutia gladioly sú rozdelené na skoré, stredné a neskoré. Najobľúbenejšie odrody hybridných mečík (G. hybridus hort): sú väčšie, rôznorodejšie, počet kvetov dosahuje 32. Kvitnutie - až 25 dní.

Je to dôležité! Gladioli sa neodporúča pestovať na jednom mieste viac ako dva roky.

Gypsophila paniculata

Gypsophila (Gypsophila paniculata) - valcovanie poľa alebo "milujúci vápno". Krovina, kvety paniculate kvetenstvo malých bielych / ružových kvetov. Získava guľovitý tvar. Má vysokú odolnosť voči chladu. Listy sú kopijovité. Výška stoniek - do 120 cm. Prezentuje druh "Bristol Fairy" (froté kvetenstvo); "Pink Star"; "Flamingo" a ďalšie.

Strakatý ker

Potentilla (Dasiphora), Kurilský čaj, mocný a ďalší (má 500 druhov). Kvitnutia padá na konci leta - začiatok jesene. Krík dosahuje výšku 50 - 150 cm, má vysoký odpor za studena. Najpopulárnejšie odrody Potentilla:

 • Friedrichsen potentilla (D. Friederichsenii) - hybrid ("zmes" čaju Kuril a klobásy Daurian);
 • "Abotswood" - výška 75 cm, biele kvety;
 • "Catherine Duques" - výška 1,5 m, žlté kvety;
 • "Tanjerin" - výška 60 cm, bronzová farba kvetov.

Veľký kvetovaný ľan

Veľký kvetovaný ľan (Linum grandiflorum) je trávnatá, nenáročná rastlina, ktorá má veľmi rád svetlo. Môže sa nazývať mrazuvzdorný a nie je náročný na pestovanie a údržbu, pretože rastie na akejkoľvek pôde (ale bez stagnácie vody). Цветение лена происходит с июня по сентябрь, высота 35-60 см. Растение имеет тонкие стебли, красные или голубые цветы с 5 лепестками (3,5 см), листья узкие. Цветки к концу дня увядают, утром расцветают новые. Единственный минус - растение однолетнее, хотя иногда выращивается как многолетник.

Колокольчик

Колокольчик (Сampanula) - многолетнее травянистое растение (различают около 300 видов). Соцветия в виде кисть или метелки, форма цветка - колокольчик. Расцветка - фиолетовый, синий, белый, розовый, голубой. Колокольчики любят солнце и не выносят застоя воды. Preferujem ľahké pôdy, hliny. Najobľúbenejšie typy zvonov:

 • zvonček je stredne veľký (kvitne v bielych, modrých, ružových a modrých kvetoch, zimovo odolná odroda);
 • Bell Portenshlag (kvety fialového odtieňa, na streľbe - až 5 kvetov, mrazuvzdorná odroda);
 • Bell Pozharsky (malé kvety lila, modré, ružové kvety, odrody odolné za studena).

plamienok

Plamienok (Clematis) - kríky, trpasličí kríky, liany (viac ako 300 druhov). Dávajú prednosť slnku, nemajú radi tieň a polotieň, prievany a mokré nížiny. Sú rozdelené do skupín na základe tvorby kvetov:

 • na minuloročné výhonky (kvitnutie sa vyskytuje koncom mája - začiatkom júna). Populárne odrody "Alpina" a "Macropetala";

 • o aktuálnych a minuloročných výhonkoch. Prvá vlna kvitnutia na začiatku leta, druhá (hlavné) - v polovici leta. Najznámejšie odrody "Lanuginosa" (kvety bielej a modrej), "Patenty" atď.

 • na aktuálne výhonky. Kvitne od júla do samotných mrazov (odrody "Zhakmana", "Vititsella", "Integrifolia" atď.).

Salvia oakwood

Salvia nemorosa, šalvia sylvestris je bylinná trvalka. Stonka má kopijovité vrásčité listy, kvitne koncom júna s kvitnúcimi kvetenstvami, má silnú arómu.

Miluje slnko, ľahkú úrodnú pôdu. Nemá rád veľa vlhkosti. Má vysokú odolnosť voči mrazu a suchu.

Je to dôležité! Šalvia les môže byť urobené kvitnúť celé leto a dokonca aj v septembri, ak ste odrezať všetky mladé výhonky po prvej vlne kvitnutia t.
Odrody lesa šalvie sa líšia veľkosťou:
 • poddimenzované a stredne pestované odrody ("Markus" - výška 25 cm s modrými kvetmi; "Plumos" - do 40 cm, levanduľa; "Ružová kráľovná" - do 60 cm, s ružovými kvetmi atď.);
 • vysoká - až 80 cm ("Ametyst" - ružovo-fialové kvety; "Adrian" - biele kvety; "Caradonna" - čierny stonok s tmavofialovými kvetmi).

Trvalky kvitnú na jeseň

Na konci leta - začiatkom jesene, začnú kvitnúť, ktoré pokračuje až do prvého mrazu, krásne neskoré trvalky pre dachu - akonit, sasanky, chryzantémy atď.

Aconite nájomné

Aconite Arendsa (Aconiteum arendsii) - vytrvalé rastliny, výsledok medzidruhového kríženia. Začnite kvitnúť v polovici leta bielej, modrej a dvojfarebných kvetov.

Výška dosahuje 100 cm a má vysokú odolnosť voči mrazu.

Viete? Jedovaté vlastnosti akonitu sú známe už od staroveku - jed bol vyrobený z rastliny z rastliny a tiež otrávený nepriateľom voda na pitie. Podľa legiend, dobyvateľ Timur zomrel na otravu aconite (jeho lebka bola nasiaknutá jedom).

Japonská jesenná sasanka

Anemone (Anemone) jeseň - rastlina, ktorej rodiskom je Japonsko a Čína. Výška dosahuje 1,5 m, listy sú veľké, tmavo zelené. Kvitnutie začína v septembri - kvety s dvojitými alebo jednoduchými kvetmi (priemer 6 cm) v bielych, ružových, krémových a červených odtieňoch. Japonské sasanky ako jasné svetlo, svetlo a úrodná pôda, dobré zavlažovanie.

Je to dôležité! Anemone šťava je horká chuť a dráždi pokožku a sliznice.
Najznámejšie druhy a hybridné odrody:
 • Sasanka Hubei (s ružovými kvetmi);
 • hybridná sasanka ("Honorin Zhobert", "Profuson", "Queen Charlotte").

Jesenný šafran (zimný)

Colchicum (Colchicum autumnale) je bylinná trvalka (má 65 druhov), ktorá vyzerá ako šafran. Kvitnutie - september - október (do troch týždňov). Kvety majú tvar pohára (v priemere až 7 cm), príjemnú vôňu. V závislosti od odrody môže byť jednoduchá alebo dvojitá. Farby sú biele, ružové, fialové a možno s rôznymi odtieňmi. Listy počas obdobia kvitnutia chýbajú (ich výška je 30-40 cm), stonka kvetu je 8-20 cm, miluje piesočnaté pôdy a rastie rovnako dobre v tieni a na slnku. Nie je potrebné zavlažovanie. Obzvlášť obľúbená odroda "Roseum Plenum" s jemnými ružovými kvetmi.

Vernonia

Vernonia (Vernonia) je trvalka rodiny Astrov (1000 druhov). Záhradná kultúra - vernonia shaggy (Vernonia crinita). Stonky tejto rastliny sú vzpriamené s veľkými oválnymi listami. Kvitnúce pády na august - september, a kvetenstvo sú reprezentované panicles fialových kvetov. Miluje slnko, vlhkú úrodnú pôdu.

rozchodník

Sedum, Sedum (Sedum) je vytrvalá rastlina čeľade Tolstyankov (celkovo existuje asi 600 druhov). Kvitne v malých kvetinách v nadýchaných kvetenstvách. Farba - ružová, žltá, červená, modrá, atď.

Sedum ako veľké slnečné oblasti, ľahké polotienko. Je nenáročný na pôdu a dobre rastie na kamenistých a piesčitých pôdach a na úrodnejších. Patria medzi druhy odolné voči suchu. Tam sú tri skupiny stonecrop - krátka, stredná vysoká (kvet na konci leta) a vysoký - kvet na jeseň (stonecrop húževnatý, rozchodník viditeľný a stonecrop telefón alebo "zajac kapusta").

Nerina

Nerín (Nerine) je cibuľovitá trvalka (30 druhov) z čeľade Amaryl. Kvitne na začiatku alebo v polovici jesene. Výška stonky dosahuje 50 cm a samotná rastlina kvitne červenými, bielymi, ružovými alebo oranžovými kvetmi v kvetinových kvetinách umbellate (často nazývaných pavúčí ľalia).

Obľúbené odrody:

 • Nerine "Bowden" - najchladnejšia forma. Kvitne v polovici jesene s kvetenstvom (12 kvetov);
 • Nera sinuous - má krásne biele a ružové kvety, zhromaždené v kvetenstvách a prezentované vo forme zvonov.

tricyrtis

Tricyrtis (Tricyrtis), záhradná orchidea - vytrvalá rastlina rodiny Lily. Kvitne od konca leta a môže naďalej kvitnúť až do mrazu. Kvety - ružové s karmínovými škvrnami, zhromaždené vo zväzkoch. Rastlina miluje lesné pôdy, s pomerne veľkým množstvom humusu a rašeliny.

Viete? Jeden z názvov tricyrtis - "ropucha ľalia", je uvedený v dôsledku použitia rastlinnej miazgy na návnady jedlé ropuchy na Filipínach.
Najobľúbenejšie odrody:

 • tricyrtis krátkosrstý (80 cm vysoký, s bielymi kvetmi a karmínovými škvrnami, najodolnejšou odrodou);
 • listnaté tricyrtis (60 cm vysoké, zelené a biele kvety).

chryzantéma

Záhradná chryzantéma (Chryzantéma) má viac ako 650 odrôd. Jesenné chryzantémy sú veľmi odlišné od seba: kvetenstvo môže byť jednoduché, polo-dvojité, froté, maľované v rôznych odtieňoch červenej, ružovej, žltej, bielej. Jesenné odrody môžu tolerovať aj prvý mráz. V závislosti od načasovania kvitnutia si môžete vybrať takéto rastliny v tejto skupine:

 • skoré kvitnutie - začínajú kvitnúť začiatkom augusta (odrody Goldmaryan (žlté froté kvetenstvo), Kleiner Bernstein (žltohnedé kvety), Mei-Kio (ružové kvety);
 • stredne kvitnúce - kvitnutie začína od polovice septembra (odrody "Felbacher Vine" (červené kvety), "Isabelrosa" (žlto-ružové kvety);
 • neskoro kvitnúce vytrvalé kvety pre záhony - záhradníci začínajú potešiť svojou krásou od novembra (odrody Vreneli (červené kvety), Ordenstern (bronzové kvety)).

Loading...