Popis pelargonium grandiflora. Starostlivosť o rastliny a možné ochorenia

Grandiflora je jasným a krásnym predstaviteľom druhu pelargonia. V Rusku, kvetina získala veľkú popularitu.

Článok bude hovoriť o tom, ako sa správne starať o rastliny doma, o vlastnostiach Grandiflora, čo robiť, ak napadnutý škodcami alebo chorobami, ako pelargonium reprodukuje.

Botanický popis a história

Pelargonium Grandiflora je malý krík, ktorý je počas kvitnutia úplne pokrytý sviežimi púčikmi. Niekedy sa odroda nazýva angličtina, hoci dodnes nie je úplne známa, odkiaľ pochádza. V Anglicku je kvet známy ako "kráľovská" odroda alebo "výstava"a v USA sa volá "Lady Washington".

Rastlina je veľmi oceňujú pestovatelia po celom svete. Väčšina priťahuje veľké, okamžite zjavné kvety. Vôňa nepochádza z pukov a doba kvitnutia sa nelíši v dĺžke trvania, len asi 3-4 mesiace.

Vzhľad a vlastnosti

Po určitom čase spodná časť pelargonia lignifikuje a mení ho na kompaktný, čistý ker.

Lístie má rôzne farebné odtiene. Najčastejšie - svetlo zelená a tmavo zelená farba. V tvare sú okrúhle, so zúbkami na okrajoch.

Charakteristickým znakom Grandiflora - luxusných kvetov, veľkej veľkosti. Ich priemer môže dosiahnuť 6 centimetrov. Tam sú podobnosti s macešky. Farba je najrozmanitejšia: bledoružová, žiarivo červená, fialová a mnoho ďalších odtieňov týchto farieb. Stopky sú na rovnakej úrovni ako listy. Vzhľadom k tejto vlastnosti, rastlina sa stáva ako veľkolepý loptu.

Vonkajšia atraktivita a dekoratívnosť pelargónia dávajú kvetenstvo zhromaždené v hrubých dáždnikoch. Samotné puzdro nepresahuje výšku 30 cm. V podstate rastie v šírke.

Kde a ako zasadiť?

Osvetlenie a umiestnenie

Podobne ako iní predstavitelia t Grandiflora má rada dobré osvetlenie.

Je to dôležité! Nezabudnite, že dostať sa na okvetné lístky a listy priamych lúčov slnka je neprijateľné, pretože to môže viesť k popáleninám.

Na parapete sa neodporúča dať hrniec s kvetom, ktorých okná sú orientované na sever, pretože nedostatok svetla spôsobí slabý rast a vyblednutie, krátkodobé kvitnutie. Juh alebo juhovýchod je tým pravým miestom.

V zime je potrebné dodatočné osvetlenie, ktoré je možné vykonať pomocou špeciálnej lampy. Ak toto opatrenie nebolo prijaté v období chladného počasia, v lete, pelargonium nebude potešiť hostiteľa s elegantnými kvetmi.

Malé množstvo svetla nepriaznivo ovplyvňuje rastlinu, najmä jej vzhľad:

 • púčiky sa zmenšujú;
 • listy sú zriedkavé a matné;
 • Bush prestáva byť kompaktný, pretože výhonky sú ťahané nahor.

Požiadavky na pôdu

Najlepšou možnosťou je kúpiť ready-made pôdyktorý je určený pre muškáty. V podobnom substráte sú všetky potrebné komponenty dokonale zladené. Ale ak si želáte, môžete si pripraviť zmes pôdy sami. Na to musíte mať v určitých pomeroch nasledujúce komponenty:

 • trávnik - 1 diel;
 • rašelina - 1 diel;
 • humus - 1 diel;
 • Rieka piesok je tiež 1 časť.

Na dno nádrže sa umiestni dobrá drenážna vrstva.môže byť expandovaná hlina alebo malé kúsky tehly.

Domáca starostlivosť

Zalievanie a uvoľňovanie pôdy

Pelargonium potrebuje konštantné a hojné zalievanie. Treba však pripomenúť, že zamokrenie by nemalo byť povolené. V opačnom prípade je vysoká pravdepodobnosť rozpadu koreňa. Je potrebná prestávka medzi liečbami. Kým horná vrstva pôdy nevyschne, nie je potrebné zalievanie. Používa sa mäkká voda, ktorá sa usadí niekoľko dní.

Ak si kvetinárka všimla, že Grandiflora vrhá kvety hneď po ich objavení, potom je pôda príliš vlhká. V tomto prípade musíte počkať s ďalším zavlažovaním. Ale ak listy suché a zase žlté - jasný znak nedostatku tekutiny.

Je to dôležité! Čím nižšia je teplota okolia, tým menej zariadenie potrebuje zalievanie.

Pelargonium nepotrebuje postrek. Voda, ktorá padá na okvetné lístky spôsobuje škvrny a škvrny, ktoré len kazia dekoratívny efekt. Uvoľňovanie je neoddeliteľnou súčasťou starostlivosti. Týmto postupom vstupuje čerstvý vzduch do pôdy bez prekážok.

Uvoľňovanie sa vykonáva po zalievaní, raz za 2-3 mesiace.

Top dressing

Pred začiatkom kvitnutia potrebuje pelargonium Grandiflora dusíkaté hnojivá s obsahom vápnika. Keď sa kvetenstvo začne tvoriť, dusík sa zastaví.

Nepridávajte príliš veľa a často hnojivo.Koniec koncov, s nadbytkom minerálov v krajine, listy sa žltne v rastline.

prerezávanie

Aby sa zachovala kompaktnosť puzdra, vyžaduje sa včasné zovretie rastúcich výhonkov. Nové kvetenstvo nie sú tvorené, ak kvet má suché púčiky, takže sú odstránené.

Postup prerezávania sa vykonáva na jeseň. Aby nedošlo k poraneniu pelargónia, výhonky sa odstraňujú postupne a nie všetky naraz.

Presádzanie zvierat je zlé. Dospelý ker, ktorý bol úplne vytvorený, je lepšie sa nedotýkať bez veľkej potreby.

Bežné ochorenia a škodcovia

Grandiflora sa nemôže pochváliť silným zdravím. Problémy často vznikajú v súvislosti s nesprávnou starostlivosťou. Najnebezpečnejšie sú nasledovné choroby a škodcovia:

 • "Čierna noha" a neskoré plesne rozvíjať v prípade, že kvetinárstvo nemá dezinfikovať pôdu pred výsadbou. Rot sa vyvíja rýchlo a zničí rastlinu.
 • Ďalším typom ochorenia je sivá hniloba. Škvrny na listoch - znak tohto ochorenia. Zbavte sa fungicídu alebo síranu meďnatého. Pre profylaktické účely je potrebné odstrániť priepasť pôdy.
 • Bežnými škodcami sú mušky a roztoče. Nájdenie parazitov, kvet je okamžite ošetrený insekticídom. A odstrániť larvy a vajcia hmyzu, listy sú dôkladne trela.

rozmnožovanie

Najjednoduchší spôsob, ako reprodukovať pelargonium doma, je vegetatívny. Vhodným obdobím roka je jar, polovica leta. Toto sa robí takto:

 1. Najprv sa z materskej rastliny vyreže apikálny výhonok.
 2. Miesto rezu je pokryté aktívnym uhlím. Rukoväť je zabalená do kusu papiera. Malo by sa sušiť niekoľko hodín.
 3. Stonka je zasadená do pripravenej pôdy.
 4. Pre vytvorenie skleníkového efektu je nádoba pokrytá filmom.
 5. Pôda pod filmom sa pravidelne rozprašuje.
 6. Zakorenenie sa uskutoční po 4-5 týždňoch.
 7. Potom presadené rezne v trvalom hrnci.
Pelargonium je naozaj krásna kvetina. Ona je trochu rozmarná, ale starostlivá majiteľka všetkých ťažkostí určite nadštandardne odmeňuje svoje bohaté kvitnutie. Na našich stránkach nájdete informácie o ďalších odrodách tejto kvetiny, a to: Rokoko, Hviezdna, Hodváb, Anjel, Pak Viva, tulipánový tvar, JUH, Apríl Snow, Red Pandora, rovnako ako Edwards Elegance a Toskánsko.

Pelargonium Grandiflora je veľmi krásna kvetina, ktorá potrebuje náležitú starostlivosť a optimálne podmienky pre jej údržbu. Ak budete dodržiavať všetky pravidlá a rady, môžete získať nádherný, svieži kvet na oplátku, príjemné oko na dlhú dobu.

Loading...