Je možné pestovať mango zo semien doma a ako na to?

Mango je obľúbeným tropickým ovocím pre mnohých. Rastie v Thajsku, Mexiku, Austrálii, Indii, Španielsku a Amerike. V Rusku, kvôli nevhodným klimatickým podmienkam, nie je možné ju pestovať na otvorenom poli, ale môžete ju skúsiť pestovať z kameňa doma. Z článku sa dozviete, ako pestovať ovocie z kameňa.

Ovocie v prírode

Mango je vždyzelený tropický strom s hodnotnými chutnými a výživnými plodmi., Jeho vlasť je východná India. Postupne sa presťahoval do ďalších ázijských krajín, východnej Afriky, Kalifornie, Španielska, Kanárskych ostrovov.

Mango je strom s dlhou životnosťou. V prírode sú stromy, ktoré majú 300 rokov a stále prinášajú ovocie. V prírode rastie mango do výšky asi 20 metrov a viac. U mladých stromov sú listy žltozelené a u dospelých postupne stmavnú a stávajú sa nasýtenými, tmavými, veľkými a dosahujú dĺžku približne 20 cm.

Mango kvitne vo februári, marci. Kvetenstvo dosahuje dĺžku až 40 cm. Vôňa kvetov je podobná vôni ľalií. hmotnosť ovocia od 250 gramov do 2 kilogramov. Plody dozrievajú asi 3 mesiace a obzvlášť veľké asi šesť mesiacov. Po celú dobu, ovocie visí na dlhé silné stonky, ktoré zostali z kvetenstvo, ktoré vyzerá veľmi nezvyčajné.

Zrelé ovocie má hladkú tenkú šupku zelenožltého odtieňa s jasne červenou škvrnou na boku, obrátenú k slnku. Oranžové dužiny ovocia zároveň pripomínajú chuť broskyne a ananásu veľmi šťavnatú a jemnú.

Mango sa šíri výsevom semien, vegetatívne a štepov, Kvôli rýchlej strate klíčivosti je lepšie osivo semien ihneď po ich odstránení z ovocia.

Vegetatívna metóda nie je až taká populárna kvôli zložitosti a nízkej účinnosti. Dokonca aj pri spracovaní so stimulanciami, odrezky neprežijú dobre. Ale rastliny, ktoré sa korene tiež rozvíjať zle koreňový systém, ktorý nie je dosť pre normálny rast a rozvoj rastliny.

V priemyselných škôlkach sa manga množia štepením. Tým sa zachovávajú genetické vlastnosti vybranej odrody, zachováva sa korunový habitus, ovocné vlastnosti a iné vlastnosti.

Je možné pestovať zo semien, aká je zložitosť a aké budú plody?

Nenechávajte manga zo zvedavosti. Kvôli nedostatku potrebných podmienok pestovanie tohto ovocia je časovo náročný a dlhý proces, Ale ak sa problémy nevystrašia, môžete začať pestovať túto exotiku. Čo robiť, aby sa mango usadilo na parapete?

  1. Plody musia byť zrelé a čerstvé.
  2. Aby sa mango mohlo vyvíjať, je potrebné dodržiavať teplotné a svetelné podmienky, ako aj úroveň vlhkosti v miestnosti. Tieto parametre by mali byť blízko prirodzeným podmienkam životného prostredia zariadenia.
  3. Pred výsadbou semien v krajine je vybraný vhodný obal a pôda. Plastové hrnce v tomto prípade nebudú fungovať. Vďaka silnému a rýchlo rastúcemu koreňovému systému je pre zariadenie najvhodnejší keramický kontajner. Pôda by mala byť voľná, dobre priepustná pre vzduch a vlhkosť.

Dokonca aj s najlepšou starostlivosťou o mango strom, to nekvitne nevakcinované. Ovocie sa objavujú len na štepenej rastline., Ak má mesto škôlku s ovocnými stromami, môžete tam dostať materiál na očkovanie a pokúsiť sa ho udržať.

Príprava semien doma: čo by malo byť, ako sa pripraviť na výsadbu?

V supermarkete si vyberáme zrelé alebo dokonca zrelé manga. Odstráňte kosť z plodu, dobre ju umyte a opatrne ju otvorte, dávajte pozor, aby ste nepoškodili obsah. Ak sa kosť neotvorí. nesnažte sa ho rozdeliť (môže poškodiť budúci výhonok), ale vložte ho do nádoby s čistou vodou a umiestnite na teplé, dobre osvetlené miesto.

Voda sa musí pravidelne meniť. Asi za 2-3 týždne sa kosť bude zväčšovať a otvárať sa., Vo vnútri bude semeno podobné veľkému fazuľu.

fotografie

Potom môžete vidieť fotografiu semien:

Ako klíčiť?

Semeno zabalíme do vlhkej handričky, vložíme do plastového vrecka so sponou a vložíme ho do plastovej nádoby na tmavom teplom mieste, až kým sa neobjaví zárodok, ktorý sa objaví asi za 2-3 týždne. Nemôžeme dovoliť sušenie semien, rovnako ako silné zamokrenie, môže to viesť k jeho smrti.

pristávacia

Keď semeno klíčia, je pripravené na výsadbu. Pred výsadbou očistite semeno akýmkoľvek fungicídom alebo ružovým roztokom manganistanu draselného, Je to nevyhnutné na ochranu choroboplodných zárodkov v budúcnosti pred chorobami.

Príprava pôdy a hrniec

Na výsadbu semien vziať veľký keramický kontajner. Mango korene rýchlo rastú a zaberajú veľa miesta, a veľký hrniec umožňuje vyhnúť sa častým transplantáciám.

prízemný

Pôdu je možné zakúpiť v obchode. Mal by byť ľahký a nevyhnutne neutrálny. V pôde s inou kyslosťou môže výhonok rýchlo uschnúť a zomrieť. Každá univerzálna pôda s prídavkom piesku v pomere 2: 1 alebo základ pre sukulenty, doplnené malými kamienkami.

Doma si môžete pripraviť zmes rašelinových čipov, úrodnej záhradnej pôdy a veľkého riečneho piesku alebo perlitu, kokosového vlákna (1: 2: 1).

Pokyny krok za krokom: kedy sa presunúť na zem a ako to urobiť?

V spodnej časti nádoby nalejeme vrstvu drenáže z expandovaného ílu, jemného drveného kameňa, rozbitej tehly asi 5 centimetrov, potom 2/3 objemu nádoby, zalejeme zeminou, vodou, a keď je vlhkosť vypustená, urobíme malú depresiu nie viac ako tri centimetre a zasadíme semeno hore nohami, ak výhonok sa už objavil. Ak nie je žiadny zárodok, potom ho vysadíme plochou stranou dole. Je to veľmi dôležité.

Keď je osivo zasadené, navlhčite pôdu striekacou pištoľou tak, aby nebola príliš vlhká, potom ju zakryte plastovou priehľadnou nádobou, ktorú možno vyrobiť z polovice odrezanej plastovej fľaše. Tento skleník udržujeme, kým sa neobjavia prvé výhonky. Po 2-3 týždňoch by sa mal objaviť výhonok.

Po celú dobu neustále zvlhčujeme zem striekacou pištoľou, zdvíhaním veka. Je potrebné odstrániť skleník cez budúce výhonky len päť minút denne, aby sa zvlhčila a vzduch na zemi, inak proces rozpadu môže začať a rastlina zomrie.

Dajte hrniec na teplé a svetlé miesto bez priameho slnečného žiarenia na ňom. Nadmerné slnko môže vážne ovplyvniť rast rastliny, alebo ju dokonca úplne zničiť v počiatočnom štádiu rastu.

Keď sa objaví prvý výhonok, skleník sa dá odstrániť., Ak sa na zariadení naraz objaví niekoľko listov rôznych farieb, je to normálne. Môžu byť nielen zelené, ale aj tmavšie, dokonca fialové. Nedotýkajte sa ich, môže to poškodiť sadenice. Keď výhonok vyhlásil, musí poskytnúť správnu starostlivosť o ďalší rast.

Predpoklady: ako sa správne starať?

Robustné mango výhonky sa nebojí priameho slnečného svetla. Najlepšie miesto na umiestnenie hrnca na južnom okne. S nedostatkom tepla a svetla, bude závod odhodiť listy. Pre úspešný rast v zime a tak, aby sa závod nepretiahol, je mu poskytnuté ďalšie osvetlenie so žiarivkou.

Pohodlná teplota pre mango - v priemere od +21 do +26 stupňov, Vyhnite sa náhlym zmenám teploty, pretože zariadenie nemá rád. Bude lepšie, ak má miestnosť stabilnú teplotu.

Pre zdravý a správny rast potrebuje rastlina pravidelnú zálievku dvakrát až trikrát týždenne. Je veľmi citlivý na nedostatok vody, ale nestojí za to ani vylievanie, vedie k rozpadu koreňov. Zalievanie sa vykonáva len s usadenou vodou.

Vlhkosť v miestnosti by mala byť okolo 70-80%, Listy sú pravidelne striekané čistou vodou. Pre zdravý rast je rastlina kŕmená skoro na jar, počas obdobia aktívneho rastu asi raz za dva týždne. Pre toto riešenie je vhodné univerzálne organické hnojivo. Ďalšie hnojivé rastliny trávia viac ako 3-krát ročne s mikroživinami. Na jeseň av zime nepotrebuje žiadne ďalšie kŕmenie.

Transplantácia rastliny do inej, priestrannejšej nádoby bude potrebná za rok. Mango je veľmi citlivé na akékoľvek zmeny, takže ho zbytočne nestresujte.

Vrchol manga štipka cez 7-8 list, a začať tvoriť korunu, keď strom dosiahne asi jeden a pol metra na výšku. Prerezávanie sa vykonáva na jar a ponecháva 3-5 najsilnejších vetiev, spracovanie rezy so záhradou ihrisko.

Môžete pestovať mango doma, ale nie kvôli ovocia, ale kvôli jeho atraktívnemu vzhľadu., Dodržiavanie vyššie uvedených pravidiel, môžete získať malý exotický strom, ktorý sa môže stať skutočným klenotom v zbierke vašich rastlín a poteší vás a vašich blízkych svojím pohľadom.

Loading...