Odrody hrušky "Nika": správny tvar a vlastnosti starostlivosti

Krásne hruškové plody prinášajú pocit rýchlej saturácie a potešenia svojou príjemnou chuťou a výraznou arómou.

Jedným z najobľúbenejších je odroda hrušky "Nika", o ktorej budeme viac diskutovať v tomto článku.

Opis odrôd hrušky "Nika"

Výška odrôd stromu "Nick" priemer, a tempo rastu sám - priemer. Koruna stromu má okrúhly tvar so vzácnymi, pevne roztavenými konármi. Výhonky stromu tejto odrody sú hnedej farby s hladkou textúrou. Listy bohatá zelená farba, hladká s lesklým leskom.

Plody sú pomerne veľké, hmotnosť plodov hrušky Nika dosahuje 200 g. Pokožka plodu je stredne hustá, s hladkou textúrou a lesklým leskom, ktorý sa dodáva voskovým povlakom.

Farba ovocia sa líši od stupňa zrelosti: napríklad v období odnímateľnej zrelosti je farba zeleno-červená s prevahou zelenej; počas spotrebiteľskej splatnosti - žlto-červená s prevahou červenej farby s hnedastým nádychom.

Ovocie sa drží na krátkom zakrivenom kmeni, ktorý sa nachádza v malom úzkom lieviku. Dužina je jemnozrnná, šťavnatá, nie granulovaná, so sladkokyslou chuťou a príjemnou vôňou.

Chemické zloženie odrody "Nika": t

 • celkové množstvo cukrov - 10,2%;
 • Vitamín P - 122 mg / 100 g;
 • Vitamín C - 6,2 mg / 100 g;
 • sušiny - 15,7%;
 • titrované kyseliny - 0,40%.

Výhody a nevýhody odrôd

Jednou z hlavných výhod odrody je stabilný a pomerne bohatý výťažok hrušky "Nika". Prvé plody na strome sa objavujú 5-6 rokov po výsadbe.

Nespornou výhodou hrušky Nika je vysoká mrazuvzdornosť stromu, ktorá ho robí atraktívnym pre pestovanie takmer vo všetkých regiónoch krajiny. Dôležitou skutočnosťou v prospech pestovania tohto ovocného stromu je dobrá prenosnosť Nicka hrušky.

Viete? Trieda hrušky "Nika" je dobre obnovená aj po mrazu až do -38 ° C, a škoda je len 0,6 bodu.

Ďalšou pozitívnou vlastnosťou odrody hrušky Nika je jej dobrá odolnosť voči chorobám, ako aj veľmi kvalitná dezertová chuť.

Nevýhody tejto odrody sú omnoho nižšie ako zásluhy medzi nimi, čiastočná samo-plodnosť odrody, potreba pravidelného prerezávania, ako aj pomerne pomalé obdobie dozrievania plodov hrušky Nika.

Ako si vybrať sadenice pri nákupe

Často musíme kupovať ovocné stromy v obchodoch alebo na kvetinových trhoch. Aby sa sadenice hruškových odrôd "Nika" dobre zakorenili, je potrebné ich správne vybrať.

Prvá vec, ktorú musíte venovať pozornosť je vzhľad sadenice: mal by byť čistý av žiadnom prípade by nemal mať žiadne známky sucha alebo letargie.

Je to dôležité! Ku každej sadbe by mala byť pripojená poznámka s informáciami o šľachtiteľskej firme, odrode, plemene a opisu priaznivej oblasti pestovania; ak nie je takáto značka, je lepšie odmietnuť nákup stromčekov: s najväčšou pravdepodobnosťou je nekvalitná.
Dobrý sadenice má najmenej päť hlavných a tri ďalšie korene s dĺžkou najmenej 30 cm, korene kvalitnej sadenice musia byť jasné, čisté, bez výrastkov, škvŕn a znakov hniloby.

Je lepšie kúpiť sadenice, ktoré sa obrátili nie viac ako 2 roky starý, je celkom jednoduché zistiť, že: nie sú úplne tvoril korunu.

Ako si vybrať a pripraviť miesto pre hrušku

Kvalita a množstvo zberu hrušky závisí vo väčšej miere od dodržiavania pravidiel agrotechniky hruškovej odrody "Nika". Tieto pravidlá začínajú výberom a prípravou miesta na výsadbu hrušky.

Viete? Hruška sa neradi „presúva“ z miesta na miesto, preto pri sadení sadeníc je potrebné zvoliť najvhodnejšie miesto, aby ste strom nemuseli repotovať.
Mnohí sa domnievajú, že hruška je výlučne južná rastlina, a usilujú sa zabezpečiť, aby strom rástol na mieste úplne chránenom pred vetrom, a preto medzi stromami vo dvore alebo pri zohľadnení priemernej veľkosti hrušky Nika medzi stromami vyššími a väčšími rastú.

To je nesprávne, pretože v tieni sa môže spomaliť rast hrušky a kvalita zberu sa zníži. Pre odrody hrušky "Nika" je najlepšie zvoliť dobre osvetlené, slnečné, dobre vyhrievané miesto.

Je dôležité, aby hruška rástla vo voľnej, pomerne veľkej oblasti, pretože napriek priemernej veľkosti stromu potrebuje dosť miesta na plný rozvoj.

Pred výsadbou hrušky, musíte pripraviť miesto pre neho. Začnite to robiť týždeň po pristátí. Priemer jamy na výsadbu by mal byť aspoň 1 meter, a hĺbka - 70-80 cm.

Pri kopaní diery je lepšie opustiť hornú zem: bude to potrebné na výsadbu stromu, zatiaľ čo hlboká zem nebude užitočná. Predtým, ako začnete s procesom výsadby, pôda je kŕmená hnojivami z fosforečnanov draselných a organických látok v správnom pomere.

Hnojivá sú spojené so zemou, vyhrabané zhora a zaspávajú v diere. Tento substrát sa naleje roztokom hydratovaného vápna (2 šálky na 10 litrov vody). V tejto forme je jamka ponechaná na týždeň.

Postupné vysádzanie sadeníc

Najlepší čas na výsadbu sadeníc bude na konci septembra - začiatkom októbra (hruška bude mať čas prispôsobiť sa a získať silu pred chladným počasím) alebo koncom apríla - začiatkom mája (kým listy nezačnú kvitnúť).

Výsadba odrôd hrušky "Nika" je najlepšie urobiť v páre s niekým, pretože proces je pomerne jednoduchý, ale musíte urobiť všetko v komplexe.

Je to dôležité! Pred výsadbou je potrebné riadiť tyč o dĺžke asi meter, aby sa správne vytvoril kmeň a koruna mladého stromu.
Takže, výsadba algoritmus sadenice:
 1. Nalejte zem do jamy tak, aby sa vytvorila malá hromada;
 2. Ak chcete zasadiť sadenice a jemne, bez poškodenia, narovnajte korene;
 3. Naplňte koreňový systém pôdou tak, aby bol koreňový krk viditeľný 4-6 cm;
 4. Mierne zdrsnite zem okolo sadenice;
 5. Nalejte okolo jamy hlinenú banku tak, aby zasadený strom bol vo vnútri diery, ktorá je užitočná na zavlažovanie;
 6. Zalejte semenáčik 2-3 nádobami vody;
 7. Kmeň sadenice musí byť spojený s tyčou lanom, pričom kôra bola predtým zabalená gumou tak, aby lano nerástlo do stromu;
 8. Na druhý deň, hrabanie pôdy s humusom.
Ak je počasie suché a teplé vo dvore, sadenice potrebuje zalievanie každých 8-10 dní.

Funkcia starostlivosť o odrody hrušky "Nika"

Starostlivosť o hrušku "Nika" zahŕňa správne zavlažovanie, včasné kŕmenie, rovnako ako vysoko kvalitné prerezávanie stromu. Ak to urobíte správne, dostanete krásnu výzdobu do vašej záhrady a lahodný dezert na stôl.

Ako vykonávať zalievanie hrušky "Nika"

Zvlášť opatrný a bohatý zalievajúci strom vyžaduje bezprostredne po výsadbe. Sadenice je napojená často, až kým korene neskončia až do konca. V lete je strom napojený raz mesačne.

Nie je možné naliať vodu priamo pod strom, inak sa korene zmyjú a hruška zomrie. Je lepšie kopať malý strom okolo stromu a naliať vodu do výkopu. Pre zavlažovanie je lepšie použiť ohrievanú separovanú vodu, pretože strom môže ochorieť z ostrého prúdu studenej vody.

Aby sa zabránilo vzniku kôry okolo stromu, po zalievaní pôdy je lepšie uvoľniť, navyše, vďaka tomuto postupu, korene budú dýchať lepšie.

Čo a kedy kŕmiť hrušky

Koreňový systém hrušky je skrytý dosť hlboko, a preto je kŕmenie hrušky Nika často povrchné. Pri výsadbe sa strom po prvý raz oplodní, čím sa do jamy dostane organické hnojivo.

Na jeseň sa vykonáva nasledujúce kŕmenie. Počas tohto obdobia sa používa hnoj a kompost a mulčujú pôdu okolo stromu.

Viete? Pre lepšie prenikanie živín do koreňov hrušky okolo neho, môžete vytvoriť malé otvory a vylejte roztoky s hnojivom do nich.

Na jar av lete, počas obdobia najaktívnejšieho rastu stromu, potrebuje hruška veľké množstvo dusíka, čo prispieva k rozvoju tkanív stromu. V júni sa do pôdy pridávajú látky potaše a fosfor - toto drevo posilní.

Ak je pôda vo vašej oblasti kyslá, z času na čas je potrebné kŕmiť hrušiek prípravkami obsahujúcimi vápnik alebo vápno alebo popol. Pri roztokoch týchto látok je potrebné zalievať strom.

Literatívny prerezávanie hrušiek

Prvé prerezávanie sa vykonáva, keď je strom už 1 rok starý. V tomto bode je mladý strom narezaný tak, aby nedosiahol výšku viac ako 50 cm. Tým sa aktivuje rast dolných vetiev.

V 4-5 rokoch rastu, koruna hrušky je zriedený na zlepšenie prístupu k svetlu a vetvy sú skrátené, aby korunu krásny pravidelný tvar.

Prerezávanie by sa malo vykonávať s veľmi ostrým predmetom, „na prsteň“, a mali by sa odstrániť iba tie vetvy, ktoré rastú nesprávne a tieni zvyšok. Všetky miesta porciovania musia byť mazané záhradnou smolou alebo špeciálnym tmelom.

Je to dôležité! Ak nevykonávate včasné prerezávanie, výhonky sa stanú holé a plody sa výrazne zmenšia.

Kedy zbierať a ako skladovať úrodu hruškových odrôd "Nika"

Triediť "Nika" sa vzťahuje na zimné odrody hrušiek, a preto je veľmi atraktívny pre pestovanie v záhrade sprisahania, napriek jeho "mládež". Optimálny čas na zber ovocia je koniec septembra - začiatok októbra.

Je dôležité nepreháňať hrušky na strome, aby sa neprepávali a boli lepšie držané. Lepšie uskladnené ovocie zozbierané v období odnímateľnej zrelosti, ktorého farba je zelenohnedá.

Dôležitým znakom „pripravenosti“ na zber ovocia je, že sa ľahko oddelí od stonky. Znakom zrelosti bude aj elasticita hrušky: ak sa ovocie zmäkne, nebude uskladnené.

Je lepšie držať hrušky NIKA pri chladnej návšteve s vysokou vlhkosťou. V špeciálnom kontajneri (je lepšie použiť krabice vyrobené z prírodných materiálov) položiť papier alebo hobliny na dne, a na vrchole - ovocie v striedavo alebo uhlopriečne.

Počas skladovania hrušiek je z času na čas potrebné „skúmať“ plody a ak spozorujete hnilobu alebo poškodenie, tieto hrušky sa musia pozbierať zo spoločného boxu.

Príprava na zimné mladé sadenice

Napriek tomu, že hruška "Nika" strom je mrazuvzdorný, mladé stromčeky potrebujú prístrešie. Na konci októbra musí byť strom pokrytý vrstvou mulča, ktorý „zahreje“ koreňový systém. Za to bude robiť slama, piliny alebo humus.

S nástupom mrazu, musíte pokryť kmeňa hrušky s agrotextíliou - špeciálna tkanina, ktorá dokonale prechádza vlhkosť a svetlo, a tiež má "ohrev" efekt. Z vyššie uvedeného, ​​musí byť sadenice pokryté snehom, a čím viac snehu položíte na sadenice (samozrejme, nie tak, aby pokryli strom hore), teplejšie bude hruška.

Ak nemáte agrotextílie, môžete použiť jedlové vetvy. Najmladší a najnižší výhonok sa dá ohnúť na zem, sneh ich „ukryje“ a tým sa zvýši kvalita a množstvo plodín.

Odolnosť hruškových odrôd "Nika" voči chorobám a škodcom

„Nika“ je veľmi zriedkavo chorá a ak sa prijmú nejaké preventívne opatrenia, potom nebudú žiadne problémy.

Preventívne akcie:

 • Včas, aby minerálne hnojivá a organické hmoty, pomôže stromu, aby sa stal silnejší a ľahšie znášať všetky možné choroby.
 • Nepreháňajte pôdu, pretože vlhké prostredie prispieva k rozvoju hubových mikroorganizmov.
 • Včasné prerezávanie a čistenie v blízkosti stromu. To zachráni rastlinu pred možnými parazitmi a hubami, ktoré žijú v hromadách listov a na chorých výhonkoch.
 • Vápno vápno, ktoré chráni strom pred hmyzom.

Ak ste si už všimli prvé príznaky ochorenia: škvrny a obočie na listoch, poškodenie výhonkov a hniloby obličiek, musíte strom liečiť fungicídmi a liečbu opakovať po 7 dňoch.

Ak si všimnete biely kvet alebo pavučinu na vnútornej strane listu, hruška musí byť ošetrená insekticídmi. Aj v boji proti hmyzu v prvých fázach pomôže mydlo roztok, je potrebné sprej rastliny.

Ako viete, hruška môže niesť ovocie asi 100 rokov. Hruška odrody "Nika" - nenáročný a veľmi atraktívny pre pestovanie v záhrade strom, a preto teraz, keď ste sa naučili základné pravidlá pestovania stromu a bude sa držať na nich, bude váš strom poteší vás po mnoho rokov.