Metódy zberu špenátu na zimu

Odborníci v oblasti výživy odporúčajú vrátane špenátu vo vašej strave ako prostriedok na ochranu mládeže a podporu zdravia. Rastlina je jednoducho sklad užitočných látok, ktoré pomáhajú telu fungovať 100%.

Ak však v letnom období nie je problém nájsť špenátové zelene, potom v zime sú jeho čerstvé listy vzácnosťou. Preto je lepšie pred zberom špenátu na zimu. Ako to urobiť, budeme ďalej vysvetľovať.

Viete? Špenát nielen podporuje telo ako celok, ale zlepšuje aj fungovanie mozgu, imunitného systému, reprodukčného systému. Je schopný bojovať nielen so starnutím, ale aj s rakovinou. A to všetko vďaka bohatému zloženiu, ktoré obsahuje obrovské množstvo vitamínov, mikro- a makronutrientov.

Sušenie špenátom

Ideálnym spôsobom, ako zachovať všetky prospešné látky rastliny je sušenie. Potom sa v prípade potreby pridáva sušený špenát do mäsa, pokrmov z rýb, príloh. Zároveň si takmer úplne zachováva svoje prospešné vlastnosti, pretože nie je vystavený tepelnému spracovaniu.

Je to dôležité! Takto získaný špenát sa musí pred konzumáciou umyť. Pridajte do riadu je potrebné na pár minút, kým nie je pripravený.

Na sušenie špenátu na zimu je potrebné triedenú zeleninu oddeliť, vybrať zdravé a celé listy. Umyjú sa v teplej vode a potom sa položia na čistú handričku a vysušia v tieni na čerstvom vzduchu. Listy sa musia pravidelne otáčať, aby sa rovnomerne vysušili.

Je to dôležité! Špenát môže byť tiež sušený v špeciálnom zariadení: v rúre alebo sušičke. Ale je žiaduce, aby teplota vzduchu nepresiahla 30-35 ºС.
Sušené rastliny sa skladujú v plechovkách alebo nádobách maximálne šesť mesiacov.

Špenátové solenie

Ďalším jednoduchým spôsobom, ako skladovať špenát, aby sa čerstvé zelene na zimu je uhorka. Táto metóda trvá málo času a pomáha zachovať arómu a chuť rastliny, nehovoriac o jej užitočných látkach. Na solenie je potrebné pripraviť špenát a nejodizovanú soľ v pomere 1: 4.

Proces začína umytím špenátu a odstránením listov stoniek: na solenie sú vhodné iba listy rastliny. Po celej hmotnosti sa musí dobre vysušiť na uteráku. Počas sušenia sterilizujte nádoby, v ktorých sa budú skladovať zelené.

Keď je všetko pripravené na solenie, vložte špenát a soľ do bánk. Keď je nádoba plná, položte na ňu bremeno tak, aby rozdrvila listy na dno. Po určitom čase bude miesto pre ďalšiu časť zelene. Naplňte nádobu, zatvorte ju vrchnákom a uložte do chladničky.

Je to dôležité! Nepodávajte misku, do ktorej plánujete pridať špenát zozbieraný týmto spôsobom. Až po pridaní zelenín, vyskúšajte jedlo av prípade potreby dosolite.

Konzervovanie špenátu

Mnoho diviť, ako zachovať špenát. Na prípravu zelene na zimu týmto spôsobom, okrem samotnej rastliny, bude potrebná len voda a soľ. Po prvé, listy špenátu sú dôkladne umyté pod tečúcou vodou a zároveň ich prevrátiť, odložiť a poškodiť.

Potom by mala byť celá hmota blanšírovaná v horúcej vode so soľou. Pamätajte si, že voda by nemala variť, ale byť dostatočne horúca. Tento proces netrvá dlhšie ako 7 minút, po ktorom sa listy musia odstrániť pomocou štrbinovej lyžice a vysušiť. Potom sa uložia do pohárov.

Hmota v banke musí byť zhutnená, pritlačená drevenou paličkou. Vybraná kvapalina sa vypustí a na jej miesto sa naleje horúca soľanka. Banky sú navinuté a uskladnené počas celej zimy. Takýto konzervovaný špenát zachováva vynikajúcu chuť.

Špenát Frost pre zimu

Jedlá s pridaním mrazeného špenátu získavajú letnú sviežosť a chuť. Samotná rastlina odhaľuje svoju chuť viac vo varenej forme.

Najjednoduchší spôsob, ako zmraziť: umyté a sušené listy sú uložené v plastových vreckách, čerpané zo vzduchu a vložené do mrazničky. Ale môžete ho zmraziť inými spôsobmi.

Viete? Čerstvé listy rastliny sú vhodné na zmrazenie, ktoré sú rozbité pred tým, než kvitne. Ideálny čas na to je júl - august, kedy je rastlina maximálne nasýtená šťavami.

Mrazené celé listy

Príprava špenátu na zmrazovanie začína dôkladným umývaním a triedením listov. Je potrebné ich umyť v tečúcej vode, aby sa zaručilo odstránenie všetkého piesku z dutín listov.

Počas procesu triedenia sa poškodené listy vyhodia a z listov, ktoré idú na obrobok, sa odstránia stonky. Po zložení listov špenátu alebo opláchnutí listov vriacou vodou môžete ľahšie vypustiť prebytočnú vodu.

Ochladené a vysušené listy sa vložia do plastových vreciek alebo nádob na zmrazenie. Odporúča sa, aby boli okamžite zabalené po častiach na základe jednej misky, pretože je úplne nemožné výrobky zmraziť.

Riešenie problému ako zmraziť špenát na zimu má svoje vlastné charakteristiky. Takže, mraznička by mala byť v režime "Rýchle (alebo hlboké) zmrazenie", keď ste práve dať balené špenát v ňom.

Keď výrobok zamrzne, môže sa prepnúť do normálneho režimu. Takže greeny môžu byť skladované maximálne šesť mesiacov.

Viete? Po blanšírovaní nevylievajte odvar. Bude to vynikajúca, voňavá a veľmi krásna zelená polievka.

Mráz vo forme kociek ľadu

Je veľmi vhodné používať špenát, zmrazený vo forme kociek ľadu. Presnejšie povedané, nie sú zamrznuté listy, ale miazga rastliny.

Po dôkladnom umytí listov v studenej tečúcej vode ich osušte na uterák alebo látky z prírodných vlákien - vlhkosť by mala byť dobre absorbovaná. Ak je miestnosť dobre vetraná, trvá asi pol hodiny.

Je to dôležité! Na prípravu šťavy možno použiť aj šťavnaté listy špenátu. Je dôležité ich ochutnať. Niektoré odrody rastlín s vekom získavajú výraznú horkosť.
Nádoby a spotrebiče na prípravu šťavy by sa mali dobre umyť a opláchnuť vriacou vodou. Pripravená zelená hmota sa rozomelie v miešači alebo mlynčeku na mäso, kým sa nevytvorí čistá hmota.

Potom sa sito umiestni nad nádobu, vopred sa rozprestrie pripravená sterilná gáza, zložená v niekoľkých vrstvách. Rozprestrite naň časť hmoty a vytlačte šťavu.

Keď sú spracované všetky zemiakové kaše, šťava sa nechá stáť 20 minút, potom sa znova preloží cez tenkú plsť.

Teraz možno šťavu naliať do ľadových foriem a poslať do mrazničky. Po asi štyroch hodinách sú kocky pripravené, sú vybraté z foriem a vložené do vrecka na potraviny.

V budúcnosti ich možno pridávať do jedál ako farbivo. Je dôležité, aby teplota riadu nebola vyššia ako 40 ° C.

Kaša mráz

Špenát sa môže zbierať na zimu vo forme zemiakovej kaše. Po príprave zelene podľa vyššie opísanej metódy sa ponorí do nasolenej vriacej vody, do ktorej sa pridá trochu jedlej sódy - lyžice na tri litre vody. Soda pomôže špenát udržať farbu.

V tejto vode sa špenát varí, až kým listy nie sú mäkké. Potom sa nechajú prejsť sitom a naplnia sa studenou vodou. Ďalším krokom je zotrieť listy cez sito do hrnca a položiť na malé teplo.

Je potrebné variť, neustále miešať až do dobrej hustoty, takže pyré nevyklouzne z lyžice. Hmota sa nechá vychladnúť a až potom sa rozloží na brehoch. Tesne uzavreté plechovky uložené v chladničke.

Špenát je veľmi cenný pre jeho prospešné vlastnosti. Tento produkt je obzvlášť dôležitý v zime s nedostatkom vitamínov a iných živín. Pripravte zariadenie na zimu rôznymi spôsobmi: konzervovaním, solením, sušením, mrazením.

Väčšina z týchto metód vám umožní ušetriť maximálne výhody uložené v závode. Okrem toho, špenát v zime dá letnú chuť a farbu na akékoľvek jedlo.

Loading...