Vyrábame klenuté skleníky z polykarbonátu vlastnými rukami: výkresy, výhody, možnosti rámu

Polykarbonátové oblúkové skleníky začal byť široko populárny medzi domácimi farmármi nie je to tak dávno.

Len o polovicu alebo dve desaťročia sa takéto stavby zriedkakedy stretli, zatiaľ čo v súčasnosti sa aktívne používajú nielen v statkochale aj v poľnohospodárskom priemysle.

Istým úspechom medzi letnými obyvateľmi boli oblúkové skleníky z polykarbonátu, o ktorých sa bude diskutovať nižšie.

Výhody oblúkového rámu

Polykarbonátové skleníky na oblúkovom ráme (oblúky pre skleník) majú niekoľko výhod, medzi ktorými sú:

 • spoľahlivosť, Takéto konštrukcie sú odolné voči účinkom snehu a vetra;
 • jednoduchá inštalácia a prevádzka, Pri samostatnej výrobe častí rámu, ako aj jeho inštalácia, to nebude trvať dlhšie ako 3 dni. Zdĺhavejšia konštrukcia sa musí vykonať len s konštrukciou pevnej konštrukcie s konštrukciou nadácie;
 • prijateľné náklady, Komponenty klenutého skleníka sú relatívne lacné, čo robí túto možnosť cenovo dostupnou pre letných obyvateľov. Konštrukcia takéhoto rámu bude oveľa lacnejšia ako výstavba tehlovej konštrukcie a cena polykarbonátu vyzerá oveľa atraktívnejšie ako cena skla;
 • klenuté vzory sú univerzálne, Môžu byť použité na výstavbu kapitálových štruktúr a skladacích štruktúr. Takéto skleníky možno ľahko zvýšiť alebo znížiť pridaním (zmenšením) sekcií.

Možnosti rámu

Rámec má dve možnosti:

 • skladacie;
 • stacionárne.

hlavná výhody sklopného dizajnu spočíva v tom, že sa dá v prípade potreby ľahko rozobrať (na skladovanie v zimnom období v akejkoľvek miestnosti ekonomickej povahy) alebo t pre inštaláciu na inom praktickejšom a osvetlenom mieste.

nedostatok takýto skleník pozostáva v nemožnosti jeho použitia v chladnom období, pretože nedostatok nadácie spôsobuje značné tepelné straty.

Stacionárne skleníky sú dobré, pretože majú spoľahlivejší dizajn a môžu byť použité v zime. Nevýhodou je, že takéto konštrukcie nemôžu byť premiestnené na iné výhodnejšie miesto na mieste.

FAQ: po demontáži skleníka z jedného alebo iného dôvodu môže byť hotový základ použitý pre inú budovu.

Prípravné opatrenia pred výstavbou

Predtým, než pristúpite k výstavbe skleníka, mali by ste si vybrať umiestnenie budúcej štruktúry.

varovanie: kvalita a množstvo plodín priamo závisí od správnej voľby miesta.

Najlepšie je nainštalovať konštrukciu tak, aby bola v dĺžke od západu k východu.

V tejto polohe slnečné lúče zahrejú vzduch v skleníku po celý deň.

Tiež je potrebné vziať do úvahy skutočnosť, že konštrukcia by nemala byť umiestnená v tieni stromy, kríky alebo akékoľvek budovy.

Ďalej by ste sa mali rozhodnúť pre typ konštrukcie: či to bude stacionárna štruktúra alebo prenosná.

Ak sa plánuje vybudovanie stacionárneho skleníka, je potrebné zvážiť aj to, či sa predpokladá jeho využitie v zimnom období.

Ak chcete získať oblúkový skleník z polykarbonátu vlastnými rukami, v zásade nepotrebujete kresby. V záujme vybudovania trvalého a spoľahlivého skleníka by sa však mal vypracovať návrh budúcej štruktúry.

Okrem toho si môžete vytvoriť schému, ktorá bude obsahovať presné rozmery každej časti konštrukcie. Skúsení stavitelia radia tieto rozmery skleníkovej konštrukcie:

 • šírka 2,4 m;
 • dĺžka 4 metre;
 • výška 2,4 m.

S takýmito rozmermi v skleníku bude možné vytvoriť dve lôžka, medzi ktorými bude pohodlný prechod.

Základňa pre oblúkový skleník

Po výbere miesta a vyhotovení kresby budúcej stavby je možné vykonať výstavbu nadácie, ktorej potreba je daná povahou samotnej stavby.

Počas výstavby ľahkého skleníka je možné aplikovať dočasné sezónne stavby ako základný rám rámu - to bude dosť dosť.

Stacionárne konštrukcie musia byť vybavené jedným z nasledujúcich typov základov: t

 • Prefabrikované pásky;
 • monolitický pás;
 • základom železobetónových tvárnic.

Ďalej bude považovaná za presne stacionárnu verziu dizajnu.

Nadácia je naplnená v súlade s rozmermi budúcej štruktúry, ktorej najlepšia možnosť bola uvedená vyššie.

Hĺbka suterénu je daná klimatickými podmienkami konkrétnej oblasti. V teplejších oblastiach je potrebná dostatočná hĺbka 0,4 - 0,5 m, zatiaľ čo v chladnejších oblastiach je potrebná hĺbka najmenej 0,8 m.

Základ je naliaty po obvode celej konštrukcie, zatiaľ čo je vankúš umiestnený a štruktúra je zosilnená, čo ju robí trvanlivejšou a udržateľnejšou.

Na výrobu betónových zmesí Používajú sa tieto pomery: 1 diel cementu + 3 diely štrku a piesku. Pripravená zmes sa zriedi vodou za miešania, v dôsledku čoho by roztok nemal byť príliš hrubý.

varovanie: pri príprave malty je potrebné zabezpečiť, aby sa do nej nedostali žiadne cudzie prvky, ako napríklad zemina, tráva a iné, pretože by to viedlo k zhoršeniu vlastností viazania betónu.

fotografie

Na fotografii sú klenuté skleníky z polykarbonátu:

Inštalácia rámu

Mnohí sa zaujímajú o otázku, aký materiál by mali byť vyrobené z oblúkov pre polykarbonátové skleníky. Takže zhromaždenie polykarbonátový oblúkový skleník Začína inštaláciou rámu, ktorý môže byť vyrobený z výstuže, PVC rúrok, hliníkových alebo oceľových profilov.

Najlepšia voľba pre konštrukciu rámu - pozinkovaný kov. Pred inštaláciou musí byť lak chránený pred koróziou.

V prvom rade by ste mali zvariť rámovú pásku a nainštalovať ju na základ. Postroj je pripevnený k základu pomocou kotiev - to dodá konštrukcii dodatočnú pevnosť.

Ďalej po obvode a rohoch stavby je potrebné zvariť vstupy a stĺpiky, na ktorých je navarené horné potrubie - na ňom budú inštalované oblúkové prvky.

Aby sa povlaku dodala dodatočná tuhosť klenby, mala by byť spojená s hrebeňom a kolmými väzbami.

Možná voľba rámca:

Po montáži hlavných častí by mala byť konštrukcia vybavená rebrami. Tiež by mal byť skleník vybavený vetracími otvormi.

Polykarbonátová inštalácia

varovanie: polykarbonát by mal byť pripevnený k rámu so stranou vybavenou ochranným filmom, vďaka čomu bude skleník spoľahlivo chránený pred ultrafialovým žiarením.

Rezaný polykarbonát by mal byť založený na štandardných veľkostiach listov, aby sa zabránilo nadmernému plytvaniu.

Po odrezaní materiálu sú upevňovacie otvory označené, potom môžete pristúpiť k náteru konštrukcie.

Dosky sú navzájom spojené skrutkami a špeciálnymi lamelami.

Potrebné sú polykarbonátové dosky prekrývali najmenej 20 mm. Na úpravu švov pomocou tesniacej hmoty a koncových častí sa uzatvára kovová páska.

Začať pokrývať konštrukciu so strechou a klenutými koncami, potom pristúpiť k výzdobe stien a dverí. Rohy sú vybavené rohmi z kovu alebo plastu.

Dvere a okná sú dodávané s príslušenstvom. Ak chcete, aby sa otváracie časti pevne dotiahli, môžete na ne nainštalovať gumové tesnenie.

Po dokončení panelovej inštalácie by mali byť konce materiálu lepidlo perforovanou lepiacou páskou - zabezpečí utesnenie a ochranu pred prachom pozdĺžneho voštinového polykarbonátu.

Napriek tomu, že konštrukcia klenutého skleníka vyrobeného z polykarbonátu je pomerne časovo náročným procesom, tento dizajn získal určitý úspech v poľnohospodárskych kruhoch.

Klenuté skleníky vyrobené z polykarbonátu vlastnými rukami, postavené podľa všetkých pravidiel, môžu v budúcnosti priniesť bohatú úrodu svojim majiteľom pri pestovaní rôznych rastlinných plodín. A robiť skleník vlastnými rukami z polykarbonátu s oblúkmi nie je taký zložitý proces.

O tom, ako si vyrobiť rôzne typy skleníkov a skleníkov vlastnými rukami, prečítajte si články na našich webových stránkach: klenuté, polykarbonátové, okenné rámy, jednostenné, skleníky, skleníky pod filmom, polykarbonátové skleníky, mini-skleníky, PVC a polypropylénové rúry , zo starých okenných rámov, motýľ skleník, snežienka, zimný skleník.

Loading...