Najlepšie tipy na starostlivosť a výsadbu odrôd hrušky Lada v jeho záhrade

Krásne, červené alebo zelené, veľmi bohaté, cukor textúry ovocie už dlho považovaný za jeden z najobľúbenejších ovocia. hruška prináša pocit plnosti a jeho cukrová dužina sa práve rozpúšťa v ústach. Je známe veľké množstvo hruškových odrôd, ale jednou z najobľúbenejších odrôd je odroda hrušky Lada, dnes sa budeme rozprávať o zvláštnostiach pestovania tejto odrody, o všetkom, čo súvisí so starostlivosťou o odrodu Lada.

Charakteristiky a výhody Lady

Jednou z hlavných vlastností hrušky Lada je, že táto odroda je jednou z prvých. Strom je stredne veľký s tvarom pyramídovej korunky. Rovnako ako u všetkých druhov skorých hrušiek, kôra Lada má svetlo sivú farbu a kmeň mladého stromu je svetlohnedý. Listy stonky sú stredne veľké, 1,5-3 cm, list samotný je oválny, maľovaný v jasne zelenej farbe s hladkým povrchom.

Lada kvety v malej farbe, zhromaždené v kvetenstvo 6-8 kusov. Plody hrušky Lada sú malé, vajcovité. Priemerná hmotnosť jedného plodu je -100-110 g, koža na plodoch je svetložltej farby s červenaním. Jednou z hlavných výhod tejto odrody je, že plody dozrievajú veľmi skoro - na začiatku leta a môžu zostať na strome, až kým teplota neklesne na 0 °.

Viete? Názov Grusha Lada dostal vďaka kombinácii vlastností ďalších 2 odrôd: odrôd Olga a odrôd Forest Beauty.

Dužina hrušky má zrnitú textúru, s veľmi príjemnou, jemnou kyslou chuťou a ľahkou, nenápadnou vôňou. Plody obsahujú veľké množstvo vitamínov, sú veľmi výživné a šťavnaté.

Veľkou výhodou je vysoká zimná odolnosť odrody Lada, ako aj skutočnosť, že hruška takmer nikdy nemá žiadne choroby.

Vlastnosti pristátia

Ak chcete dosiahnuť najvyššie výnosy Lada hrušky, potom musíte začať starať o to od okamihu, keď zasadíte strom. O všetkých zložitostiach tohto procesu budeme pokračovať.

Ako si vybrať sadenice na výsadbu

Aby váš strom držať, záhradníci odporúčajú používať mladé sadenice, ktoré sa obrátili rok alebo dva. Ak je stromček už 3 roky starý, existuje riziko, že nebude akceptovaný.

Je to dôležité! Jednou z hlavných podmienok pre výber sadeníc bude elasticita kmeňa a jeho krásna hnedá farba.

Ak sa kmeň semenáčika neohne, alebo ak sú na ňom mechanické chyby, je lepšie takéto sadenice odmietnuť. Aj pri výbere sadivového materiálu by ste mali dodržiavať niektoré kritériá, ktoré sa vzťahujú na koreňový systém sadenice: jeho korene musia byť dobre vyvinuté a nemajú (ani najmenšie) známky hniloby, poranení alebo chorôb.

Pri zdravom semenáči budú korene hrubé a veľké, najmenej 20-25 cm dlhé.

Kedy zasadiť

Lada hrušky môžu byť zasadené ako na jar a na jeseň. V tejto veci nie je medzi záhradníkmi žiadna jednota. Zvyčajne je hruška zasadená na jeseň - tento proces by sa mal vykonávať do konca októbra.

Pestovanie Lada hrušky na jar naznačuje, že by mala byť zasadená pred začiatkom mája, zatiaľ čo púčiky ešte kvitnú, takže rastlina môže zakoreniť pred chladným počasím. Samozrejme, väčšina záhradníkov odporúča výsadbu na jeseň: náhodné korene vznikajú rýchlejšie, pretože pôda je vlhšia.

Ako si vybrať a pripraviť miesto na pristátie

Je lepšie zasadiť hrušku na dobre osvetlené miesto na rovný povrch: je lepšie zvoliť juh alebo juhovýchodnú stranu vašej záhrady. Miesto by sa malo aktívne osvetľovať najmenej 10 hodín, ak sa však hruška vyloží za konštantného priameho slnečného žiarenia, môže sa dosiahnuť len sušenie, zožltnutie a skrútenie listov.

Preto je na vrchole slnka strom najlepšie pritenyat. Pokiaľ ide o pôdu, potom hruška je nenáročný, ale najlepšou voľbou pre túto odrodu budú čierne pôdy, hlinité, gaštanové a sivé lesné pôdy, ktoré majú najvyššiu úroveň vlhkosti. Hruška musí byť skrytá pred prievanom a studeným vetrom.

Ak je na mieste, kde sa chystáte zasadiť strom, pôda je hlina, situácia môže byť opravená zriedením pôdy kompostom alebo rašelinou. Veľmi dôležitým faktorom pri výbere a príprave miesta je prítomnosť drenáže, pretože hruška netoleruje dlhú stagnáciu vody.

Postup postupného pristátia

Predtým, ako začnete s výsadbou, musíte pripraviť pristávaciu jamu so šírkou 70-80 cm a hĺbkou 60 cm, vzdialenosť medzi sedadlami by mala byť asi 1-2 metre.

  1. Nalejte humus alebo kompost do pristávacej jamy na dne, môžete tiež naliať rašelinu.
  2. V šachte s kopcom, zbierať zem a riadiť kolík.
  3. Na kopci musíte opatrne umiestniť semenáčik a vyrovnať korene vo forme ventilátora.
  4. Posypte semenáčikom pôdu na vrchole, ale tak, aby koreňový krk nahmatal 5-7 cm nad úrovňou zeme.
  5. Držte sadenice pri kmeni a niekoľkokrát pretrepte, aby ste vyplnili prázdnotu medzi koreňmi.
  6. Uzemnite okolo sadenice.
  7. Stromček kmeňa kravatu.
  8. Okolo miesta, kde ste sadili sadenice, urobte plytkú dieru, zalievajte rastlinu.
  9. Na mulčovanie kanála s humusom alebo rašelinou.

Je to dôležité! Pred výsadbou sa koreňový systém hrušky ošetruje manganistanom draselným, aby sa dezinfikoval koreň a tiež aby sa zistilo mechanické poškodenie a choroby, poškodené korene sa môžu opatrne odrezať trením reznej plochy uhlím.
Odrody opeľovačov hrušky Lada: "Vesmír, Northerner, Chizhovskaya, Rogneda, Otradnenskaya, Preto je potrebné zasadiť mladé rastliny v blízkosti stromov týchto odrôd.

Funkcie starostlivosti

Aby vás strom potešil chutnými plodmi a bol zdravý, musíte sa oň postarať. Starostlivosť o odrodu Lada je jednoduchá a pozostáva len z niekoľkých štádií, po ktorých môžete nielen získať zdravé plody, ale aj zlepšiť ich kvalitu. Teraz budeme tieto fázy analyzovať.

Ako na vodu

Hruška nemá vždy dostatok vody zo spodnej vody alebo dažďa. Preto niekedy potrebuje ďalšie zavlažovanie. Ak je sucho vo vašej oblasti oneskorené, potom budete musieť vodu hrušky vo výške 3 vedier na 1 meter štvorcový. Týmto spôsobom musíte zvlhčiť hrušiek v najaktívnejšom období rastu - na konci augusta.

Ak je vaša hruška ešte dosť mladá, musíte ju častejšie napúšťať ako dospelý strom. V tomto prípade je rastlina napojená v kruhu, vykopaná lopatou, ktorá je potom mulčovaná.

V jesennom období si hruška vyžaduje silu, a preto je pred zimou navlhčená. Zalievanie raz týždenne (ak pôda nie je príliš vlhká) bude stačiť.

Je to dôležité! Najlepší spôsob, ako vodu Lada hruška je posypať. Táto metóda je hodiť vodu pod silným tlakom do vzduchu okolo závodu.

Ako často sa kŕmi

Názor, že hruška by mala byť kŕmená od okamihu vylodenia, je chybný, pretože v prvom roku života sú korene Lady ešte dostatočne nasýtené živinami. Ale už od 2, a dokonca aj od 3 rokov, musíte urobiť hnojivo pre hrušky. Hnojivá pre Ladu sa uplatňujú v troch fázach:

Prvá etapa na jar. Na začiatku jari, počas obdobia opuchu bud, sa prvá časť hnojiva aplikuje na zlepšenie kvality budúcej plodiny. K tomu môžete použiť nasledujúce obväzy: 90 g močoviny je potrebné rozpustiť v 7 litroch vody a zalievať strom v zalievajúcom kruhu.

Viete? Účinok močoviny je rovnaký ako účinok roztoku kuracieho hnoja a tieto dva roztoky sa môžu ľahko vzájomne nahradiť.
Jarný obväz tiež znamená oplodnenie po vyblednutí stromu. Tu môžete použiť nitroammofosku v pomere 1: 200. Pod jedným stromom môžete naliať najviac 3 vedrá tejto kvapaliny.

Dvakrát Rastlina je kŕmená v lete, presnejšie v druhej polovici leta. Počas tohto obdobia je rastlina oplodnená draslíkom a listom fosforu. Ak ste našli nejaké chyby rastliny na strome, môže byť oplodnený roztokom hnoja, mulleinom o dva týždne neskôr ako kŕmenie listov.

V tretej a naposledy hnojivá sa používajú na jeseň na prípravu hrušky na zimovanie. Krmivo musí začať, keď všetky lístie odpadne. Dobrým krmivovým roztokom bude: 15 g chloridu draselného a 35 g superfosfátu v granulách sa musí zriediť v 10 litroch vody. Jedna časť takéhoto obväzu sa použije na 1 m2. Do pôdy je možné pridať ďalších 150 g popola na meter štvorcový.

Kedy a ako robiť prerezávanie

Prerezávanie, ktoré je zamerané na vytvorenie správnej a krásnej formy koruny, sa vykonáva len prvé 4 roky. Neskôr, keď sa strom stáva starším, prerezávanie sa vykonáva na omladenie rastliny a odstránenie chorých výhonkov.

Lada hruška prerezávanie sa odporúča skoro na jar. Prerezávanie konárov s cieľom odstrániť ložiská ochorenia a ich prevenciu. Odstráňte aj tie vetvy, ktoré zahusťujú korunu a nedovoľujú jej rast.

Samotný proces orezávania sa vykonáva ostrými nožnicami, s ostrými a rýchlymi pohybmi, aby sa zabránilo ďalšiemu poškodeniu kôry a kmeňa. Rezy s priemerom väčším ako 1,5 cm by mali byť ošetrené záhradnou smolou alebo trením drveným uhlím.

Pri zbere a skladovaní plodín

Prvé ovocie vám prinesie už 2 - 4 roky. Ovocie zvyčajne dozrieva koncom augusta a zostane na vetve dlhý čas. Z jedného stromu je možné zbierať až 50 kg zdravých a kvalitných plodov.

Zbierajte plody lepšie v suchom počasí. Ovocie je potrebné zbierať z vetvy spolu so stonkou, triediť a dať do drevených alebo plastových krabíc. Úroda nie je skladovaná príliš dlho, až 60 dní pri teplote 0 ° C, takže je lepšie zvoliť suché, ale chladné miesto na skladovanie.

Dôležitým bodom je, že ovocie samo o sebe v boxoch je lepšie, aby sa príliš neohli príliš tesne, aby sa zabránilo mechanickému poškodeniu. Pravidelne by sa malo kontrolovať, či sú nejaké hrušky, ktoré sa začali hniť alebo sú „choré“, takéto ovocie by malo byť okamžite odstránené z krabice.

Pri preprave hrušiek nie sú odrody Lada veľmi odolné, preto by sa mali prepravovať veľmi opatrne a opatrne.

Potrebujem prístrešok na zimu

hruška - pomerne studený strom, ktorý v dospelosti dokáže odolať teplotám až do -30 ° C. Zvlášť dobre sa musíte starať o mladé stromy pred zimou, potrebujú prístrešie.

Až 4 roky starý strom na zimu je lepšie zabaliť papier. Mladé stromy nebudú zasahovať do úkrytu koreňov na samom základe kmeňa. K tomu, vykonať mulčovanie pôdy s dreveným uhlím vo vrstve 15-20 cm.

Na ochranu dospelých stromov sa používa špeciálna záhradná pokrývka a okolo kmeňa sa hromadí sneh, ktorý chráni koreň.

Pestovanie hrušiek - tento proces je jednoduchý, je však potrebné, aby sa starostlivosť vykonávala komplexným spôsobom a potom Lada udelí chutné cukrové ovocie, ktoré vás poteší prvými jesennými zimnicami.