Ako pestovať zeleninu vo vysoko výnosných polykarbonátových skleníkoch: technologické funkcie

zeleninapestuje v skleníku líšiť skrátené vegetačné obdobie a. t vysoký výťažok , V interiéri je menej pravdepodobné, že rastliny budú ovplyvnené škodcami, ak je to potrebné, proces pestovanie môže byť bezproblémové, zber čerstvého ovocia počas celého roka.

Na dosiahnutie úspechu je dôležité vybrať správne druhy a odrody zeleniny, monitorovať zalievanie a kvalitu pôdy.

Ponúka skleníky

Na pestovanie zeleniny používať 2 typy prístreškov:

 1. Letné skleníky bez vykurovacieho systému, Predĺžené plodenie až do jesene, vhodné na pestovanie rôznych druhov zeleniny a sadeníc. Ideálne pre mierne regióny.
 2. Ohriaty kapitál skleníkov s kúrením. Určený na pestovanie akejkoľvek zeleniny, vrátane tých, ktoré najviac milujú teplo. Dajte možnosť získať niekoľko zberov ročne.

Skleníky na pestovanie zeleniny by mali byť dostatočne priestranné a vysoké. Možné preniknutie do zeme na 0,5 metra. Zimné skleníky sú postavené na spevnenom podklade škvárových blokov alebo dreva. Najpohodlnejšie konštrukcie majú zváraný kovový rám so zinkovým povlakom. Ako krycí materiál sa používa tvrdené sklo alebo vystužená fólia.

Najdrahšie skleníky pokryté polykarbonátovými doskami. Aké sú vlastnosti pestovania zeleniny v polykarbonátovom skleníku?

Skleníky by mali mať vetracie otvory na vetranie a dvojité dvere chrániace rastliny pred studeným vonkajším vzduchom. Potrebné dobré osvetlenie, veľmi žiaduce kvapkanie automatický systém zavlažovania.

Na vykurovanie skleníkov pomocou elektrických kotlov, ohrievačov, krbových kachlí a dokonca aj požiarov. Voľba spôsobu vykurovania závisí od klímy, času použitia skleníka a finančnej kapacity vlastníka.

Výber zeleniny

Vo vnútri môžete pestovať akékoľvek rastlinné plodiny. Uprednostňuje sa skorá zelenina. s krátkym vegetačným obdobím. Vysádzanie takýchto odrôd umožňuje získať čo najskorší možný výťažok. V celoročne vyhrievaných skleníkoch sa môžu pestovať aj neskoršie dozrievajúce odrody so zaujímavou chuťou a dobrou trvanlivosťou.

Najlepšie výsledky sa dosahujú výsadbou do zeme, ale niektoré kultúry sa dajú umiestniť na police. Hydroponické technológie sa neodporúčajú.znižujú náklady, ale značne zhoršujú chuť ovocia.

Najčastejšie v skleníkoch vysadené rastliny, ktoré potrebujú osobitné podmienkyVysoká vlhkosť, stabilná vysoká teplota bez náhlych priemerných denných výkyvov, ochrana pred škodcami a nepriaznivými poveternostnými podmienkami.

Medzi najpopulárnejšie skleníkové plodiny:

 • Paradajky. Existuje mnoho odrôd pestovaných špeciálne pre skleníky. Milujú výživnú ľahkú pôdu, mierne zalievanie a konštantný tok čerstvého vzduchu bez nadmernej vlhkosti. Fosfátové a potašové hnojivá prispejú k zvýšeniu výnosu, neodporúča sa zneužívať dusík. Dobre reagujte na organické látky.
 • Ak sa chcete zapojiť do pestovania paradajok v skleníku, môžete sa s týmito informáciami zoznámiť na našich webových stránkach.

 • Uhorky. Veľmi termofilná kultúra, nemilujúca náhle zmeny teploty. Zelenina potrebuje bohaté zavlažovanie, jasné osvetlenie a vysokú vlhkosť. Vyžaduje množstvo organických krmív, výhodne mullein alebo rozvedený hnoj. Keď semenáčiky presádzajú semenáčiky, sú schopné niesť ovocie po celý rok.
 • Prečítajte si tiež na našich webových stránkach, ako vytvoriť riasy uhorky, aké choroby sú náchylné a čo je lepšie zasadiť do skleníka.

 • sladký a feferónkou, Papriky milujú výživnú, ľahkú a voľnú pôdu, netolerujú stojatú vodu. Preferujem striedanie minerálnych a organických doplnkov. Sladké a horké korenie nemožno zasadiť vedľa neho, je možné opelenie a zmenu chuti ovocia.
 • O výsadbe sadeníc, vzniku kríkov a s akými záhradnými plodinami je korenie v skleníku kompatibilné, zistite na internetovej stránke.

 • cukety cuketa, squash, Veľmi nenáročné kultúry. Pre uzavreté krajiny potrebujú odrody, ktoré netvoria dlhé riasy. Majú radi svetlo neutrálnu alebo mierne alkalickú pôdu, miernu vlhkosť a nie príliš vysokú teplotu.
 • Baklažán. Preferujte mierne suchý vzduch a vlhkú pôdu. Dobre reagujú na hnojivá obsahujúce dusík a popol. Pre vysoké výťažky sa odporúča pridať slabý roztok mulleinu s každým zalievaním.
 • S akými plodinami je možné zasadiť baklažán, pozrite sa sem.

 • List a hlávkový šalát. Líši sa v rýchlom raste, dokonale nadväzuje na akékoľvek rastlinné kultúry. Miluje voľnú živnú pôdu, jasné svetlo a hojné zalievanie.
 • Reďkovky. Rýchlo dozrievajúca plodina vyžadujúca vysokú vlhkosť a výživnú ľahkú pôdu. Miluje jasné svetlo, ale toleruje penumbra.
 • Skorá biela kapusta, brokolica, Nenáročný na zloženie pôdy, ticho tolerovať mierny pokles teploty. Jasné osvetlenie a bohaté zavlažovanie sú potrebné, rovnako ako konštantné prevzdušňovanie skleníka. Takúto skorú zeleninu v skleníku možno rezať 1,5 mesiaca po presadení.
 • Karfiol. Veľmi náročné na podmienky zadržania. Preferuje vysokú vlhkosť a miernu teplotu, v horúčave sa vývoj hlavy spomaľuje. Vyžaduje sypkú pôdu a bohaté krmivo so striedavými minerálnymi a organickými hnojivami.
 • zeleň a byliny (koriandrom, bazalkou, atď.). Rýchlo rastúce plodiny vhodné na zhutňovanie. Majú radi voľnú živnú pôdu a bohaté zalievanie. Najstarší druh (žerucha riečna, horčica listová) môže byť odrezaná niekoľko dní po siatí.

Koreňové plodiny rastú oveľa menej často v skleníkoch: repa, mrkva, repa, repa. Tieto plodiny nepotrebujú prístrešky, vynikajúcu úrodu možno dosiahnuť na otvorenom poli.

Tabuľky sú približné údaje o výnose zeleniny v skleníku:

Sadenice na zimné pestovanie

Niektoré kultúry sa vysievajú priamo do skleníka, ale v nich sa pestujú častejšie už pestované sadenice.

semeno môžu byť zasiate do nádob alebo malé rašelinové hrnce. Výber spôsobu závisí od typu zeleniny.

Napríklad semenáčiky baklažánu nemôžu byť zasiate do rašelinových kvetináčov, slabé korene rastlín sa nemôžu dostať do zeme. Uhorky a papriky nemajú rád kopanie, sú najlepšie zasiate v samostatných kazetách alebo transplantované transferom.

Ak chcete získať zdravé a silné sadenice, semená musia byť triedené a namočené v rastovom promótore. Potom ich umyť a vložiť do vlhkej gázy pre naklevyvaniya. Pri výsadbe je dôležité sledovať stupeň prieniku, zvyčajne nepresahuje 1-2 cm.

Krabice alebo nádoby s nádobami potiahnutými sklom a vystavené jasnému svetlu. Optimálna teplota pre klíčenie závisí od plodiny. Napríklad baklažány a paradajky potrebujú mierne teplo, uhorky a papriky Potrebujete teplotu nie nižšiu ako 25 ° C.

Sadenice hnojené po vytvorení 3 z týchto listov. Najlepšie je použiť zriedený organický alebo superfosfát.

Keď sadenice rastú, treba vyberať.

Paradajky a papriky potrebujú štipku.stimuláciu ukladania obličiek.

Výber pôdy a hnojív

Pôda v skleníku by mala byť veľmi výživná a voľná. Väčšina zeleniny dáva prednosť mierne alkalickej alebo neutrálnej pôde. Ideálne zloženie je zmes starej záhradnej pôdy, rašeliny alebo humusu a riečneho piesku. Pri výsadbe sadeníc v každej studni môžete dať trochu hydrogélu, to je užitočné najmä pre vlhkosť-milovať plodiny: uhorky, papriky a kapusta.

Výber hnojiva závisí od typu zeleniny. Napríklad paradajky majú veľmi rád fosfor, ale negatívne reagujú na množstvo dusíka, ktoré vyžadujú baklažány. Uhorky dávajú prednosť rôznym organickým látkam, od diviny až po rozvedený kurací hnoj.

Univerzálne hnojivo je superfosfát, komplexy potašu a popol. Môžu byť aplikované na pôdu pred výsadbou zeleniny v skleníku.

Pri pestovaní zeleniny v polykarbonátových skleníkoch, po začiatku kvitnutia Odporúčané dávkovanie 1 krát za 2 týždne, Hnojenie by malo byť kombinované s napájaním.

Jemnosť starostlivosti

Ako pestovať zeleninu v polykarbonátovom skleníku? Hlavný záujem vlastník skleníka - zabezpečenie správnej úrovne vlhkosti a udržiavanie optimálnych teplôt, Zvlášť termofilné sú považované za uhorky a papriky, ale paradajky a baklažány potrebujú neustály prítok čerstvého vzduchu. V lete je často potrebné otvoriť dvere a okná skleníka, v chladnom vetraní vylúčené.

Aká je technológia pestovania zeleniny v skleníkoch v zime? V zime sú rastliny obzvlášť zasiahnuté suchým vzduchom. Riešiť problém pomôže pravidelné zavlažovanie podlahy, skla a vykurovacie potrubia vodou. V skleníku môžete miesto otvorených nádrží na vodu, Nádrže so zriedeným mullein, umiestnené v skleníku pre paradajky, nielen zaručujú optimálnu vlhkosť, ale tiež urýchľujú dozrievanie ovocia.

Pôda pod rastlinami musí neustále uvoľňovať, odstraňovať burinu. Na uľahčenie starostlivosti pomôže mulčovanie seno, piliny, šupky slnečnicových semien alebo humusu.

Mulčovanie udržuje vlhkosť v pôde a chráni pred škodcami. Môžete bojovať s vošky pravidelným postrekovaním vodou alebo odvarom z bylín, insekticídy pomôžu v ťažkých prípadoch.

Pestovanie zeleniny v skleníku - nie je príliš ťažkévyžadujúce pozornosť a správny výber odrôd. Úsilie záhradníka bude odmenené vynikajúcou úrodou pri zbere zeleniny v skleníkoch.

Pestovanie zeleniny v skleníkoch môže byť začiatkom sľubného vlastného podnikania, pretože vysokokvalitné prvotriedne ovocie je veľmi žiadané kupujúcimi.

Užitočné tipy vo videu, ako pestovať zeleninu v skleníku:

Loading...