Pestovanie melónu a melónov v polykarbonátovom skleníku: výsadba a starostlivosť

Uhorky a cuketa rastú v hojnosti v lôžkach vo všetkých rohoch krajiny. Ale len najodvážnejší záhradníci sa kultivujú ich príbuzní v tekvicovej rodine - melóny a melóny.

Dobrá úroda týchto plodov bohatých na vitamíny a makronutrienty sa dá ľahko získať aj v severných oblastiach. Potrebné je len dobré Galícia.

Prečo v skleníku?

tekvice zloženie pôdy, vlhkosť a teplota vzduchu. Hlboký koreňový systém netoleruje úzku podzemnú vodu, začína hniť. Neskoré mrazy, ktoré nie sú nezvyčajné v regiónoch s chladnou klímou, nenechajú sadenice šancu na prežitie.

Daždivé letné úrody nebudú ničiť, ale ovplyvní chuť, Ovocie bude pikantné, vodnaté. Pri pestovaní melónov a melónov v skleníkoch týchto problémov možno vyhnúť.

Ktorý skleník si vybrať?

Rám a krycí materiál môžu byť ľubovoľné. napríklad, pestovanie melóny a melón v polykarbonátovom skleníku čoraz viac nájdu svojich priaznivcov. Cítite sa útulne pod lacným filmom.

Stojí za to venovať pozornosť len niekoľkým bodom.

 • skleník by mal byť vysoký. V ideálnom prípade najmenej dva metre. Výhonky vodových melónov a melónov, zviazané s mrežou, vystúpajú vysoko;
 • zabránite prenikaniu studeného vzduchu. Štruktúra by nemala mať medzerytrhliny, trhliny krycieho materiálu;
 • eliminujú rozvoj plesňových ochorení (obzvlášť citlivé sú na nich melóny a tekvice).

  Na jar dezinfikovať rám a zem v skleníku zmesi Bordeaux alebo roztok modrej vitriol.

Na tom, ako vybudovať a posilniť skleník z polykarbonátu, ako urobiť klenutý, štíhly, z okenných rámov alebo vybrať hotový skleník, ako aj správne usporiadať budovu na mieste, môžete určiť na našich webových stránkach.

Potrebujeme „susedov“?

Tak, že skleník nestojí nečinne čaká na vhodnú teplotu vytvoriť melón, môžete zasiať v ňom skoro zelené alebo reďkovky. Predchodcovia melónov a melónov nebudú ublížiť. melóny sa bude vyvíjať veľmi blízko odolnosti voči suchu, photophilous paradajky, baklažány.

Mokré uhorky a bulharské korenie nebudú najlepšími susedmi. Zástancovia horúceho suchého podnebia, melónov a melónov trpia chorobami (múčnatka, uhlovité špinenie, peronosporóza) s vlhkosťou šesťdesiat percent.

Ktoré odrody si vybrať?

Na pestovanie v skleníku jeden by mal vybrať zonované odrody so stredne veľkými plodmi dozrievania alebo dozrievania v polovici sezóny. Melon odrody: "Sunny", "Sweet Pineapple", "Ruská záhrada", "Tridsať dní", "Rainbow", "Jeseň" dať nádhernú úrodu v skleníkoch. Populárne odrody melón: "Sibiryak", "Moskva Charleston", "Dar severu", "Spark", "Popoluška", "Ultra Early".

Ako pripraviť pôdu?

Melón a melón milujú úrodnú pôdu so slabou alebo neutrálnou kyslosťou. Mala by byť voľná, priedušná. Nesmie sa povoliť stagnujúca voda., Je dobré začať s prípravou pôdy na ďalšiu úrodu na jeseň. Ležať v posteliach topy, rezané trávy, hnijúceho hnoja.

Aká vrstva by mala byť hnaný v skleníku pod melónmi a melónmi? Stačí asi 30 centimetrov. Je to dôležité! Zlikvidujte spadnuté listy.

Milujú stráviť zimné nebezpečné záhradné škodcov. Na jar môžete robiť slamový hnoj alebo humus s minerálnymi hnojivami.

Aby sa zlepšila štruktúra pôdy, do každého štvorcového metra sa naleje vedro piesku a lože sa vykopú. Znížiť kyslosť pôdy pridávajú sa zlúčeniny vápnika a horčíka, Vyživujú rastliny a zlepšujú ich rast.

Síra alebo síran amónny pomôžu zvýšiť kyslú rovnováhu. Zem v čase výsadby sadeníc musí zahriať. Ak to chcete urobiť, odstráňte vrstvu pôdy do hĺbky lopaty, dajte zmes trávneho materiálu a humusu, zalejeme veľkým množstvom teplej vody. Pokryte zem zhora a prikryte fóliou..

Čo potrebujete vedieť o sadeníc?

Produkciu silných, zdravých semenáčikov ovplyvňujú dva faktory: t

 1. Správne vybrané semená. Mali by byť veľké a vysoké merné hmotnosti. Nerobte chybu pomôže soľný roztok. Semená sú ponorené v kvapaline (lyžička v pohári vody). Plávať. Pri siatí sa usadili na dne. Samozrejme vymyť zvyšok solivyschnúť.
 2. Výživná pôda. Predáva sa v obchodoch, ale ľahko sa varí. Tri kilogramy humusu zmiešané s kilogramom trávnika. Pridajte 200 g. drevný popol a malá lyžica síranu draselného. niekedy zmiešaný rašelinový alebo riečny piesok, Pôda by mala byť voľná, ľahká, dobre prechádzajúca vlhkosťou.

Ako pestovať melóny a melóny v skleníku? Sadenice začínajú rásť zvyčajne začiatkom apríla. Od výsevu semien až po vytvorenie rastliny pripravenej na premiestnenie do skleníka trvá 25-35 dní pre melóny a 20-25 pre melóny. Na základe toho vypočítajte presný dátum začiatku práce.

Semená pre rýchlu klíčivosť namočené v teplej vode dve - tri hodiny. Nebolo by zbytočné znižovať ich na slabý roztok manganistanu draselného na ochranu pred chorobami.

Rašelinové hrnce na sadenice (môžu byť nahradené plastovými šálkami alebo rezanou fľašou) sa pridajú jedno semeno do hĺbky troch centimetrov. Vrch pokrytý fóliou. Teplota nie je nižšia ako 25 ° C. Pri vzniku výhonkov sa film odstráni, Ak sa skleník zohreje, prenesú sa tam hrnce s budúcimi melónmi a melónmi. Ak je teplota nízka, pestuje sa na parapete.

Poskytnite mladým rastlinám vysokú vitalitu a pomôžu vám pár tipov.

 • sadenice potrebujú veľa svetla. Aby sa zabránilo vytrhnutiu rastlín vytvoriť dlhšie hodiny denného svetla (najmenej 14 hodín);
 • zalievanie cvičenie jemne. Keď sa voda dostane na listy, môžu sa hniť;
 • rastliny sú citlivé na „osobný priestor“. Hrnce by nemali stáť blízko pri sebe;
 • Nezanedbávajte minerálne doplnky.

V skleníku sa semenáčiky prenesú do štádia dvoch až troch pravých listov. Zem by sa mala zohriať na 14 ° C, Teplota nočného vzduchu nie je nižšia ako 5 ºC - 8 ºC tepla a denná teplota je nad dvadsať.

S náhlym poklesom teploty vzduchu musia byť zakryté sadenice v skleníku. rastliny sa neprevedie i krátke mrazy.

Klíčky sa opatrne vyberú z plastovej nádoby spolu s hrudkou zeme a ponoria sa do jamiek rozliatych teplou vodou. Ich hĺbka je 10 cm, sadenice sú umiestnené vo vzdialenosti 50 - 70 cm od seba v šachovnicovom vzore. zhora mleté ​​piliny na mulčovanie.

Do jednej diery môžete dať dve rastliny. Pohroma v tomto prípade je poslaná na opačné strany. Aby ste sa vyhli hnilobe koreňového goliera, nepokrývajte rastlinu v pôde. Kto by mal vystúpiť nad zem o 2 cm.

Ako sa starať?

práce získať slušnú úrodu nie je namáhaváale vyžaduje súlad s určitými podmienkami.

 • Dobré plodenie poskytne vhodne vytvorenú rastlinu.
 • Ako pestovať melóny v skleníku z polykarbonátu? Pri pestovaní melónov nad piaty list, štipka rast bod (ako u uhoriek). Týždeň a pol - objavia sa dva procesy spodného radu. Slabé sa musia okamžite odstrániť. Na všetky silné výhonky zastaviť rast bod. Je to dôležité! Ak chcete získať sladké, šťavnaté veľké plody, jeden bobule by mal rásť na každom bič.

  Ak to chcete urobiť, počkajte, kým vaječník vyrastie na päť centimetrov. Vyberte najväčší správny formulár. Zvyšok Vaječníky a kvety budú musieť byť odstránené, aj keď sa vám to páči. V opačnom prípade dostanete veľa malých, pikantných plodov s trávnatou chuťou.

  Robia melóny šťavu bod rastu nad piaty list. Neskôr odstraňujú dva dolné výhonky (kvety rastú na nich neskoro, plody nemajú čas dozrieť). Následné tyče sú viazané na mrežu na oboch stranách hlavného výhonku. Výhonky bez vaječníkov sú odstránené.

  Bočné výhonky s vaječníkmi sa zastavia nad tretím listom nad samičkou, nad siedmymi nad samčími kvetmi. Pre vodné melóny optimálne odísť na jednom závode nviac ako päť až šesť druhov ovocia.
 • Melouny a melóny musia poskytovať dostatok slnka a tepla.
 • 30 ° C sa považuje za priaznivé pre vývoj plodín melónov. Pri dlhšom zahrievaní sa skleník otvára otvorením otvorov alebo dverí. Toto opatrenie zabraňuje vzniku kondenzácie. Je to dôležité! Melón bude ľahko niesť akékoľvek teplo. Vodové melóny z horiaceho tepla by mali byť pokryté ochranným materiálom. Môžete zasadiť rocker rastlín (napríklad lezenie fazuľa).

 • Vlhkosť by mala byť nízka.
 • Melouny a melóny majú hlboký koreňový systém, ktorý im umožňuje extrahovať vodu v podzemí. Pri prevaľovaní koreňov sa hnije, na plodoch sa objavujú praskliny. Samotné rastliny budú informované o nedostatku vlhkosti. Ak sa listy vysadili, je čas na vodu. Zavlažovací systém, ktorý zabraňuje vnikaniu vody do listov, sa dobre osvedčil.

 • Vyžaduje podväzok k mreži.
 • Toto by sa malo vykonať, keď sú rastliny stále nízke, pod druhým alebo tretím listom. S rastom biča skrútený.

 • Objavujúce sa žlté kvety naznačujú potrebu pokračovať do ďalšej fázy - opelenie.
 • Je dôležité nestrácať čas. Mužské kvety spadnú za pár hodín. Ženy sú schopné opelenia tri dni. Ankety melóny môžu nezávisle. Ale na to potrebujete živých pomocníkov - včiel.

  V ich neprítomnosti je potrebné vykonať proces opelenia vo vlastných rukách. Nájsť mužské kvety. Sú veľké a bez vaječníkov. Odtrhnite ich a odstráňte okvetné lístky.

  Urobte to veľmi opatrne. Nepotrepávajte peľ. Niekoľkokrát pripojte tyčinky mužských kvetov na piestiky samičky.
 • Melóny a tekvice rastúce v skleníku vyžadujú povinné kŕmenie stromom.
 • To dáva bobule sladkú chuť. Zvlášť dôležité je popol na melón. Minerálne hnojivá sa aplikujú raz mesačne. Každých desať dní sa odporúča zavodniť rastliny dusičnanom amónnym zriedeným vo vode (15 g na 10 litrov vody). Je to dôležité! Akonáhle plody dozrievajú, kŕmenie sa zastaví.

 • Tekvica by sa nemali dotýkať zeme.

Existuje niekoľko spôsobov, ako problém vyriešiť:

 1. Zrenie ovocia umiestniť každý v samostatnej sieti a kravatu k mreži. To je najlepší spôsob, ako ušetriť melóny a melóny.
 2. Umiestnite tanier pod melón alebo melón. Táto metóda je dobrá len pre menšie ovocie (alebo musíte ohnúť ranu na zem). Do nevýhody by mali byť pripísané potreba pravidelne obracať bobule pre ich dozrievanie.
 3. Urobte police z akéhokoľvek materiálu, upevnite ich na steny skleníka. Ovocie sa tiež musia obrátiť.
 4. Niekedy sa namiesto sietí používajú kartónové krabice. Je ťažké pripojiť sa k mreži, je ťažké sledovať vývoj plodu.

Po splatnosti vodových melónov bude správa lesklá kôra s jasným vzorom, strmý kmeň a charakteristický tlmený zvuk pri údere na bobule. Zrelé melóny vydávajú jedinečnú arómu. Uchovávajte plodiny v lepenkových škatuliach. Výhodne každé ovocie v oddelenej nádobe.

Ako sa vyhnúť chybám?

V niektorých prípadoch nie sú plody melónu viazané. To sa deje kvôli chybám.

 1. Nesprávny výber semien. Nakupujte ich lepšie v špecializovaných predajniach. Dbajte na trvanlivosť a prijateľnosť pestovania v konkrétnom regióne;
 2. Porušenie podmienok pestovania sadeníc a plodníc. Tvorba rias, podväzok, opeľovanie ovplyvňujú tvorbu vaječníkov;
 3. Nízka teplota okolia. V chladnom daždivom lete potrebné zabezpečiť ďalšie vykurovacie skleníky a zvýrazňovacie zariadenia s LED alebo sodíkovými lampami.

Za nekomplikovaných podmienok výsadby a starostlivosti, melóny a tekvice v skleníkoch nebudú horšie ako pod južným slnkom. Ekologicky nezávadné melóny a melóny bez dusičnanov záhradníci budú mať bohatú úrodu a vynikajúcu chuť.

Užitočné video:

Loading...