Ako zasadiť a pestovať narcis na dacha

Začiatok jari pre mnohých nie je spojený s dátumom v kalendári, ale s výskytom prvých kvetov, ako je narcis. Svetlé farby jemných kvetov s veľkými tyčinkami po ponurej krajine zimy s sčernalými kmeňmi stromov sa dotýkajú aj ľudí ľahostajných k farbám.

Výber miesta pre narcis

Pre výsadbu narcisu zapadajú do oblasti chránenej pred vetrom, s dobrým osvetlením. Rastlina dobre kvitne v polostrove, bude vyhovovať miestu pod stromami alebo kríkmi s riedkou korunou. Kvetina sa cíti skvele v skalky, na osvetlené záhony a kvetinové záhony, v blízkosti umelých rybníkov. Nemali by ste ju zasadiť do oblastí, kde rástli iné cibule alebo bujóny, ktoré sú schopné prenášať svoje choroby na cibuľu narcisu. Potom, čo kvety narcisu rozkvitli, listy by sa mali vyschnúť a až potom môžu byť odstránené. Za týchto okolností je výsadba lepšie umiestnená v blízkosti ihličnatých stromov alebo kríkov, neskorokvetých trvaliek, medzi hustou trávnatou trávou. Týmto spôsobom skryjete neatraktívny vzhľad rastliny počas obdobia uschnutia. Pri výbere miesta berte do úvahy skutočnosť, že v jednej oblasti narcis narastie až šesť rokov.

Ako zasadiť narcis v otvorenom teréne

Optimálne vlastnosti pôdy:

 • uvoľnenie;
 • priepustnosť vody a vzduchu;
 • kyslosť pH 6,5-7,8;
 • prúdenie podzemnej vody nie je vyššie ako 60 cm od povrchu.

Kedy môžem zasadiť narcis

Najlepší čas na výsadbu je jeseň až začiatok októbra. Narcis žiarovky zakoreniť do mesiaca, takže si vyberte čas výsadby pred nástupom mrazu. Ak kvet nemá čas, aby sa dostal silnejší - zomrie. Možné pristátie skoro na jar. Hlavný stav - zem by sa mala zahriať do hĺbky 20 cm.

Vlastnosti pristátia na jar

Pred výsadbou narcis žiarovky rastliny potrebujú niektoré postupy. V prvom rade je odmietnutý nekvalitný materiál na výsadbu: mäkké, poškodené, zle zapáchajúce a choré žiarovky. Zdravé vybrané cibule musia byť ošetrené sprejom "Fundazole" alebo držať v roztoku manganistanu draselného pol hodiny. Po spracovaní sadenice dobre vysušte.

Pozemok na výsadbu by mal byť tiež pripravený: vykopať pol bajonetu na lopatu. Ak je oblasť ťažkej ílovitej pôdy, "zriedená" rašelinou a pieskom, kyslou - pridajte vápno alebo dolomitovú múku. Je vhodné hnojiť pôdu humusom a drevným popolom. Určite hĺbku dier pre výsadbu, riadené veľkosťou cibule a štruktúry pôdy, mali by byť približne 12-18 cm Po výsadbe, voda a mierne zhutniť pôdu. Nezabudnite, že cibule narcisov, zasadené na jar, kvitnú oveľa neskôr ako na jeseň.

Ako zasadiť narcis na jeseň

Príprava pôdy na jesennú výsadbu má za následok vytvorenie živinovej vrstvy najmenej tridsať centimetrov. K tomu v rovnakých častiach zmiešané: rašelina, veľký riečny piesok, humus a zem.

Je to dôležité! Ako drenáž je v pôde potrebný hrubý riečny piesok. Stagná vlhkosť spôsobí plesňové infekcie a smrť cibule.

Nebolo by zbytočné pridávať minerálne zloženie superfosfátu (2 polievkové lyžice. L.) a draslíka (1 polievková lyžica. L.) na meter štvorcový. Miesto je vykopané a vyrovnaný pomocou hrable. Všetky tieto postupy je potrebné vykonať mesiac pred pristátím. Hĺbka výsadby je určená veľkosťou žiaroviek a stavom pôdy - od 15 do 25 cm, ponechajte až 70 cm medzi radmi, ak chcete získať veľa detí, umiestnite žiarovku do hĺbky 12 cm, po jesennej výsadbe musíte pôdu rozomlieť a pokryť lapnikom alebo trávnikom. To bude chrániť pred mrazom a hlodavcami.

Viete? Dlho, pretože narcis bol obdivovaný a obdarený rôznymi kvalitami. Starovekí Gréci považovali kvet za symbol smrti a aplikovali ho na pohrebné obrady. Európa v rozkvetu renesančného uctievaného narcisu ako symbol lásky a manželských zväzkov. Na Východe kvety stelesňujú oči milovaného, ​​v Taliansku je kytica narcisov vyhlásením lásky.

Základné pravidlá starostlivosti o narcisy

Veľmi dôležitým momentom v starostlivosti o narcisy v záhrade je odplevelenie, uvoľňovanie a obrábanie pôdy. Cibuľa potrebuje na vývoj a kvitnutie kyslík. Zber burín zabezpečí dobrý prísun živín do rastliny.

Zalievanie rastlín

Akonáhle sa sneh roztopí, žiarovky zasadené na jeseň potrebujú zalievanie. Pri výsadbe, postarať sa o odvodnenie v pôde tak, aby vlhkosť nestojí na koreňoch rastliny. Koncom apríla sa položia púčiky narcisov, voda je v tomto období jednoducho životne dôležitá. Vlhkosť zostávajúca po roztopení snehu sa už odparila, takže by ste mali zabezpečiť zavlažovanie. V prípade nedostatočného zalievania môžu púčiky vädnúť bez rozpustenia. Odporúča sa mokré púčiky tak, aby voda nepoškodila okvetné lístky. Po období kvitnutia musí byť rastlina na mesiac napojená tak, aby cibule mali čas absorbovať všetky živiny na zimovanie.

Funkcia kŕmenie narcis

Narcis sa začne kŕmiť počas vzniku prvých výhonkov. Použitie v tejto minerálnej zmesi (1 polievková lyžica. Desať litrov vody). Prvý obväz sa kombinuje so zavlažovaním. Druhé hnojivo sa vykonáva v období pučania. Na tento účel pripravte zmes: pridajte desať čajových lyžičiek superfosfátu, močoviny a síranu draselného na desať litrov vody. Po tretíkrát sa rastlina naplní úplne vytvoreným budom, čím sa vyrobia minerálne hnojivá: dusík, fosfor a draslík. Konečná úprava sa vykonáva počas obdobia kvitnutia zlúčenín fosforu a draslíka.

Varovanie! V daždivom počasí je lepšie používať granulované alebo práškové hnojivá a v suchom stave je tekuté. Z organických obväzov je lepšie používať štvorročný hnoj, kostnú múčku (zdroj fosforu). Organické látky prispievajú po odburinovaní.

Pravidlá transplantácie rastlín

Okrem toho, že viete, ako sa starať o narcisy v záhrade, musíte poznať pravidlá transplantácie kvetov. Najlepší čas na tento postup je jeseň. Aby si kvety zachovali svoj vzhľad a schopnosť kvitnúť po dlhú dobu, je potrebné ich zasadiť raz za tri až päť rokov.

Niekoľko dní pred transplantáciou zakryte kvetinovú záhradu alebo kvetinový záhon filmom, aby sa zahriala pôda. Vykopať kríky narcisov spolu s zemitou hrudkou a položiť ich na film alebo papier. Rastlina musí byť vyšetrená, aby sa odstránili slabé alebo choré výhonky av prípade potreby sa rozdelili. Na mieste zvolenom na výsadbu, vykopať otvory pod kríkom, položiť tenkú vrstvu trojročného humusu na dno, rozdrvenú škrupinu a štipku popola. Položte rastlinu na dno, posypte, zhutnite pôdu a zalejeme. Po dvoch týždňoch opäť voda. Ďalšia starostlivosť je rovnaká ako po pristátí. Počas tvorby púčikov, pôdy pôdy s granulami minerálneho hnojiva.

Reprodukcia narcisu

Reprodukcia narcisov sa uskutočňuje semennými a vegetatívnymi metódami. Chovatelia pre chov nových hybridov umelo opylujú rastliny a dlho čakajú na zrenie semien. Zvážime jednoduchšie šľachtiteľské metódy.

Zaujímavé! Staroveký grécky mýtus hovorí o krásnom mladom mužovi Narcissusovi, ktorý odmietol lásku nymfy Echo. Nahnevaná nymfa odsúdila Narcisa k narcizmu, mladý muž zostal navždy ležať pri potoku a obdivoval svoj vlastný odraz vo vode. Tam, kde ležala jeho hlava, vyrástla jemná kvetina so sklonenou hlavou. A meno Narcissus sa odvtedy stalo menom domácnosti.

Šírenie semien

Pri tomto spôsobe rozmnožovania sa semená, ktoré nie sú sušené po zbere, vysádzajú do krabíc v teple pod zemou do hĺbky rovnajúcej sa trojnásobku veľkosti osiva. Starajú sa o ne, rovnako ako sadenice - s zavlažovaním a hnojením. Prvé roky výhonkov sa nedotýkajú a dávajú žiarovke čas, aby sa stali silnejšími a tvorili koreňový systém. Potom hľadajú trvalé miesto, presadené podľa všetkých pravidiel pristátia. Takéto rastliny kvitnú šesť až sedem rokov.

Vegetatívna reprodukcia

V treťom roku života je žiarovka schopná tvoriť dostatočný počet detí. Cibuľa je odpojená od matky a sedí v oddelených jamách. Starostlivosť o ne spočíva v zavlažovaní, vrchných obväzoch a uvoľňovaní pôdy.

Ďalšia metóda - reprodukčné váhy. Pre túto metódu vyberte najväčšie žiarovky. Do týždňa sa sušia pri teplote dvadsiatich stupňov. Ďalej vykonajte nasledujúce akcie:

 1. Vyčistené od koreňov a horných šupín.
 2. Dezinfikovať v roztoku "Fundazol" pol hodiny.
 3. Odrežte hornú časť žiarovky a rozdeľte ju na osem častí.
 4. Každá delenka by mala mať párové váhy so spoločným základom vážiacim aspoň jeden gram.
 5. Dezinfikujte váhy "BenLatom", korenené a nalejte do balenia.
 6. Pri teplotách od 17 do 20 stupňov sa váhy udržiavajú v uzavretom balení po dobu troch až štyroch mesiacov. Počas tejto doby by mala byť vytvorená malá cibuľa.
Pracovný čas by mal byť vypočítaný tak, že v októbri by mali byť mladé cibule odstránené z obalu a po vyčistení šupiek a dezinfekcii vysadiť sadenice do krabíc s rašelinou a pieskom (tri až jedna). Box s pristátím definuje v miestnosti s teplotou od piatich do desiatich stupňov pre zimné obdobie. Na jeseň môžu byť vyvinuté a vyzreté žiarovky zasadené do zeme.

Veľké škodcovia a choroby kvetov

Najčastejšie ochorenia a škodcovia útočia na narcisy kvôli nesprávnej výsadbe alebo starostlivosti. Hlavnými príčinami problémov sú:

 • nedodržiavanie pravidiel skladovania pre výsadbový materiál (teplota, vlhkosť);
 • dezinfekcia žiaroviek;
 • nadbytok dusíka;
 • nedostatok osvetlenia.

Tieto sklzy môžu viesť k chorobám a škodcom.

Najčastejšie sú narcisy napadnuté háďatkami, medveďmi, slimákmi, kliešťami a muchy narcisu. Proti nematódam sa používajú Nematos a Carbation. Z lietania narcisu pomáha dvojpercentné riešenie "Fufanonu". Proti kliešťom existuje ľudová metóda - sprej rastliny s roztokom tabaku alebo infúziou nechtíka. Na profylaxiu počas obdobia pučania nastriekajte zariadenie "Fitoverm" na desať štvorcových metrov 2 ml na 1 liter vody.

Ak sú rastliny infikované infekciou, musia byť urgentne vykopané, aby neboli infikované zdravé kvety. Parné zdravé žiarovky v horúcej vode (45 stupňov) asi tri hodiny. Zároveň by sa pôda mala ošetrovať "karbát". Aby sa predišlo takýmto ťažkostiam, ošetrujte semenáčiky fungicídmi počas skladovania, dodržiavajte všetky odporúčania.

Ako sa starať o narcisy po odkvitnutí

Narcisy kvitli, čo ďalej? Potom sa musia pripraviť na zimu. V vyblednutých rastlinách nie je možné rezať a odstraňovať listy, musia prirodzene uschnúť a ich šťavy pôjdu na cibule zimujúce v zemi. Po zastavení kvitnutia je rastlina naďalej napojená, aby žiarovky získali dostatok živín.

Narcisy sú mrazuvzdorné, ale v neprítomnosti snehu môžu zomrieť. Rastlina bude mať najhoršie, ak sa počas dlhého rozmrazenia prebudí a začne klíčiť. Takýto závod zomrie, keď sa mráz vráti. Keď lístie narcisu uschne a uschne, musí byť odstránené a pôda zvýšená. Oblasť so zvyšnými žiarovkami by mala byť pokrytá mulčovaním: rašelinou, slamou, špeciálnymi materiálmi (agrospan alebo spunbond) s vrstvou pätnásť centimetrov. Čo treba urobiť, ak nechcete nechať žiarovky na zimu, keď narcisy kvitnú? Tu musíte čakať na prirodzené vädnutie rastliny, a potom sa záhradné vidlice jemne vykopať žiarovky. Umiestnite ich na chladnom tmavom mieste, aby ste uschli. Keď sú žiarovky dostatočne suché, oddeľte deti od materskej žiarovky, roztriedite ich, vyhoďte mäkké a poškodené. Vybraný kvalitný materiál musí byť dezinfikovaný v roztoku mangánu a sušený v teple (+22-25 stupňov). Miestnosť musí byť vetraná. Cibuľu skladujte až do výsadby v tmavej miestnosti pri teplote 18 stupňov.

Ak sa rozhodnete na výzdobu pozemku s narcisy, vziať do úvahy skutočnosť, že existujú skoré a neskoré odrody kvetov. Výsadba na mieste a tie, a ďalšie, budete obdivovať kvitnúce viac ako jeden mesiac. Ozdobte týmito kvetmi postele, skalky, trávniky. Hranice a kompozície s inými jarnými kvetmi vyzerajú originálne.

Pozrite si video: (Február 2020).

Loading...