Zmrzlina zo špenátu: ako to urobiť správne a aké metódy zberu sú vhodnejšie na uskladnenie v zime?

Najlepšia voľba pre zimné domáce skladovanie špenátu - mrazenie. Produkt podrobený tomuto spracovaniu nestráca vitamíny a prospešné látky.

Ktorákoľvek z metód nie je náročná na prácu a postup bude mať úspešný výsledok aj pre začínajúcich kuchárov.

Zelení zároveň nestratia chuť a zachovajú si užitočné vlastnosti, ako aj vitamíny. Naučte sa všetko o špenát zmrazenie metódy a tajomstvo tohto procesu z nášho článku.

Prípravné práce

Na zmrazenie je najlepšie vybrať listy špenátu z prvej úrodymajú jemnú textúru a nemajú horkú chuť, na rozdiel od listov, zozbierané po vytvorení kvetinových šípov.

Nezáleží na tom, aký spôsob zmrazovania je zvolený - zelené by mali byť dôkladne umyté zo zeme a piesku. To sa dá urobiť tak, že sa do hlbokej nádoby so studenou vodou odložia zväzky zelených plodov a potom sa každý list extrahuje pod tečúcou vodou.

Všetky zožltnuté a zvädnuté listy musia byť odstránené. Ak sa použije metóda mrazenia, bez blanšírovania, je potrebné greeny vysušiť tak, aby pri vystavení nízkym teplotám prebytočná vlhkosť nebola prebytočná, zbytočná ľadová plocha.

Zmrazenie celých listov doma

 1. Stonky a korene rastlín je potrebné znížiť.
 2. Triediť listy, výber nie je poškodený a približne rovnaký tvar a veľkosť.
 3. Preložte ich v malých zásobníkoch na jednorazové použitie v rozsahu 10 až 15 kusov.
 4. Otočte listy, snažte sa nepoškodiť ich integritu a upevnite film na jedlo.
 5. Polotovary vložte do mrazničky v určitej vzdialenosti od seba. Po úplnom zmrazení môžete nosníky posúvať pevnejšie a snažiť sa ich zraniť čo najmenej.

V tejto forme je možné špenát skladovať celú zimu.

Ponúkame sledovať video o inej metóde mrazenia špenátu úplne:

V kockách ľadu

Bez vriacej vody

 1. Špenát je mletý mixérom alebo zelenými nožnicami.
 2. Výsledná surovina je uložená v ľadových formách.
 3. Nalejte studenú prevarenú vodu a vyčistite v mrazničke.
 4. Po úplnom zmrazení sa kocky prenesú do kompaktnejšieho skladu vo vrecku alebo nádobe.

S úpravou vriacej vody

 1. Nasekané špenátové listy položte na sito.
 2. Opláchnite vriacou vodou.
 3. Umiestnite na pár minút do dvojitého kotla.
 4. Výsledný produkt rozotrite v ľadových nádobách a nalejte ľadovou vodou, potom ho odložte na zmrazenie.

Prípravky prijaté v oboch smeroch je možné skladovať až do jari.

Skartovaní zelení

Vo svojej surovej forme je možné zmraziť nielen celé listy, ale rozdrvené, Zelení by mali byť narezaní na segmenty o pol centimetra alebo menšie. Usporiadajte v dávkach alebo nádobách a pošlite do mrazničky. Takéto prípravky sa môžu skladovať desať až dvanásť mesiacov.

Ako pripraviť zemiakovú kašu?

 1. Blanch greeny vo vriacej vode po dobu dvadsať až tridsať sekúnd, potom zalejeme ľadovou vodou.
 2. Pomocou mixéra otočiť listy do jednotnej zemiakovej kaše. Ak nie je mixér, zotrite ho cez sito.
 3. Rozotrite vo formách a vložte do mrazničky.

Sochor je určený na dlhodobé skladovanie, takže špenát spracovaný týmto spôsobom môže byť spotrebovaný celú zimu.

Ak je to varené listy

Je možné zmraziť nielen surové, ale aj predbielené listy? Áno, môžete. Metóda zahŕňa tieto akcie:

 1. dajte špenát do vriacej vody dvadsať až tridsať sekúnd;
 2. potom ho premiestnite do ľadovej vody;
 3. vytiahnite, vypustite kvapalinu, vytvorte malé guľôčky z listov;
 4. rozkladajte v dávkach alebo nádobách a vložte do mrazničky.

Metóda je určená na skladovanie špenátu po celý rok., Nebude to však pokazené a zachová si všetky svoje výhody.

fotografie

Na fotografii môžete vidieť, čo vyzerá ako mrazený špenát.

Výhody mrazených potravín

Výhody mrazeného špenátu pre telo nemožno nadmerne zdôrazniť, Vďaka chemickému zloženiu listov má jeho použitie priaznivý vplyv na ľudské telo, znižuje riziko mŕtvice a normalizujúceho tlaku.

Špenát sa zúčastňuje procesov tvorby krvi, potláča aktívnu tvorbu rakovinových buniek. Veľké množstvo vitamínu C je uskladnené v mrazenom špenáte, ktorý pomáha predchádzať poškodeniu zraku a železa, čo robí výrobok nevyhnutným pre tých, ktorí trpia anémiou z nedostatku železa. Špenát tiež dokonale podporuje imunitu, preto je jeho použitie v zime obzvlášť dôležité.

Mrazený špenát - sklad vitamínov a stopových prvkov, ktoré sú k dispozícii celoročne, Ak sa na zmrazovanie použijú metódy zahrievania, niektoré živiny sa stratia. Na maximalizáciu zachovania všetkých vlastností špenátu, ktoré sú pre telo jedinečné, sa odporúča zvoliť si zmrazenie celých alebo rozdrvených listov bez ich blanšírovania.

Mení sa kalórie?

Pre tých, ktorí používajú diétu na báze kalórií, je dôležité vziať do úvahy, že obsah kalórií v špenáte sa po zmrazení mení smerom nahor - 22 kcal na 100 gramov čerstvého špenátu oproti 34 kcal na 100 gramov mrazeného mäsa.

Ako používať?

Ako jesť mrazené potraviny? V polievkach je možné bez predchádzajúceho rozmrazovania pridať špenát zmrazený akýmkoľvek spôsobom, Na prípravu nápojov a druhých chodov sa musia polotovary rozmraziť. Špenát sa rozprestiera na cedník na sklenenú všetku prebytočnú tekutinu a potom stlačí.

Ak boli listy úplne zmrazené a neboli podrobené predbežnému ošetreniu, po rozmrazení sa vykonajú všetky rovnaké manipulácie ako s čerstvým zeleným špenátom.

Aké jedlo môžem pridať?

Možnosti použitia mrazeného špenátu vo varení sú neuveriteľne široké, Môže sa použiť na výrobu omáčok, náplní do koláčov, a to ako slaných, tak sladkých, kastrólov, polievok, vitamínových nápojov, všetkých druhov marinád, pridávať do mletého mäsa, variť spolu s ostatnou zeleninou.

Ktorá metóda je najvhodnejšia pre zimné skladovanie?

Pri zmrazovaní špenátu by ste mali vziať do úvahy to, na čo sa bude používať, ale v skutočnosti je ťažké zastaviť akúkoľvek metódu. Ktorákoľvek z metód uvedených v tomto článku vám umožňuje ukladať užitočné greeny po celý rok, takže najlepším riešením by bolo použiť niekoľko možností zmrazenia naraz, čo umožňuje široké využitie špenátu vo vašej strave.

metódavýhodynedostatky
Mrazenie celé listyJednoduchosť a jednoduchosť použitiaPrázdne zaberá veľa miesta v mrazničke.
Mrazené drvené listySuroviny nie sú tepelne spracované a zachovávajú si všetky živinyŠťavnatá prírodná farba je čiastočne stratená
Mrazené varené listyKompaktnosť polotovarov, ktoré si zachovávajú prirodzenú farbuPri varení sa strácajú niektoré vitamíny.
Zmrazte v kockách ľadu s predhriatímĽahké použitie, na polievky a smoothiesPri čiastočnom strate prínosu varenia
Zmrazenie v kockách ľadu bez vareniaKompaktnosť polotovarov, maximálna ochrana živínNie je vhodné používať na výrobu koláčov a hlavných jedál.
Mrazivý špenátový pyréVýrobok je úplne pripravený na použitie a dobre si zachováva farbu.Pri blanšírovaní čiastočne stratili vitamíny a chuť

Špenát je zamrznutý nielen kvôli túžbe vychutnať si delikátnu chuť jedál, ktorá je na ňom založená počas zimy, ale aj pre udržanie zdravia. Jesť špenát pomáha eliminovať toxíny a toxíny z tela. a chudnutie a zlepšuje celkové zdravie.

Loading...