Na pomoc záhradkárom. Pravidlá pre výsadbu petržlenu v otvorenom teréne

Voňavá, korenistá, obľúbená listová petržlenová vňať je v kuchyni každej ženy v domácnosti. Petržlenový list sa používa vo varení, v medicíne a kozmetike.

Petržlenový list je bohatý na vitamíny skupiny B, PP a C, provitamíny A a K obsahujú veľa draslíka. Na rozdiel od petržlenovej vňaťi je petržlen listov menej náročný na agrotechniku ​​a miesto výsadby.

Ďalej v článku budeme dávať krok za krokom návod na výsadbu petržlenu, rovnako ako vám povedať, ako sa starať o túto voňavé zelených vo vašej záhrade. Pre prehľadnosť vám poskytneme video na prezeranie.

Vlastnosti pristátia tohto typu a hlavné rozdiely od obyčajného koreňa

Petržlenový list:

 • priamy výsev bezprostredne po roztopení snehu, keď sa pôda mierne zahrieva;
 • výsev sadeníc v sadeniciach v polovici marca.

Petržlenový koreň:

 • pristátie v polovici apríla na vysokom teplom hrebeni po prezimovaní hľúz zo skladu (pivnica) na získanie listovej hmoty;
 • siatie semien pre sadenice v krabiciach v polovici marca.

Výber triedy

Odrody petržlenových listov sú rozdelené do dvoch skupín:

 • gladkolistnye;
 • kučeravá.

Hladký list

Petržlen s hladkým listom je rozdelený do 3 skupín:

 1. Včasné zrelé odrody: "Korálky", "Gloria", "ruská hostina". Vyznačujú sa rýchlym rastom, jemným lístím podľa chuti. Výťažok zelenej 1,5-2,0 kg / m2, 55-60 dní prechádza z klíčenia do zberu, to znamená, že po mesiaci a pol sú skoré odrody pripravené na zber.
 2. Odrody v polovici sezóny"Sandwich", "Breeze", "Čarodejnica", "Universal" majú tuhšie dlhé listy stopky. To znamená, že takéto odrody sú vhodné nielen na ručný, ale aj mechanizovaný zber. Produktivita je vysoká - 2,4 - 2,8 kg / m2, Úroda môže byť vykonaná v 80-95 dňoch po siatí.
 3. Neskoré odrody"Bogatyr", "Rialto". Tieto odrody sa zbierajú na konci leta. Obdobie od výsevu po zber hlavnej plodiny je 185-200 dní.

Najobľúbenejšou odrodou záhradníkov je odroda Bogatyr, Táto odroda je najviac odtieň tolerantný. Produktivita je vysoká-3 kg / m2.Listy rastú rýchlo po porciovaní, zelené môžu byť zberané počas celého vegetačného obdobia.

Listy sú veľmi voňavé, v procese rastu nerastú hrubé, používajú sa v čerstvej a sušenej forme, na konzerváciu a mrazenie.

kučeravý

Ocenený pre dekoratívne a vysokú aromatickosť listov. Nenáročný, odolný voči chorobám a škodcom.

 1. Včasné zrelé odrody: "Astra", "Mooskrause 2." Obdobie od úplnej klíčivosti do zberu 55-60 dní. Možno pestovať v otvorenom a chránenom teréne. Veľmi vysoký výťažok zelenej - do 5 kg / m2.
 2. stredná: "Kucheryavets", "slovanský". Obdobie od klíčenia do zberu 80 dní.

Čas výsevu

Podzimny koncom októbra, pred nástupom mrazu a snehu, Tu je potrebné zabezpečiť, aby rastliny neboli zmrazené. Letné siatie v júni a júli petržlenu je vhodné pre jeho realizáciu v budúcej sezóne. Tu bude petržlen často chránený štítmi pred jasným slnkom.

Varovanie! Najlepší čas na siatie je skoro na jar: v apríli, kedy hrozí nebezpečenstvo silných mrazov.

Pri jarnej sejbe zelene možno zbierať v priebehu vegetačného obdobia. Petržlenový list preferuje slnečné miesta s priedušnými, úrodnými pôdami. Jediná odroda, ktorá dokonale toleruje tieňovanie, je Bogatyr..

Najlepšie prekurzory pre listy petržlenu sú zemiaky, kapusta, repa, cibuľa, paradajky a uhorky.

Pokyny krok za krokom: ako zasadiť?

V otvorenom teréne

 1. Príprava pôdy začať na jeseň, po zbere predchodcu plodín. Oni vykopať pôdu na bajonet lopaty so zavedením hnoja alebo humusu a dočasne uzavrieť film. Začiatkom apríla je film odstránený. Opäť vykopať oblasť so zavedením nitroammofoski. Aplikačná dávka -25 - 30 g / m2.

  Je vhodné pridať drevný popol bohatý na minerály a stopové prvky. Aplikačné množstvo -120-150 g / m2.

  Výsadba petržlenového listu v otvorenom teréne môže byť uskutočnená osivovou alebo sadivovou metódou.

 2. Príprava semien, Semená petržlenu sú bohaté na éterické oleje a musia byť namočené pre dobrú klíčivosť. 2-3 dni pred výsevom sa semená namočia na jeden deň v niektorom zo živných roztokov prípravkov: „Epin“, „Humát draslíka“.

  Koncentrácia roztoku je 0, 1%. Veľký stimulátor priateľských a rýchlych výhonkov je roztok peroxidu vodíka. Vezmite 0, 3% roztok liečiva. Spracovanie sa vykonáva do 15-20 minút. Pred výsevom sa semená sušia do drobivého stavu.

 3. Technológia pristátia, V brázde pripravenom na posteli sú semená zasiate v apríli. Hĺbka výsevu závisí od typu pôdy. Na ťažkých hľúzach je to 2 cm, na piesočnatej a sodno-podzolovej -2,5-3 cm a 3-3,5 na rašeliniskách.

  Vzdialenosť medzi rastlinami by mala byť 10-15 cm, rozostup -15-20 cm, osivá sú zasiate do radov hniezd, každá po 3-4 kusoch, so vzájomnou vzdialenosťou 8 cm (s prihliadnutím na rast budúcich rozetov listov) a plnené superfosfátovou pôdou. 10 g superfosfátu na nádobe zeme). Voda je napojená a posteľ je pokrytá filmom pred vznikom výhonkov.

Pomocou semenáčkovej metódy sa pripravené semená zasejú v sadeniciach na konci februára (skleník) - v polovici marca (podmienky bytu). Schéma výsevu semien je rovnaká ako pri priamom výseve v zemi. Keď sa objavia 2 páry pravých listov, rastliny sa ponoria do kaziet. Koncom apríla-začiatkom mája sa sadenice vysádzajú v otvorenom teréne na stálom mieste.

S rassadnom metódou pestovania plodín možno zbierať skôr za 2-3 týždne.

Ponúkame možnosť vidieť vizuálne video výsadby petržlenu:

V skleníku

To môže byť vyrobené ako siatím semien v zemi skleníka a nútením. Pred výsevom sa semená uchovávajú 5 dní v gáze až do klíčkov. Po výsadbe sa výhonky objavujú už 7. deň.

Vo vyhrievanom skleníku sa v poslednej dekáde januára vysadia petržlenové listy. Ak skleník nie je zahrievaný, potom sa v marci vykonáva výsev pri použití biopaliva (výsev slamy a hnoja do zeme).

Optimálna teplota pre dobrý vývoj rastlín je 10-12 stupňov, Táto teplota by mala byť zachovaná pri kovaní petržlenu v zime a na jar.

destilácia

Metóda je časovo náročná, ale výťažok je vyšší. Na výsadbu používajte petržlenové korene s rezanými vrcholmi s dĺžkou 6-7 cm a hrúbkou 1-1,5 cm.

Pripravené korene sú umiestnené v krabiciach s mokrým pieskom. a skladuje sa pri teplote 2 ° C. V decembri a začiatkom januára sa korene vysádzajú pod miernym sklonom v drážkach s hĺbkou 10-15 cm, šírka rozstupov je 15-20 cm, kropiacou časťou rastliny sa zavlažujú úrodnou pôdou a hojne sa zavlažujú vodou.

Pestovanie doma:

 • nasiaknuť semená 2 dni;
 • pripraviť boxy, naplniť ich úrodnou pôdou;
 • vypustiť horúcu vodu na dezinfekciu škodcov a chorôb;
 • urobte drážky s hĺbkou 0,5-1 cm a zasiaďte semená po - posypte ľahko zemou;
 • naliať a dať na svetlé okno.

Domácu petržlenovú vňať možno pestovať z koreňovej zeleniny, ako v skleníku, V novembri vykopávame korene, prerezávame listy a skladujeme ich v piesku až do decembra. Po pristátí v boxoch.

Pod filmom

Pod rámom film prístrešky dáva dobrý výsledok výsadbu semien metódy. Pod začiatkom apríla, siatie semien začne siatie pod film, výber skorých odrôd. Široký je aj zimný výsev suchými semenami na konci októbra.

Technológia prípravy pôdy a výsevu semien je podobná výsadbe v otvorenom teréne - vzdialenosť 10-15 cm medzi rastlinami, ulička -15-20 cm.Tento typ výsadby je dobré pre realizáciu, výhonky sú priateľské, plodiny môžu byť zbierané po 2 týždňoch.

Ako sa starať?

Starostlivosť po výsadbe mladej rastliny po prvýkrát spočíva v odburiňovaní burín, uvoľňovaní medzi radmi, zalievanie, riedenie. Riedenie sa vykonáva v štádiu 2-3 pravých listov. Kŕmenie sa uskutočňuje 3 týždne po vysadení roztokom 0,5 kg mulleínu, 15 g superfosfátu a 15 g síranu draselného. Výpočet je 10 litrov. voda.

Hlavné ťažkosti

Kultúra petržlenu je jednoduchá aj pre začiatočníkov, Jediný problém s rastom môže byť pomalé klíčenie semien a zlá klíčivosť. A dôvody sú veľmi odlišné - zasial suché semená, vypršala, ťažká pôda. Zelení sú na lôžkach každého záhradníka a petržlenu listov - jednej z obľúbených plodín. S jednoduchou starostlivosťou a minimálnymi nákladmi bude táto rastlina vždy potešená bohatou úrodou a vynikajúcou chuťou.

Loading...