Užitočné vlastnosti brokolice a kontraindikácie jej použitia

Brokolica kapusta, známa od čias antického Ríma, sa stala v Rusku pomerne nedávno rozšírená. Napriek tomu, že je najbližším príbuzným karfiolu, ktorý je u nás veľmi obľúbený, stále je na ňu veľa ľudí podozrivých. A to je veľká chyba, pretože brokolica je považovaná za najužitočnejšiu zo všetkých druhov kapusty.

Povieme vám, ako je táto zelenina užitočná pre ľudské telo všeobecne, najmä pre zdravie žien. Zistíte tiež, koľko kalórií v brokolici a aké cenné látky pre zdravie obsahuje.

Zloženie a kalórie

Brokolica - skutočný sklad vitamínov a minerálovVo svojom zložení sa dá porovnať s dobrými multivitamínmi, ale je to prírodný produkt. To bude tiež pravda nájsť pre tých, ktorí sú zvyknutí na počítanie kalorický obsah potravín. Koľko kalórií v kapusta? 100 g tejto kapusty obsahuje iba 34 kcal. Súčasne pre takúto časť predstavovalo 2,82 g proteínu, celkom 0,37 g tuku a 6,64 g sacharidov.

Na rozdiel od kalórií, existuje veľa vitamínov v ňom.

 • Podľa množstva vitamínu C brokolica výrazne prevyšuje uznávaných vodcov ako citrón a pomaranč.
 • Je tu vitamín U, ktorý je nevyhnutný na hojenie vredov a erózií.
 • Vitamín PP, ktorý sa podieľa na redoxných procesoch v tele a podporuje rast tkanív.
 • Okrem toho zloženie brokolice obsahuje vitamíny skupiny B, najmä kyselinu listovú, tiamín a riboflavín, ako aj vitamíny A, K, E.

Za zmienku stojí aj také mikro a makro prvky ako horčík, sodík, fosfor, draslík, vápnik, železo, zinok, meď, mangán, selén, z ktorých každá hrá úlohu pri správnom fungovaní ľudského tela.

Užitočné vlastnosti pre ľudské telo

Liečivé vlastnosti tejto zeleniny:

 1. Prevencia a kontrola rakoviny, Moderné štúdie ukázali, že táto kapusta môže pomôcť v boji proti určitým druhom rakoviny, ako je rakovina prsníka, vaječníkov a kože. Sulforafan zastavuje vývoj rakovinových buniek a synergín a indol-3-karbinol ich zničí a posilní imunitný systém.
 2. Znižuje riziko infarktu a mŕtvice, Pravidelná konzumácia tejto zeleniny priaznivo ovplyvňuje činnosť srdca, ako aj stav stien krvných ciev, čo vám umožňuje predchádzať chorobám, ako sú srdcový infarkt, mŕtvica, artritída alebo ateroskleróza. Brokolica cholín (vitamín B4) a metionín sa podieľajú na odstraňovaní cholesterolu z tela, ktorého nadbytok vedie k problémom s kardiovaskulárnym systémom.
 3. Zlepšuje fungovanie tráviaceho traktu, Vysoký obsah vlákniny pomáha normalizovať tráviace procesy, zlepšiť prácu čriev a vyriešiť problém zápchy, vrátane chronickej. Stimuláciou sekrécie žlče pomáha brokolica zlepšovať stav pečene a žlčníka. Okrem toho prispel k odstráneniu odumretých buniek, trosk a dokonca iónov ťažkých kovov.
 4. Pomáha pri zotavovaní sa z chorôb, Brokolica obsahuje látky, ktoré urýchľujú proces regenerácie buniek a tkanív a pomáhajú telu zotaviť sa rýchlejšie. Phytoncidy zvyšujú celkovú imunitu a zabraňujú množeniu škodlivých mikroorganizmov.
 5. Normalizuje hladinu cukru v krvi, Mnohí odborníci odporúčajú zahrnúť túto zeleninu do stravy diabetikov, pretože obsahuje sulforafán, ktorý môže znížiť hladinu glukózy a regulovať produkciu inzulínu.
 6. Zlepšuje nervový systém kvôli prítomnosti vitamínu B1, Ľudia s nervovými poruchami, zlou pamäťou, častým stresom by mali často zahrnúť túto rastlinu do svojej stravy, pretože je bohatá na tiamín, ktorý je pre mozog veľmi dôležitý.
 7. Pozitívny vplyv na videnie, Karotenoidy, ktorých je takmer toľko ako v tekvici a mrkve, môžu zabrániť šedému zákalu posilnením sietnice a šošovky.
 8. Starostlivosť o telo, Čo je dobré pre telo žien? Stojí za to venovať osobitnú pozornosť tomuto produktu aj preto, že dokonale pomáha schudnúť a zbaviť sa celulitídy. Jeho základné prvky pomáhajú čistiť črevá toxínov, regulujú metabolické procesy v tele.

  Veľké množstvo vlákniny dáva dlhodobý pocit plnosti s malým množstvom jedla.

  Redukcia "pomarančovej kôry" je spôsobená tým, že prebytočná tekutina sa rýchlo a bezpečne vylučuje z tela, v dôsledku čoho sa pokožka stáva hladkou a napnutou.

 9. Prevencia prostatitídy a rakoviny prostaty, Zloženie zeleniny zahŕňa enzýmy, ktoré majú nielen priaznivý vplyv na potenciu a zdravie mužov, ale tiež pomáhajú predchádzať vzniku závažných ochorení prostaty.

kontraindikácie

Absolútna kontraindikácia použitia brokolice môže byť na túto rastlinu alergická. Našťastie je to veľmi zriedkavé. Inak je to takmer v každej forme. Obmedzenia sa týkajú najmä formy použitia.

 • Nie je možné použiť brokolicu na varenie vývaru, pretože Odvar z neho obsahuje látky, ktoré poškodzujú telo (adenín a guanín). V polievkach musí byť táto kapusta pridaná na konci, keď je polievka pripravená.
 • Stojí za to pripomenúť, že pri dlhodobom pražení, najmä vo veľkých množstvách ropy, kapusta nielenže stratí všetky svoje blahodarné vlastnosti, ale tiež vytvorí karcinogény.
 • Použitie surovej kapusty je kontraindikované pre ľudí s vysokou kyslosťou žalúdka a pre tých, ktorí majú ochorenia pankreasu.

Použitie počas tehotenstva a dojčenia

Pre tehotné ženy je tento produkt nevyhnutný z viacerých dôvodov:

 1. Nízkokalorické a vysoké nutričné ​​vlastnosti umožňujú kontrolovať prírastok hmotnosti.
 2. Vysoký obsah vitamínu C zvyšuje imunitu.
 3. Kyselina listová je nevyhnutná pre vývoj nervového systému plodu.
 4. Vápnik je nevyhnutný pre zdravie budúcej matky a pre dieťa.
 5. Zníženie hladiny cukru je dôležité pre tehotné ženy s diagnózou gestačného diabetu.

Brokolica - hypoalergénny produkt, Ktorý má minimálne kontraindikácie, takže je to jedna z prvých, ktorá má možnosť zahrnúť do diéty dojčiacej matky, po 4-5 týždňoch narodenia, môžete postupne pridať do menu pri dojčení. Väčšina detí dobre reaguje na zavedenie tejto zeleniny, najprv v matkinej strave, a potom od 6-7 mesiacov a ako doplnkové jedlo.

Môžem ho mať s pankreatitídou?

Počas obdobia exacerbácie pankreatitídy môžete použiť tento druh kapusty vo forme mletých polievok, parných dusených mäsa (môžete sa dozvedieť o pravidlách varenia brokolicových jedál tu). Lekári odporúčajú vstúpiť do neho okamžite a len vtedy, ak je dobre znášaný a nespôsobuje nadúvanie, nadúvanie a iné problémy s trávením. Najskôr, po vstupe, musíte byť obzvlášť opatrní a zastaviť použitie, keď sa objavia prvé príznaky.

Vo fáze remisie neexistujú žiadne obmedzenia spotreby.

Maximálna denná dávka brokolice vo všetkých fázach ochorenia by nemala prekročiť 200 g
Odporúčame si prečítať naše ďalšie články:

 • Aká je najlepšia odroda brokolice?
 • Aké sú rozdiely medzi brokolicou a karfiolom?
 • Ako pestovať brokolicu v otvorenom teréne?

Ak to zhrnieme, zostáva len zopakovať, že brokolica je veľmi užitočná zelenina, ktorá musí byť prítomná v potrave. Ako ho variť, aby ste dosiahli čo najväčší úžitok? Parenie alebo krátke varenie sa považuje za najsprávnejší spôsob, pretože pri dlhodobom tepelnom spracovaní sa stráca mnoho užitočných vlastností. Túto zeleninu môžete podávať ako samostatné jedlo, ako prílohu a ako súčasť zeleninových dusených mäsa alebo kastrólov.

Loading...