Užitočné vlastnosti feniklu. Ako variť a dať ju novorodencom?

Fenikel je rastlina patriaca do rodiny dáždnikov. Fenikel je príbuzný kôpru, skôr exotická rastlina pre naše krajiny.

Fenykl je známy už mnoho storočí. Počas tejto doby sa úspešne používa vo varení a medicíne.

Často sa nestretáva v záhradách. Má však liečivé účinky a môže byť užitočná pre deti, ktoré sa nedávno narodili. V tomto článku sa budeme zaoberať inštrukciami na liečbu rôznych ochorení detí.

Môže nová rastlina pre deti?

Feniklová rastlina sa používa takmer úplne - semená, listy, korene. Môžete ich použiť suché aj čerstvé. Pre novorodencov je vhodná akákoľvek forma, hlavná vec je správne pripraviť a rešpektovať dávkovanie.

Je odvar, ovocie, čaj povolené?

Dať fenikel pre deti môže byť vo forme čaju, infúzie, odvar, kôpru vody, vyrobené z éterického oleja. Môže sa tiež použiť vo forme kúpeľov na upokojenie novorodenca.

Terapeutické činidlo je potrebné pripraviť bezprostredne pred použitím. (okrem kôpnej vody). Zostávajúci čaj môže byť opitý mama. To bude užitočné ako pre ňu a cez mlieko navyše bude mať priaznivý vplyv na dieťa.

Varený výrobok môžete zmiešať s materským mliekom a dať ho v tejto forme.

Výhody

 • Obsahuje éterické oleje s antimikrobiálnym, protikŕčovým účinkom.
 • Obsahuje stopové prvky, ktoré priaznivo pôsobia na tráviaci a kardiovaskulárny systém.
 • Obsahuje vitamíny potrebné pre novorodenca.

Chemické zloženie

názovMnožstvo na 100 g
Vitamín A135 IU
Vitamín C21 mg
Vitamín B3 alebo PP6,05 mg
Vitamín B60,47 mg
Vitamín B20,35 mg
Vitamín B10,41 mg
sodík88 mg
draslík1694 mg
vápnik1196 mg
meď1,07 mg
železo18,54 mg
magnézium385 mg
mangán6,53
fosfor487 mg
zinok3,7 mg

Poškodenie a kontraindikácie

Fenykl je bezpečný pre dojčatá za predpokladu, že sa prísne dodržiava dávkovanie. V tomto prípade môžu byť niektoré deti alergické, preto by ste ich mali starostlivo podať.

Alergia sa nemusí objaviť okamžite, ale po 4-5 dňoch. Mama by sa mala zdržať nových výrobkov, aby sa vylúčila reakcia na ne, keď sa objaví vyrážka. Pred použitím sa určite poraďte s pediatrom.

Existujú nejaké obmedzenia?

Je potrebné pripomenúť, že fenikel nie je uvedený ako preventívne opatrenie. Telo dieťaťa si zvykne na tento nástroj, a keď to naozaj vznikne, liek nebude fungovať.

Okrem toho je kontraindikáciou epilepsia, poruchy krvácania a kardiovaskulárne ochorenia.

Ako podať návod na použitie

Ak sa dieťa obáva o bruško, potom mu od druhého týždňa môžete dať fenikel:

 • Na prvý deň - 0,5 lyžičky. Je potrebné zabezpečiť, aby takéto činidlo nespôsobilo alergickú reakciu. Ak sa objaví vyrážka alebo svrbenie, okamžite prestaňte fenikel užívať.
 • Ak je všetko normálne, postupne privedte dávku na 3 čajové lyžičky denne - jednu ráno, popoludní a večer pred kŕmením.
 • Od veku 1 mesiaca sa dávka môže zvýšiť na 6 čajových lyžičiek denne.

Ako variť s kolikou?

V prvých mesiacoch života je tráviaci systém dieťaťa nedokonalý. Z tohto dôvodu majú deti nepríjemné pocity - koliku - ktoré spôsobujú plač a nevoľnosť. Hoci kolika s časom vymizne sama, toto obdobie nie je pre rodičov ľahké. Ak chcete pomôcť upokojiť nepohodlie u novorodenca môže fenikel.

S kolikou môžete použiť odvar, infúziu alebo čaj zo semien, byliniek alebo koreňov. Môžete tiež použiť éterický olej vo forme "kôpnej vody". To môže byť vykonané samostatne alebo zakúpené v lekárni.

Vývar z koreňov:

 1. 5 gramov koreňového rezu;
 2. nalejte 200 ml vriacej vody;
 3. varte 2 minúty a vyberte z tepla;
 4. potom nechajte pôsobiť 10 minút;
 5. prefiltrovať a ochladiť.

Kôpna voda:

 1. 0,05 g éterického oleja rozpusteného v 1 litri prevarenej vody pri teplote miestnosti;
 2. môže byť uskladnený mesiac v chladničke;
 3. pred použitím pretrepte a mierne zahrejte.

Upokojiť sa

Fennel roztok môže byť pridaný pri kúpaní dieťaťa vo vani. To pomôže upokojiť nervový systém, ako aj priaznivý vplyv na pokožku.

Upokojujúci kúpeľ:

 1. zmiešajte 1 polievkovú lyžicu listov fenikla a harmančeka, 2 polievkové lyžice koreňa sladkého drievka, althea a pšeničnú trávu;
 2. dajte bylinky do nádoby a varte vo vriacej vode;
 3. trvať niekoľko hodín, pretáčať cez sito, pridať do kúpeľa pred kúpaním.

Na zlepšenie trávenia

Fenikel zlepšuje pohyblivosť čriev. Vďaka tomu prúdia plyny ľahšie a nespôsobujú nepríjemné pocity. Okrem toho výrobky s feniklom zlepšujú vylučovanie žalúdka, a tým zlepšujú kvalitu trávenia potravy.

infúzie:

 1. vziať 1 lyžičku byliniek (suché alebo čerstvé);
 2. variť vodu a naliať 100 ml do pripravenej suroviny;
 3. po 1 hodine sa pretlačí sitom a ochladí sa.

Pre imunitu

Fenykl obsahuje organické kyseliny, antioxidanty, antimikrobiálne látky a vitamín C, ktoré posilňujú imunitný systém a odolnosť voči chorobám.

Feniklový čaj:

 1. rozdrví 2-3 g semien v mažiari;
 2. vylejte vriacu vodu na pohár (200 ml) a prikryte vekom;
 3. po 0,5-1 hodine pretiahnite sito;
 4. Doplňte studenou prevarenou vodou, aby sa objem vrátil na 200 ml.

Pre zápchu

Fenikel je jedným z účinných prostriedkov boja proti zápche. Treba však pripomenúť, že funguje len v počiatočných štádiách, keď je kreslo neprítomné 1-2 dni. V tomto čase si môžete dať svoj detský čaj alebo odvar. Ak je situácia viac zanedbávaná, potom okrem feniklu je potrebné dávať lieky.

Kde sa dostať?

Lieky, ktoré obsahujú fenikel je možné zakúpiť v lekárni. Predávajú sa vo forme čaju, "kôpovej vody", práškov na prípravu roztoku. Vyberte si lieky bez umelých prísad a cukru.

 • Čaj sa vyrába v granulách a filtračných vreckách. Najobľúbenejšie "Hipp", "Bebivita", "Babiččina kôš". Ceny v Moskve a Petrohrade: od 70 rubľov za 20 gramov až 300 rubľov za 200 gramov.
 • Kôra voda sa predáva s rôznymi koncentráciami. Dávkovanie musíte starostlivo prečítať v návode na použitie na obale. Predám v Moskve a Petrohrade môže byť cena od 220 rubľov za 15 ml.
 • Populárna droga s feniklom "Plantex" - Je to prášok z feniklového extraktu, esenciálneho oleja, glukózy a laktózy. Aplikuje sa vo forme roztoku. Cena za Moskvu a Petrohrad od 320 rubľov na 50 gramov lieku.
 • Semená feniklu je možné zakúpiť samostatne, aby ste si sami pripravili čaj. Predávajú sa v lekárňach, obchodoch s potravinami a poľnohospodárskych skladoch na osivo. V nákladoch budú od 100 rubľov na 100 gramov. Semená fenyklu z Indie sa vyznačujú dobrou kvalitou.
Pri nákupe by sa mala venovať pozornosť kvalite surovín. Musí byť čerstvý. Semená sú hladké, svetlozelené.

Ak pestujete fenikel na pozemku, môžete si ho pripraviť sami. V tomto prípade Je dôležité dôkladne vysušiť surovinu tak, aby sa počas skladovania nezhoršovala.

V niektorých obchodoch nájdete čerstvý feniklový koreň. Jeho cena bude približne 100 rubľov.

Tak sme sa dozvedeli, čo je fenikel. Je to jednoduchý, cenovo dostupný a prírodný prostriedok, ktorý môže byť podávaný novorodencom, takže nie sú žiadne problémy s bruchom, upokojiť a zlepšiť prácu imunitného systému. Stačí, keď sa budete riadiť jednoduchými pravidlami a dávkami, aby sa vaše deti cítili pokojne a spokojne.

Loading...