Vlastnosti zberu sušených oregano a metódy jeho skladovania. Spice fotky

Oregano, bežne známe ako oregano, miláčik alebo amulety, je známa liečivá bylina. Okrem toho je to dobré korenie, pestované v mnohých krajinách a široko používané vo varení.

Sušenie oregano nie je obtiažne vo svojej technike, sušené oregano sa aktívne používa v mnohých liečivých čajoch a zbierkach.

Z článku sa dozviete, čo to je - doma sušené oregano doma, ako sa tráva zberá a zberá.

Stratili sa prospešné vlastnosti sušeného oreganu?

Správne vysušený oregano prakticky nestráca ani nemení jeho vlastnosti., V sušených oregano polyfenolových zlúčenín, ktoré sú zodpovedné za chuť korenia.

Pri sušení sa éterické oleje čiastočne odparujú, čo spôsobuje silnú arómu pri sušení rastliny. Avšak aj v sušených oreganoch sa esenciálne oleje skladujú pomerne veľa a odparujú sa len počas nesprávneho skladovania.

Ktoré odrody sú najvhodnejšie?

Existuje mnoho odrôd a odrôd korenia, ale len niekoľko odrôd je vhodných na sušenie a následné použitie:

 • Oregano obyčajné.
 • Grécky oregano.
 • Lippia Graviononles - líši sa od svojich náprotivkov v tom, že táto rastlina je iného rodu a druhu, ale tiež sa nazýva korenie, známe ako mexické oregano.
 • Talianske oregano.

Všetky z nich majú rozdielnu jemnosť v ich chuti.

Najčastejšie používané oregano, ktoré je rozšírené vo voľnej prírode av kultivovanom prostredí.

fotografie

Na fotografii uvidíte, ako vyzerá sušený oregano:

Kedy zbierať na sušenie na zimu?

Rastlina rastie na lesných hranách, v podhorských oblastiach, lesných otvorených potokoch. Kvitnutie začína koncom júna a trvá do konca júla., Zber kvitnúcich rastlín.

Ako zbierať?

Najlepšie je zbierať jasné slnečné počasie. Rastliny sa zbierajú v popoludňajších hodinách. Všetky vetvy musia byť bezpodmienečne suché, rosa alebo ľahký dážď narúšajú zber a následné sušenie a skladovanie.

Na zber sa berú iba kvitnúce vrcholy rastlín s dĺžkou maximálne 30 cm, ktoré sa strihajú ostrým nožom, kosáčikom alebo nožnicami. Rezané môžu byť iba zdravé kvitnúce vetvy.bez plakového plaku, príznakov napadnutia hubami, prítomnosti bodov, škvŕn alebo sušiacich vetiev.

Je dôležité! Rastlina nemôže byť vykorenená, pretože to môže úplne zničiť populáciu oregano na mieste zhromažďovania.

Dôležité je správne vybrať miesto zberu. Je žiaduce, aby bola odstránená zo zaprášených vidieckych ciest, železníc, obytných priestorov. To znižuje riziko, že sa škodlivé látky dostanú na kvety a samotnú rastlinu, čo ovplyvní kvalitu samotného korenia a jeho vlastnosti.

Kedy a ako začať zberať?

Zvážte, ako a kedy sa oregano zberá. Sušenie začína ihneď po zbere rastlín., inak vo veľkých strapcoch, vetvy začnú chradnúť a hnijú. Oregano môžete sušiť doma aj na letnej chate - pod šírym nebom, v podkroví, buď pod stropom miestnosti, alebo v rúre alebo v špeciálnej sušičke - v sušičke.

Vo zväzkoch

Sušenie vo zväzkoch sa vykonáva na dobre vetranom mieste. Niektorí odporúčajú umývanie rastlín a ich sušenie dôkladne pred sušením, ale tento postup nie je potrebný. Stonky sa zbierajú v malých zväzkoch 10-12 vetiev (je dôležité, aby neboli príliš husté, ak je na vetvách veľký počet bočných vetiev, počet stoniek vo zväzku by sa mal znížiť).

Zväzky môžete zabaliť tenkým papierom s rezmi - to ich ochráni pred možným prachom. Je dôležité vyhnúť sa priamemu slnečnému žiareniu..

Pokyny krok za krokom:

 1. umyte vetvy pod slabým prúdom tečúcej vody (nie povinná položka) a dobre vysušte pred vlhkosťou;
 2. zbierať stonky do zväzkov niekoľkých konárov, snažiac sa ich nezhustiť príliš na dobré prúdenie vzduchu;
 3. v prípade potreby zabaľte tenký papier s rezmi;
 4. kravatu zväzok s bavlnenými prúžkami tkaniny blízko konca;
 5. visieť na dobre vetranom mieste tak, aby sa nosníky navzájom nedotýkali, horná časť lúča sa musí nadol;
 6. keď sa uschnú, strapce sa odstránia, suché listy a kvety sa oddelia od hrubých vetiev, rozdrvia a nalejú sa do vzduchotesných nádob na skladovanie.

Z nižšie uvedeného videa sa môžete dozvedieť, ako oregano sušiť vo zväzkoch:

Listy a kvety

Na sušenie listov a kvetov jednotlivo, sú oddelené od hlavného stonky., Listy sú ponechané na strane malé vetvičky, kvety - na stonkách, t.j. zbaviť sa hrubej časti závodu. Zberaný materiál sa ukladá na papierové plechy, stôl alebo podnosy.

Je dôležité, aby na oregánoch nebolo priame slnečné svetlo. Suché v otlačenom, dobre vetranom mieste, príležitostne prevrátené pre lepšie sušenie.

Pokyny krok za krokom:

 1. kvety a listy sú oddelené od hlavného kmeňa, ale ponechané na bočných vetvách;
 2. kapacita na sušenie položiť tenký papier;
 3. rozptýliť listy a kvety v rôznych nádobách s tenkou vrstvou;
 4. nádrže sú umiestnené v tienených vetraných priestoroch;
 5. keď schne, otočte kvety a listy;
 6. sušený materiál sa rozdrví a naleje do skladovacích nádrží.

V rúre alebo v sušičke

Keď sa oregano vysuší v sušiarni alebo v dehydratačnom zariadení, stráca svoju chuť a arómu. Táto metóda je vhodná pri absencii času alebo miesta na prirodzené sušenie bylín. Týmto spôsobom je možné sušiť tak na stonkách, ako aj na tenkých bočných vetvách.

Podrobný návod na sušenie v rúre:

 1. na plech, vetvy oregano alebo tenké vetvy s listami a kvetmi oddelené od hlavného stonky sú rozložené v jednej vrstve;
 2. rúra sa predhreje na najmenšom ohni a panvice s trávou sa naložia do už teplej pece;
 3. doba schnutia závisí od samotnej pece, hrúbky listov a ich šťavnatosti, odporúča sa kontrolovať stupeň sušenia každých 5-10 minút - suché vetvičky sa neohýbajú, ale okamžite sa zlomia;
 4. Sušený oregano sa vyberie z pece, nechá sa vychladnúť, rozdrví sa a vloží sa do pripravených nádob na skladovanie.

Podrobný návod na sušenie v dehydratačnom zariadení:

 1. listy a kvety sú oddelené od stoniek a bočných vetiev;
 2. zozbieraný materiál je uložený v dehydratačných poschodiach a nastavený (ak to značka sušičky umožňuje) na teplotu maximálne 35 stupňov alebo minimálny režim;
 3. stupeň sušenia sa kontroluje nasledujúci deň - suché listy by sa mali rozpadať s minimálnym fyzickým dopadom;
 4. v prípade potreby sušenie opakujte;
 5. suché oregano vložené do pripravených nádob na skladovanie.

Kde skladovať a ako dlho?

Suché korenie sa skladuje na tmavom mieste, výhodne pokiaľ možno od iných aromatických korenín. Ako skladovacie kontajnery sú vhodné papierové alebo plátené vrecká, plastové nádoby s pevne priskrutkovaným vekom. Druhá možnosť je optimálnejšia, pretože s pevnosťou, špecifickou chuťou a vôňou oreganu trvá dlhšie.

Pri správnom skladovaní - bez prístupu k svetlu a vlhkosti - je možné oregano skladovať až jeden a pol roka. Oregano sa skladuje v sklenených alebo plastových nádobách o niečo dlhšie - až tri roky.

Odporúča sa naliať korenie do inej nádoby každých niekoľko mesiacov. na prevenciu plesní.

Oregano vlastnosti sa pomaly strácajú v čase, keď sa éterické oleje odparujú a korenie stráca svoju špecifickú chuť. Čím menej oregana sa skladovalo, tým viac chuti a zdravých vlastností v ňom zostalo.

Ako môžem použiť oregano a kam pridať?

 • Oregano je obľúbené korenie v talianskej a gréckej kuchyni. Používa sa pri príprave jedál z mäsa, rýb, nápojov - najmä pri príprave kvasu a domáceho piva alebo medoviny pri solení zeleniny. Dobre sa prejavuje oregano v omáčke z paradajok v pizze a mäse.
 • Sušené oregano sa dokonale prejavuje v zeleninových dusených mäsoch, najmä pri zvýraznení chuti paradajok a cukety squash, ako aj papriky. Toto voňavé korenie možno pridať k jedlám z bravčového, jahňacieho, hovädzieho mäsa, ako aj k príprave domácej klobásy a šunky.

  Je to dôležité! Oregano sa vždy pridáva na konci varenia, čo umožňuje uchovať a odovzdať charakteristickú chuť a arómu korenia do misky.
 • Dobre sa kombinuje s cesnakom, provensálskymi bylinkami, anízom, bazalkou, rozmarínom a tymiánom.
 • Tiež sušené oregano môže byť dobrým liekom na varenie čajov, pri príprave terapeutických kúpeľov, pleťových vôd a obkladov.

Vôňa a chuť oregano výrazne obohacujú chuť mnohých jedál. Rastlina sa môže použiť ako v čerstvej, tak v sušenej forme, nielen ako korenie, ale aj ako súčasť liečivých a imunostimulačných činidiel. Sušenie oregano nepredstavuje osobitnú spotrebu energie a dlhá životnosť, v súlade s pravidlami, umožňuje dlhú dobu potešiť chuť a vôňu gurmánov.

Loading...