Coleus: Funkcia domácej starostlivosti

Coleus patrí do rodu rodiny Spongula, alebo Luminous (Lamiaceae). Táto okrasná rastlina má viac ako 150 druhov. Vyznačuje sa pestrými farbami a ľahkosťou starostlivosti.

Viete?"Coleus" sa prekladá z gréčtiny ako "prípad", ale pestovatelia kvetín ho nazývajú "chudobným krotónom", pretože jeho farba sa podobá listom krotónu (divoká rastlina).

Stonky a listy Coleus sa podobajú žihľavy, takže je populárne nazývaný "žihľava". Farba listov je zelená, červená, žltá a vínová. Kvety sú nevšedné a nevyvolávajú veľký záujem medzi záhradkármi. Pestovať rastliny výlučne kvôli farebné listy, ktoré môžu zdobiť akýkoľvek interiér, parapet alebo balkón. Mnohí záhradníci rastú jednoduché Coleus v záhrade, a starostlivosť o ne doma nebude vyžadovať oveľa viac úsilia.

Podmienky pestovania vnútorných coleus

Aby ste izbovú rastlinu potešili svojimi úžasnými lístkami, mali by ste vedieť ako sa starať o coleus doma. V zásade tento obchod nie je zložitý a nevyžaduje veľa času. Ale sú tu nejaké drobnosti a nuansy, ktoré by sa mali zvážiť.

Umiestnenie a osvetlenie

Coleus - svetlo milujúci krytý kvet. Normálne prenáša aj priame slnečné žiarenie. Ale na veľmi svetlé a suché dni je lepšie dať kvet na 2-3 hodiny v tieni, aby sa zabránilo popáleninám na listoch. Najlepšie je dať coleus do hrnca na južnej alebo východnej strane.

Je to dôležité! Ak spozorujete blednutie lístia, je to nadmerná ponuka slnečného svetla. Pred nájdením listov normálnej farby je potrebné do odtieňa vložiť.

Teplotné podmienky

Teplota Coleus nehrá osobitnú úlohu. Hlavnou vecou je udržať ju v rozmedzí + 14 ... +30 ° С. Ale pamätajte, že náhle zmeny teploty môžu spôsobiť, že rastlina stratí listy.

Správna starostlivosť o coleus doma

Coleus rastie veľmi dobre v kvetináčoch na slnečných parapetoch. Ak má rastlina dostatok slnka, napájanie a kŕmenie, výška Coleus môže dosiahnuť 80 cm.

Zavlažovanie a vlhkosť

Coleus sa preleje teplou a mäkkou vodou. V horúcich letných dňoch musíte zabezpečiť, aby pôda nevyschla, musí byť neustále vlhká. V zime môže byť zalievanie znížené. Rastlina má rada teplú sprchu a postrek. Kvetina má rada vlhký vzduch a veľmi zle znáša sucho. Preto je potrebné vykonať 1-2 postreky denne.

Coleus hnojivo a hnojivo

Coleus doma vyžaduje kŕmenie a hnojivo. V lete je potrebné kŕmiť závod raz týždenne kvapalnými draslíkovými hnojivami. V zime sa môžete kŕmiť raz za mesiac. V zime by sa koncentrácia horného obväzu mala znížiť tak, aby sa rastliny nepretiahli.

Funkcia starostlivosti o coleus v období odpočinku

Počas odpočinku (jesenno-zimné obdobie) bude rastlina vyžadovať menej pozornosti. Frekvencia zalievania by sa mala znížiť, pretože svetelný deň sa zmenšil. Najlepšie je dať kvetináče do mokrej kamienkovej panvice. Top dressing sa vykonáva raz mesačne. Niektorí pestovatelia vo všeobecnosti prestanú kŕmiť Coleus v zime.

Je to dôležité! Pripravte coleus na zimné obdobie postupne: znížte počet zavlažovaní, znížte frekvenciu kŕmenia.

Coleus Transplant

Pretože koreňový systém kvetu nie je silný, nevyžaduje častú transplantáciu. Rastlina toleruje transplantáciu ľahko, čo by malo byť vykonané na jar po prerezávaní. Ak je stará nádoba už malá, zaraďte ju do väčšieho hrnca. Štepenie a obnova pôdy sa vykonáva raz ročne. Coleus by mal byť z nádoby opatrne odstránený, aby nedošlo k poškodeniu koreňového systému.

Pri presadení zľahka pretrepte zem z koreňov a premiestnite ju do väčšej nádoby s novou pôdou. Pôda si vyberie univerzálne s priemerným pH, mala by obsahovať: trávnatá pôda, rašelina a humus. Po presadení, vode a kŕmenie rastliny.

Ako prerezávať coleus

Coleus prerezávanie sa vykonáva na jar av lete. Dôvodom prerezávania môže byť ťahanie konárov a nepravidelný tvar rastliny. Prerezávanie sa vykonáva na zastavenie rastu, keď dosiahne požadovanú veľkosť. Prerezávanie sa tiež vykonáva po zbere na lepšie odnožovanie alebo na štepenie. Prerezávanie by sa malo vykonávať opatrne, sterilnými nástrojmi, aby nedošlo k poškodeniu rastliny a nie k infikovaniu chorobami. Po prerezávaní musí byť Coleus napojený a dobre kŕmený.

Coleus chová doma

Reprodukcia coleus sa vykonáva dvoma spôsobmi: semená a odrezky. Pre lepší rast a zakorenenie by pôda pre Coleus mala byť výživná a vlhká.

semená

Na pripravených pôdnych semenách sú zasiate, ktoré je potrebné posypať vrch s pieskom. Po 14-20 dňoch sa objavia prvé výhonky. V tomto prípade, potápať sadenice pokračovať v raste Coleus. Pick je zabezpečený presadením sadeníc do šálok s novou pôdou. Pri presadení prehĺbiť sadenice v krajine je potrebné na prvé listy. Potom musíte utratiť ďalšie 2-3 tipy. Nezabudnite na vodné rastliny každé dva dni.

Viete?Šírenie osiva nie je medzi záhradkármi obzvlášť populárne. S týmto spôsobom reprodukcie môže zabiť väčšinu mladých rastlín.

výstrižky

Reprodukcia odrezkov coleus sa vykonáva vo februári. Vyberte stonku bez kvetov a púčikov s dvoma pármi listov. Jemne ho odrežte a vložte do vody. Po 1-2 mesiacoch, s príchodom prvých koreňov, môže byť stonka zasadená do malého hrnca s pôdou. Zasadené stonky v krajine na spodných listoch. Starostlivosť o vysadené rastliny, ako aj o obyčajný dospelý coleus.

Možné ťažkosti pri pestovaní Coleus

Pestovanie coleus nespôsobuje žiadne zvláštne ťažkosti, pretože to nie je obzvlášť rozmarná rastlina. Pestovatelia kvetov však čelia takýmto problémom:

  • vyhadzovanie stopky - s nedostatočným množstvom dusíka v pôde;
  • visiace listy - v prípade nedostatku vlhkosti alebo vysokej teploty vzduchu;
  • padajúce listy - pri nízkej teplote alebo slabom zalievaní;
  • listy žltnú a scvrknú - s Coleusovou chorobou alebo prítomnosťou škodcov (vošky, roztoče, mušky);
  • závod ťah - v prípade nedostatočného osvetlenia alebo predčasného prerezania.
Na kontrolu škodcov, ak existujú, používajte kvapalinu Bordeaux alebo prípravky ako napr "Spark", "Karbofos". Po postreku rastliny, uistite sa, že zakryte filmom po dobu 2-3 hodín. To pomôže rýchlo zničiť škodcov a zabrániť ich úniku do zdravých rastlín.

Takže, ak listy rastliny sú pravidelne tvarované a pestrofarebné, majú krásny a zdravý vzhľad - Coleusova starostlivosť je správna.

Loading...